Kdo hledal schované ikonky v Geokalendáři na letošní rok, ten mohl objevit jednu neznámou. Bílý panáček na azurovém podkladu s čímsi červeným v pozadí (to byl vlající šál).
Byla to ikonka pro Challenges, kterým se v česku přezdívalo (aby nedocházelo k záměně s challenge mysterkami) čelenky. Proč vám, dost možná, tato ikonka nic neříká? Důvod je prostý. Je to pravděpodobně jediná součást hry, která byla natvrdo smazána, včetně všech nálezů.
Než se dostaneme k tomu proč, nebo co to vlastně bylo, přesuňme se do historie ještě trochu více než je potřeba.
Aby Groundspeak ukázal, že mu na názoru hráčů záleží, vytvořil v červenci 2010 feedbackové fórum. Na něm bylo možné sdílet nové nápady, diskutovat o nich, a také pro ně hlasovat. Vyřešit některé nápady pro které bylo hojně hlasováno (například na druhém místě bylo "zavést oficiálně velikost nano") by bylo prací na pár hodin, ale nápady se poněkud rozcházely s tím, kam chtěl hru směřovat Groundspeak. Fórum bylo nakonec v listopadu 2011 zrušeno s tím, že Groundspeak jako malá společnost nemá dostatek kapacit na to, aby realizovala každý nápad.
Minimálně jeden nápad se však uskutečnit podařilo, byť ne v původně zamýšleném rozsahu. Nejvíc hlasů totiž obdržel nápad Vraťte nám virtuálky. Groundspeak se vyjádřil tak, že opravdové virtuálky do hry vracet nebude. Pokud ale hráče baví na udaných souřadnicích dělat něco jiného než hledat kešky, něco pro ně vymyslí. A v září 2011 spustili Challenges.
Jednalo se o samostatnou součást webu. Zakládat nové čelenky mohli pouze premioví hráči, přičemž takové čelenky se vždy vztahovaly k zadaným souřadnicím. Groundspeak pak založil zhruba dvě desítky celosvětových výzev, jako například Vyfoť se s místní flórou nebo faunou, do logu napiš odkud jsi a latinský název rostliny nebo živočicha se kterým jsi vyfocen.
Čelenky měly vlastní listingy i kódy (například námi založená Stará radnice měla kód CX79), jinak byl web trochu nedodělek. Nově založené čelenky nekontroloval žádný reviewer, takže mnohdy vznikaly poněkud nesmyslné výzvy, které pak musel Groundspeak po upozornění hráčů ručně mazat. Neexistovala žádná (nebo alespoň tedy žádná oficiální) mapa. Bylo možné vypsat pouze seznam čelenek nejbližších k zadným souřadnicím či ke keši dle zadaného GC kódu. To byla díra kterou používali mnozí předpublikační FTFkaři, neboť po zadání GC kódu ještě nepublikované keše vyhledávací formulář bez problému udal její souřadnice. Body za splněné výzvy se počítaly, ale už se nezapočítávaly do celkového počtu nálezů (jako se například dnes započítávají Lab Adventures). I když to vlastně bylo dobře, vzhledem k tomu jak to skončilo. Ale nepředbíhejme. Bílý panáček v modrém poli byla ikonka reprezentující všechny čelenky, existovalo jich však několik typů a každý typ měl svoji vlastní ikonku.
Action Challenge
Při vzniku Challenges vznikly první dva jejich typy a tím s ID 1 byly Action Challenges. Šlo v nich o to, provést na daných souřadnicích zakladatelem udanou věc, například vystoupat na rozhlednu, či zazpívat písničku na náměstí. Mnohé výzvy však byly poněkud nevhodné, jak pro plnění tak i pro následnou kontrolu, a tak byl tento typ výzvy v lednu 2012 ponechán na dožití (nové výzvy tohoto typu již nebylo možné zakládat).
Photo Challenge
Typem s ID 2 byly Photo Challenge. Jejich cílem bylo opět udělat něco na daných souřadnicích (pokud se tedy nejednalo o některou z již zmíněných celosvětových výzev založených Groundspeakem), přičemž pro zalogování bylo nutné nahrát fotku. Tedy pro zalogování - k čelenkám bylo možné psát poznámky, něco jako Write note ke keším, ale samotné splnění výzvy se provádělo kliknutím na tlačítko Challenge completed, přičemž tedy tento konkrétní typ následně vyžadoval ještě nahrání fotografie. Tento typ výzvy se používal i jako náhrada webcam keší a tyto výzvy bylo možné zakládat až téměř do konce existence čelenek.
Discover Challenge
Tento typ výzvy byl oznámen v listopadu 2011 s tím, že brzy bude do hry přidán. Groundspeak k němu vytvořil i propagační video, ovšem až do konce čelenek o více než rok později u tohoto typu stále svítil nápis coming soon a do hry nikdy přidán nebyl. Podle nápovědy ve které byl tento typ výzvy uveden v něm mělo jít o "objevení něčeho nového" a pro splnění této výzvy mělo být zapotřebí správně zodpovědět zakladatelem danou otázku.
QR Challenge
Tento typ výzvy byl oznámen v dubnu 2012 a stejně jako Discover Challenge nebyl ve finále do hry nikdy přidán. O co mělo jít? S pomocí aplikace zvané Challenges pro chytré telefony najít na daném místě QR kód a naskenovat jej.
Mělo to být všechno? Těžko říct. Pokud se posouvám složkou s ikonkami v menším rozlišení pojmenovaných podle jejich ID je k nalezení ještě ikonka s ID 5 , 6 a 7 .
Ikonky s ID 5 a 7 vypadají jako by měly sloužit pro nějaké přeznačení již existujících typů. Jedna ikonka by například mohla znašit výzvu která byla Groundspeakem zrušena, druhá zase mohla označovat výzvu které dal lovec bod oblíbenosti (body oblíbenosti v tu dobu teprve začínaly u keší a do Challenges se tato funkce nikdy nedostala).
Ikonku s ID 6 lze nalézt odhadnutím názvu nalézt i ve větším rozlišení pod názvem Time Challenge. Nejspíše se tedy mělo jednat o nějakou časově omezenou výzvu, ale to jsou skutečně pouze dohady.
A jak vlastně Challenges skončily? 4.prosince 2012 Groundspeak oznámil, že čelenky za týden skončí, neboť se nechytly podle předpokladů. Již v tu chvíli zakázal zakládání nových. Dalo se předpokládat, že po tom posledním týdnu to dopadne stejně, jako když o nějakých sedm let dříve ze hry stáhli Locationlessky. Tedy že listingy budou uzamčeny a již nebude možné je logovat, ale že kdo nějakou stihl splnit, v počtu či seznamu splněných o ni nepříjde. Jenže po týdnu došlo k úplnému smazání všeho co s čelenkami souviselo, jako kdyby na web nahráli nějakou rok a půl starou zálohu webového rozhraní.
Tedy téměř všeho. Jediné, co na webu do dnešních dnů zbylo, jsou ony ikonky, které jsme vám v dnešním článku ukázali.