Odhadnout, čím nás v brzké době překvapí Geocaching HQ, bývá většinou téměř nemožné. Včera však vydali na svém oficiálním blogu jakýsi nástřel, který se zde pokusíme rozebrat a trochu více rozvést. A řeč bude hlavně o zakládání keší a o suvenýrech.
Rok úkrytu
Doslovný překlad Year of the Hide zní skutečně podivně, a tak použijme spíše název Rok zakládání keší. O kterém roce je řeč? Byl snad vloni překonán nějaký rekord v počtu založených keší? Kdepak, počet za rok založených keší od roku 2012 klesá, snad s výjimkou v podobě roku 2020, jak ukazuje následující graf:
Tím rokem zakládání keší má být totiž ten stávající, který nám začal před pár dny. Ne že by snad HQ výslovně uvádělo, že by v tomto roce měl padnout rekord v počtu založených keší* - i když je pravda, že ukázat světu jak Geocaching trhá rekordy by pro ně určitě nebylo od věci. V plánu mají "speciální projekty, které vyzvednou a oslaví zakladatele". To je poměrně široký pojem, tak si pojďme říci, co si pod ním můžeme představit.
Akce typu Maker Madness?
V roce 2014 vyhlásilo Geocaching HQ deset dnů na přelomu března a dubna jako dny zakladatelů keší. V těchto dnech bylo možné úspořádat event zařazený do speciálního bookmarku, za jeho návštěvu pak dostal každý účastník virtuální suvenýr. Celkem proběhlo 972 eventů, z toho v Česku 21. A z těch jednadvaceti byla většina typu přijďte si do parku pro bod a suvenýr. A to bylo vše. Tedy vlastně nebylo - v e-shopu Geocaching HQ (či distributorů, kteří se rozhodli dané zboží naskladnit) bylo možné objednat si traveltag, geocoin, tričko, kšiltovku či nášivku s logem této akce. Za mě osobně tedy tato akce neměla příliš spojitosti se zakladateli keší a myslím si, že pokud by měla být letos opakována, pak by nejspíš dopadla podobně jako před osmi lety.
Virtuálky 3.0?
Virtuálky nebylo možné zakládat od roku 2005, kdy vznikl Waymarking. V srpnu 2017 dostalo 4000 ownerů z celého světa, vybraných podle určitých kritérií, možnost takovou keš založit. Na jejich účtech se jim tehdy objevil nepublikovaný listing virtuálky, který si mohli upravit a do roka jej poslat k publikaci. Tato zcela nečekaná akce se však s velkým úspěchem nesetkala. Publikováno bylo tehdy pouze 2670 virtuálek, celá třetina listingů tak nikdy nebyla poslána k publikaci.
Protože hodně hráčů psalo, že by listing virtuálky určitě využilo, přišla v červnu 2019 druhá vlna, nazvaná Virtuálky 2.0. Listing opět dostalo 4000 hráčů - tentokrát se však losovalo z těch, kteří si o virtuálku zažádali od května 2019 prostřednictvím speciálního formuláře. Navíc museli tito hráči splňovat určitá kritéria, jako například vlastnit minimálně dvě aktivní keše s alespoň 25 body oblíbenosti. Člověk by čekal, že po takovém výběru vzniknou do roka čtyři tisíce nových virtuálek. Jenže, nestalo se tak. Virtuálky bylo umožněno adoptovat, aby ti kteří si svůj zájem rozmysleli, mohli dát šanci na vytvoření tohoto typu keše někomu jinému. Termín pro odeslání k publikaci byl prodloužen až do 31.12.2021. Publikováno bylo nakonec 3610 listingů (k 3.1.2022 21:00, počet mohl od té doby ještě o pár jednotek narůst).
Nabízí se tedy otázka, zda příjde další šance pro ty, kteří se doposud k listingu virtuálky nedostali. Aktivních virtuálek je v tuto chvíli na celém světě více než deset a půl tisíce. Pokud platí vyjádření HQ z roku 2019, že virtuálky mají být stále raritním typem keše, obávám se, že Virtuálky 3.0 nepříjdou. Nebo minimálně že nepříjdou letos.
Nové typy keší?
Na letošní srpen byla přeložena oslava dvaceti let Geocachingu pořádaná přímo Geocaching HQ v Seattlu. Tento event se koná pod speciálním typem eventu Geocaching HQ Celebration, přičemž tuto ikonku mohli hráči odlovit doposud pouze jednou, a to v roce 2010. Co bude přesnou náplní eventu je zatím poměrně velká neznámá. Pořadatelé zatím uvedli pouze to, že to bude velké. Třeba se přitom dočkáme i nějakého nového typu keše. Vždyť pokud se podíváme na graf, nejnovějším typem se stal gigaevent před osmi lety. Pokud bychom hledali nejnovější typ něčeho fyzického, pak by to bylo sídlo Geocaching HQ, které dostalo samostatnou ikonku před dvanácti lety. A pokud bychom hledali nejnovější typ fyzické, běžně zakladatelné keše, pak to bylo Wherigo před čtrnácti lety. Věřím, že bychom si nějakou novou ikonku určitě zasloužili.
Zakládání keší z terénu?
Zatímco na hledání keší existuje do terénu spousta aplikací, pro založení keše je nutné použít webový formulář umístěný na webu Geocaching.com. To by ještě samo o sobě nijak nevadilo, neboť k webu se dá přistupovat i z chytrého telefonu. Co v tom formuláři však poměrně výrazně chybí, to je (alespoň u tradiček) u části pro zadání souřadnic tlačítko "Zjistit aktuální polohu". Implementace takového tlačítka by snad neměla být nijak složitá, protože s takovým tlačítkem se už na webu Geocaching.com můžeme nějakou dobu setkat, například na mapě či ve vyhledávacím formuláři. Toho si je patrně vědomo i samo HQ, neboť se v září loňského roku prostřednictvím dotazníku ptalo ownerů, co používají k zaměřování souřadnic keší. Za mě osobně jsou to letecké Mapy.cz otevřené v běžném mobilním prohlížeči. A to pouze kvůli jednomu chybějícímu tlačítku.
Keše v rozšířené realitě?
Na co se netrpělivě čeká, to je aplikace pro lov keší v rozšířené realitě. Její chystaný vznik sice nebyl nijak moc oficiálně oznámen, pouze v newsletteru pro PM byl v říjnu loňského roku ukázán nový atribut s popiskem již brzy. Mně osobně tehdy připadal jako nějaké týpí, co by měl znamenat jsem si však netroufl odhadnout. Někteří z diskutujících nad tímto atributem v jiných zemích si však tipnout troufli, i s patřičným odůvodněním. Když v březnu 2019 skončilo zkušební období pro zakládání keší v rozšířené realitě (AR) s použitím některé ze schválených aplikací, v nápovědě Geocachingu se objevila informace, že se nejedná o konec spojení AR a geocachingu: "Stále můžete hledat již publikované AR keše. A příjde mnohem víc - buďte připraveni!" A jak se ukázalo v jiné diskusi, už dva roky souhlasíme s podmínkami užití, které se vztahují nejen na Geocaching.com, Waymarking.com, ale i na Geocaching AR mobilní aplikaci. Je tedy velmi pravděpodobné, že nový atribut (tzn. nebude to nová ikonka, pravděpodobně to stále budou mysterky jako ve zkušebním období) bude patřit právě keším v rozšířené realitě. Kdy to však příjde, to je otázka. Při zveřejnění nového atributu jsem čekal, že se o jeho využití dozvíme od HQ příští týden, možná příští měsíc, nejpozději o Vánocích. Nestalo se tak.
* Vraťme se ještě k jedné z prvních vět v tomto článku. HQ sice nikde výslovně neuvádí, že bychom letos měli trumfnout rekord v počtu založených keší. Článek na jejich oficiálním blogu se však v takovém duchu nese. Dovolme si jednu citaci:
Zrovna v Česku, kde to vypadá že se někteří owneři předhánějí v tom, kdo bude mít keš s nejmenším počtem nálezů, se tento tip pravděpodobně s úspěchem nesetká. Nebo by musela být ta motivace opravdu velká.
Nové suvenýry pro rok 2022
Co je jisté, to jsou suvenýry, které bude možné v letošním roce získat. HQ si na letošek dalo poměrně náročný cíl, vytvořit 120 nových suvenýrů vztahujících se ke geografické poloze (ať už pro jednotlivé státy či jiné územní celky). Jistý tip, o které suvenýry by se mohlo jednat, nám může dát stránka TheA-Team.net, která se dlouhodobě suvenýrům věnuje, a je na ní taktéž seznam států které stále svůj suvenýr nemají. Třeba na Haiti nás ale mnoho obvykle nekešuje, tak se raději pojďme podívat, jaké nové suvenýry budeme mít možnost letos získat u nás v Česku.
Začít můžeme suvenýry, o kterých už nějakou dobu víme. Do osmého ledna máme poslední šanci získat suvenýr k začátku letošního roku (Once Upon a Time 2022). Do sedmého února bodíkujeme na další horu z Reach the Peak, kterou je Acocncagua (Basecamp × Summit). Následně budeme do 6.března moci bodíkovat na suvenýry Everestu, a pokud se nám podaří získat všech 14 suvenýrů z celé akce Reach the Peak, pak bychom měli obdržet ještě patnáctý (Peak Performer). Tohle všechno už určitě z našeho blogu či stránky na Facebooku víte. A co příjde dál?
Žádná další bodíková suvenýrová akce zatím vyhlášená není, ale 22.února budeme moci získat suvenýr nazvaný Deuces Wild. Samotný název nám asi nic moc neřekne ani v překladu divoký dvojky, neboť hojně známý film s tímto názvem mezi diváky v USA se do Česka dostal pod názvem Válka gangů. I bez překladu je však jasné, že jde o dvojky v názvu. A navíc, tohle datum bude hezky palindromické (22.02.2022). To by si určitě nějaký event zasloužilo. Avšak pozor na dvě věci - datum vychází na úterý, takže to je spíše na nějaké odpolední popracovní rychloeventy. A navíc zatím jistě nevíme, zda suvenýr bude právě za účast na eventu, nebo za něco úplně jiného.
K tomuto suvenýru ještě jedna perlička. Když je včera HQ ohlásilo, bylo u něj psané datum 2.února (toto datum přejal například i polský blog). V následných komentářích se několik hráčů ptalo, zda by nebylo možné jej přesunout na dvaadvacátého, právě kvůli onomu palindromu v datu. Pro Američany to palindrom není, neboť datum zapisují ve formátu mm/dd/rrrr. HQ následně datum změnilo a uvedlo, že suvenýr byl celou dobu plánován na dvaadvacátého, jen při psaní oznámení o nových suvenýrech jedna dvojka vypadla. Tak co myslíte, skutečně vypadla, nebo jim ve finále připadlo lepší navrhované (ač pro Američany nijak zvláště nevýznamné) datum?
Že je za účast na CITO eventu získat každý rok dva suvenýry, to už je poměrně známá věc. Ani letošní rok nebude výjimkou. Suvenýr pro Season 1 bude možné získat od 1.března do 31.května, pro Season 2 pak od 1.září do 30.listopadu.
Další možnost záskání suvenýru se nám naskytne 1.dubna, a to z přeložených Geoskořápek z loňského prosince. A nebude to jediný megaevent, který u nás letos proběhne. Další budou poslední červnový víkend a třetího září, nezapomínejme ani na květnový gigaevent.
I letos bude také možné získat suvenýr věnovaný k vypnutí umělé odchylky u GPS, nazvaný Blue Switch Day. I letos bude na jeho získání čas mezi 30.dubnem a 2.květnem.
Ani dva mezinárodní dny se letos neobjedou bez suvenýru. Za mezinárodní den Geocachingu bude možné získat suvenýr 20.srpna, za mezinárodní den earthek pak 8. a 9.října.
A výhlášen byl už i poslední suvenýr pro letošní rok, který by se měl jmenovat Goodbye 2022 (Goodbye se měl jmenovat už ten loňský, ale nakonec byl přejmenován na Fin) a získat jej bude možné od 25. do 31.prosince.
Čeho se pravděpodobně nedočkáme, to bude suvenýr za discover nějakého trackovatelného předmětu. Do vesmíru by se sice měl v první polovině roku vydat dřevěný trackovatelný satelit, který byl propagován podobně jako sonda Perseverance, která vloni přistála na Marsu. Jenže zatímco ta měla samostatnou ikonku a suvenýr k ní byl oznámen rok dopředu, ke dřevěnému satelitu nebyl oznámen dodnes. A to měl původně ze Země odstartovat už vloni na podzim, ale kvůli pandemii koronaviru byl jeho start nakonec odložen na první polovinu tohoto roku.
A pochybnosti panují i u komerčních suvenýrů. Ač v loňském roce vzniklo několik GeoTour i s vlastním suvenýrem (třeba ve Slovinsku) v Česku bychom i nějakou bez suvenýru hledali marně. A pokud už se objevila akce jako například Spread Math Love, při které bylo vypuštěno 3000 traveltagů za jejichž spatření či posun bylo taktéž možné získat suvenýr, pak se stejně v onom půl roce během kterého bylo možné suvenýr získat nedostal do Česka ani jeden jediný traveltag.