Pět nápadů HQ, které nikdy nezrealizovalo

26.11.2022 | Blog | Ondra

Mnoho hráčů přichází s různými nápady na vylepšení hry. O hráčských nápadech to dnes však nebude. V dnešním článku se podíváme na nápady, které mělo samo Geocaching HQ pro další rozvoj hry, ovšem i přes jejich ohlášení je nakonec nikdy nezrealizovalo.


Pět nápadů HQ, které nikdy nezrealizovalo.

GPX 1.0.2

V prosinci 2011 bylo oznámeno brzké nasazení GPX 1.0.2. GPX soubor v této verzi měl obsahovat typy keší, logů i atributů zapisovaných pomocí jejich ID. Dále měl obsahovat i počet bodů oblíbenosti, souřadnice zadané uživatelem či osobní poznámky zadané v listingu. Tento update však nikdy nebyl nasazen a o půl roku později přišlo vyjádření, že aktualizace schématu GPX se již neplánuje, neboť se jedná o poměrně "staromódní" způsob poskytování dat keší.V dnešní době chytrých telefonů s tím nelze než souhlasit.

Nové typy čelenek

Čelenkám jsme již věnovali vlastní článek, proto jen ve zkratce. Mezi listopadem 2011 a prosincem 2012 existovala speciální část webu zvaná Challenges. Hráči s premiovým členstvím mohli zakládat výzvy, jejichž úkolem bylo buď něco udělat (Action Challenge), nebo něco vyfotit (Photo Challenge). Představeny byly i další typy výzev, které měly být do hry brzy implementovány. Discover Challenge kde se měl zjistit zakladatelem umístěný kód, a QR Challenge kde se měl naskenovat na souřadnicích se nacházející QR kód chystanou aplikací pro chytré telefony. Nakonec však ještě před implementací těchto typů čelenek byla celá tato část webu zrušena a smazána.

Logování podmíněné znalostí hesla

U Discover Challenge to však nebylo poprvé, kdy mělo HQ nápad na logování podmíněné zadáním hesla. S takovým nápadem přišel Jeremy už v březnu 2002, kdy v diskusním fóru uvedl že do hry přidá nové funkce, přičemž jednou z nich má být logování chráněné heslem: "V keši můžete umístit heslo (pro virtuální keše to může být odpověď na otázku). Pouze těm, kteří znají heslo, bude umožněno zalogovat." Tenhle nápad si vlastně HQ splnilo až zavedením labek (dočasných megaeventových keší) v roce 2013, kdy se muselo jednat o fyzická stanoviště obsahující heslo. Naopak dnes již zakladatelé Adventures na jednotlivá stanoviště nic umisťovat nesmějí.

Keše v rozšířené realitě

Keše v rozšířené realitě jsme už zmínili v tomto článku, kde jsme odhadovali plány HQ na letošní rok. Čas však ubíhá a patrně je na místě tento nápad HQ přesunout do škatulky nikdy nerealizovaných.

Od 6. června 2018 do 6. března 2019 mohli hráči ve zkušebním režimu vytvářet keše s využitím rozšířené reality. Jednalo se o klasické mysterky, kde pro dostání se k finální schránce bylo potřeba projít po určitých místech a na konkrétní věci se podívat skrze některou z k tomu určených aplikací. Těžko to nazývat novinkou - mnozí owneři jsou vynalézaví, a tak třeba v Los Angeles byla taková mysterka už v roce 2016. Každopádně, od uplynutí tohoto zkušebního režimu je "experiment dočasně pozastaven a nové AR keše nebudou příjmány k publikaci do vyhodnocení výsledků experimentu". To je citace z Help Centra Geocachingu. Také v něm bylo psané: "A příjde mnohem víc - buďte připraveni!"

Někteří hráči už předem věděli co má přijít, neboť už někdy od roku 2020 souhlasíme s podmínkami použivání nejen pro weby Geocachingu a aplikaci Adventures, ale i pro aplikaci Geocaching AR. Když pak v říjnu 2021 byl prostřednictvím newsletteru představen nový atribut s komentářem "již brzy", bylo poměrně očekávatelné, že během pár dní bude představena nová aplikace v níž bude možné hrát i zakládat keše s použitím rozšířené reality. Od té doby se však nestalo vůbec nic - snad jen to, že výše zmíněná věta "příjde mnohem víc" z Help Centra zmizela.

Waypoint Lookup Code

Pokud se podíváme do tabulky s waypointy nějaké multikeše, kromě jasných políček jako Type, Name a Coordinate zde můžeme spatřit také Prefix a Lookup. Prefix slouží GPS navigacím pro pojmenování waypointu patřícího dané keši. Například pokud má keš s kódem GC5ABCD finální waypoint s prefixem FN, pak budou souřadnice tohoto waypointu uložené v GPS přístroji pod označením FN5ABCD. A Lookup - ten není k ničemu.

V tabulce bylo takto nazvané políčko už od zavedení waypointů v lednu 2006. Původně jej mohli owneři vyplňovat libovolnými písmeny a čísly a nápověda uváděla následující: .

Lookup Code je šestimístný (nebo kratší) kód popisující bod cesty. V budoucnu jej může Geocaching.com používat jako název waypointu při ukládání do GPS, ale zatím by měl být pro pouze jedinečný v dané sestavě waypointů. STAGE1 nebo FINAL jsou dobrými názvy pro Lookup Code.

Budoucnost však šla jiným směrem a v lednu 2018  bylo oznámeno, že políčko Lookup Code (v tu dobu již bez možnosti jeho pojmenování ownerem) bude v brzké době odebráno. Nestalo se tak dodnes.