První klidné dny tohoto roku narušilo hromadné zamykání listingů archeokeší (co je Archeocaching jsme psali zde). Hned prvního či druhého ledna byly zamčeny téměř tři desítky listingů žijících archivovaných keší, které byly během posledního půlroku zmíněny na webu Geocaching.cz. To bylo nejen nečekané, ale i poměrně dost podezřelé. Proč?
Po mnoho let se zdálo, že listing archiválie může být uzamčen pouze z následujících důvodů:
Není možné aby owner archiválii legálně odnesl (stejně jako není možné aby se k ní jiný hráč legálně dostal), neboť byl například oplocen pozemek či zrušena cesta v národním parku. Příkladem takového zamčení může být GC1Q1D9 ve vojenském prostoru.
V blízkosti vznikla nová keš a mohlo by docházet k jejich záměně. Případ třeba GC19MRV.
Pokud v listingu dochází k napadání, či "nacházení" kešky z gauče. To byl případ třeba GCQ4K8, kde webku hráči logovali selfíčky.
To potvrzelo i téma věnované lovu archiválií na oficiálním fóru hry, kde jeden ze zahraničních reviewerů uvedl: "As a general rule, archived cache pages are not locked. However, if there are extenuating circumstances involving the Cache Owner OR inappropriate logs by other Cachers (using the cache page as a forum, couch logging, etc.), a page(s) will get locked. Depending on the circumstances, a page can be unlocked after a cooling off period." Podobně se před lety vyjádřil i jeden z domácích reviewerů:
Samozřejmě bylo možné, že se od té doby něco změnilo. Ač lovci archiválií neporušují žádná herní pravidla, využívají porušení pravidel zakladatelů keší ohledně odnesení keše po její archivaci. Mohlo se tedy stát, že v uplynulém roce se začalo HQ na archeocachery dívat jinak.
Proč právě v uplynulém roce? Zatímco u nás došlo k rozmachu Archeocachingu již v roce 2010 (po archivaci virtuálky Ruprechticky spicak, kde tehdejší reviewer mnohé hráče k lovu archivek navnadil), v zahraničí se jím hráči začali zabývat teprve před pár lety. Takovým hlavním tahákem byl nález jedné dávno archivované APE keše poblíž Seattlu v roce 2016. Na Project-gc následně vznikl i žebříček archeocacherů, který byl v lednu 2020 zrušen. Nikoliv kvůli nějakému problému s Archeocachingem jako celkem, nýbrž kvůli tomu, že někteří lovci se ve snaze umístit se v žebříčku co nejvýše vydávali na lov archeokeší i do míst, kde neměli co dělat. Vždyť ještě zhruba před rokem vydal znáý web PodCacher další díl svého podcastu, ve kterém Archeocaching propagoval. A pokud by se to nelíbilo HQ, které je partnerem tohoto projektu, určitě by vydání tohoto podcastu zatrhlo.
Jenže i pokud by následně (tedy v uplynulém roce) došlo ke změně pohledu HQ na Archeocaching, je tu pár věcí vyvolávajících pocit, že tu něco nehraje.
Pokud by k takové změně pohledu došlo, čekalo by se alespoň nějaké oznámení: "Drazí hráči Archeocachingu: HQ změnilo pohled na lovení archivek, máme teď nařízeno listingy odlovitelných archiválií zamykat. Počítejte s tím, že pokud vyrazíte na lov nějaké archivky, nemusí vám být umožněno ji zalogovat. Úplně nejlepší by však bylo, pokud byste od lovu archiválií upustili zcela, nebo nás HQ donutí zamknout listingy úplně všech archivovaných keší, což by negativně ovlivnilo i lovce challenge keší." Jenže žádné oznámení nebylo.
Zde se ještě hodí uvést, proč v příkladu neexistujícího oznámení zmiňuji lovce challenge keší. Tyto keše může každý hráč odlovit kdykoliv, avšak nález si může zapsat teprve tehdy, kdy splňuje podmínky. Ano, ač jsou podmínky někdy chybně označovány jako podmínky pro odlov, ve skutečnosti jsou to podle pravidel až podmínky pro zalogování. A bez oznámení můžeme jen odhadovat: Proč byly zamknuty právě tyto listingy? Budou následovat i další? A co když je odlovitelnou archiválií challenge keš?
Pokud by k takové změně pohledu došlo, určitě by se to probíralo i na zahraničních webech a setkávali bychom se se zamčenými listingy odlovitelných archiválií i v zahraničí. Jenže jak nám ukazuje například tato na Redditu (sociální síť známá hlavně v Americe) nedávno zmíněná keš z Oklahomy, ani v USA k žádnému hromadnému zamykání nedochází. Je tedy podezřelé, proč z celého světa byly zamčeny pouze odlovitelné archiválie v Česku. Navíc se nejednalo pouze o odlovitelné archiválie - zamčeny byly i keše, které byly pouze v daném vlákně zmíněny, aniž by kdy odlovitelnými archiváliemi byly.
Jak již bylo zmíněno na začátku článku, zamčeny byly pouze archiválie zmíněné během posledních šesti měsíců na webu Geocaching.cz. Zatímco předchozí dva body se dají nějak omluvit, jako že třeba zamykač prostě nepovažoval za nutné nikoho informovat a v zahraničí vypnukne zamykání teprve v následujících dnech, tohle je podivnost největší. Revieweři by totiž určitě měli efektivní způsob pro vyhledávání odlovitelných archiválií přímo na Geocaching.com - však také ještě před rokem si mohl vyfiltrovat a seřadit archivované keše podle data posledního nálezu každý hráč s premiovým členstvím. Proč tedy byly zamčeny pouze listingy zmíněné ve vláknu na daném webu, které je pro archeolovce jen jedním z mnoha zdrojů?
Nejsnažší by se bylo tohoto reviewera zeptat. Má to však zádrhel. Narozdíl například od publikování či archivování keší, zamykání listingů je funkce anonymní. Kdo zamknul který konkrétní listing tak nemůže zjistit nejen nikdo z běžných hráčů, ale dokonce ani nikdo z Geocaching HQ. S tím samozřejmě souvisí i to, že tyto zamčené listingy pravděpodobně už nikdy znovu odemčeny nebudou. Nikdo si je netroufne odemknout, neboť nikdo netuší, proč vlastně byly zamčeny. Třeba zrovna nějaká konkrétní archiválie mohla vadit majiteli pozemku, který požádal HQ o zamčení. V tomto případě tomu tak téměř s jistotou není, ale nějaká minimální šance, kvůli které si žádný reviewer nemůže troufnout odemknout zamčený listing (tedy pokud jej sám nezamknul), tu je.
Jedna možnost, jak by šlo mezi místními revírníky identifikovat konkrétního zamykače, mě napadla. Ten, kdo 1. či 2.ledna procházel zmíněné vlákno a zamykal listingy, by na svém profilu měl mít zaznamenanou poslední aktivitu právě z té doby (nebo novější). Ani to však nikam nevedlo.
účet | revírnický | hráčský |
---|---|---|
Alex Reviewer | 14.8.2017 | 26.8.2015 |
Darklord Reviewer | 21.11.2022 | 29.7.2017 |
Rico Reviewer | 8.1.2020 | 11.2.2020 |
Robin Reviewer | 26.8.2022 | 26.8.2022 |
ValenReviewer | 29.3.2022 | 11.10.2021 |
Voyager Reviewer | 5.5.2022 | 26.12.2022 |
Jak ukazuje tato tabulka poslední aktivity, z našich domácích revírníků nebyl na Geocaching.cz nikdo od Vánoc. To je už vůbec divné. Napadají mě tři možnosti.
První je ta, že by zamčení nebylo dílem našich revírníků, ale přímo HQ. To je však nereálné - zaměstnanci přišli letos poprvé do práce v době, kdy už byly listingy zamčeny. Stejně tak zřejmě nemají proč by procházeli zahraniční web v jazyce, kterému nerozumí. A i kdyby jim snad někdo z hráčů gc kódy keší vypsal a poslal anglicky psaným e-mailem, nemyslím si, že by této bezdůvodné žádosti vyhověli.
Druhá možnost mi příjde také poněkud nereálná - vždyť většina našich revírníků je ve funkci už dlouhé roky a nikdo z nich nevypadá na to, že by si musel řešit nějaké osobní spory přes svou funkci. Možnost je ta, že revírník měl zamykání předem v plánu a byl si vědom toho, že bude dělat něco, co by neměl. Proto se z webu třeba odhlásil už před několika týdny, nebo si daný web otevřel v anonymní záložce, aby po sobě nezanechal žádné stopy. Nicméně - ač zní jakkoliv hrozivě, že by některý z reviewerů kvůli nějaké osobní mstě zneužil svého postavení, pořád je to ještě lepší možnost, než ta třetí.
Ta totiž není žádným zamyšlením co by kdyby, ale přesnou kopií toho, co se stalo v prosinci 2012. Tehdy, jedinkrát v historii, došlo k hromadnému zamykání listingů zmíněných v jednom z diskusních vláken. Jednalo se o keše s křesťanskou tématikou, jejichž zamčení neměl na svědomí nikdo z tehdejších reviewerů, nýbrž hráč zneužívající jeden zapomenutý účet s revírnickými pravomocemi. Že by někdo zneužíval další zapomenutý účet, nebo objevil jinou díru v systému, na kterou se snaží tímto již osvědčeným způsobem upozornit? Navíc téměř na desáté výročí od zmíněné aféry?
Bylo by super, kdyby tento článek končil slovy, že ve skutečnosti to je tak a tak. Bohužel, do doby vydání tohoto článku se k zamčení listingů nikdo nepřihlásil. Uvidíme, co nás čeká v následujících dnech.
Může to být informace od revírníků, může pokračovat anonymní zamykání odlovitelných archiválií, nebo nám také mohou přes noc z keší zmizet všechny atributy a waypointy. A také se nemusí stát nic. Každopádně náš tým blogerů pro vás bude situaci i nadále sledovat, a pokud v této věci dojde k nějakému posunu, budeme vás informovat zde či na našich sociálních sítích.