Objeveno při keškování … aneb nová locationless keška

9.8.2022 | Blog | Šimon

“Kdyby nebylo geocachingu, nikdy bych se o tomto místě nedozvěděl.”

Tento povzdech se v lozích objevuje docela často. Jelikož letošní rok je “rok zakládání keší”, tak Groundspeak nejen při této příležitosti představil novou locationless kešku s názvem “Discovered while geocaching - Locationless Cache”. Zatím je tato nová keška nelogovatelná, logovatelná bude od 17. srpna 2022 až do 31. prosince 2023, následně bude 1. ledna 2024 archivována. Keška má GC kód GC9FAVE a byla dnes publikována Bryanem (jedním ze zakladatelů Groundspeaku, kterého jste mohli potkat letos v Praze na giga eventu).


Banner nové locationless keše z blogu Geocaching.com.

Zároveň je odemčení listingu této kešky chytře načasované v souvislosti se světovým geocachingovým rekordem, o kterém jsme psali v našem posledním článku. Vypadá to totiž, že se jedná úplně o první keš, kterou je možné zalogovat takzvaně z gauče (s výjimkou aprílové mysterky ve Spojeném království o které jsme psali zde). Tedy že pokud by někdo na mezinárodní den geocachingu nestihl odlovit žádnou keš, mohl by večer projít galerii na svém profilu a zalogovat alespoň tuto locationless keš. Ovšem, dost možná to tak pouze vypadá.

 

A co tedy musí každý, kdo si chce tuto kešku zalogovat, splnit?
Každý pro zalogování této kešky musí k logu přiložit minimálně 1 fotku sebe nebo svého osobního předmětu na místě, které objevil díky geocachingu a zároveň do logu napsat, kde se dané místo nachází (například město Praha, případně GC kód kešky, pokud se tím nevyzradí například umístění finálky).

 

Teď ovšem pozor: Podle článku na oficiálním blogu nejsou staré fotky dovoleny. Také je zde napsáno, že do odemčení listingu můžeme přemýšlet o tom, které oblíbené místo v okolí bychom chtěli navštívit znovu. Člověk se až začíná bát, že pro mnohé budou s takovou podmínkou nejoblíbenějšími místy objevenými při Geocachingu vchodové dveře jejich domů (nadsázka). Listing kešky však žádnou zmínku o nutnosti nových fotografií neobsahuje.

 

Je tedy otázka, jak to ve finále bude. Samotná věta že "můžeme přemýšlet které místo bychom chtěli navštívít znovu" může prostě říkat, abychom se zamysleli, které díky Geocachingu objevené místo se nám líbilo natolik, že bychom se na něj chtěli podívat znovu. Věta o neakceptování starých fotografií uzavřená v závorce se pak může jevit jako nějaká zapomenutá poznámka z doby, kdy o tom ještě neměli ani v HQ rozhodnuto. Na druhou stranu, do listingu kešky to může být připsáno třeba už za deset minut. Podle tématu na oficiálním fóru totiž nejsme zdaleka jediní, kdo se nad tím pozastavil.

 

A ke změně skutečně došlo. O týden později byl listing editován a nyní již je jasné, že místo je nutné znovu navštívit a pro zalogování použít novou fotografii.

 

Podle listingu můžeme za implementaci loga Geocachingu do své fotky/fotek získat jakési “bonusové body”. Byť by se mohlo jednat o body do Žabákova bludiště a případně i nějakých dalších suvenýrových akcí které budou probíhat v budoucnu, spíše předpokládáme, že se jedná pouze o frázi (tedy že to HQ udělá radost). Příjde nám nereálné, že by někdo ze zaměstnanců HQ procházel desetitisíce fotek a následně v databázi manuálně připisoval hráčům body.