Kdo je Charter member?

10.1.2023 | Blog | Ondra

V minulém článku věnovanému typu účtu Lackey jsem zmínil i další existující typy účtů se stručným popisem. Za samostatný článek určitě stojí i další z typů, se kterými se v Česku setkáme zřídkakdy, a tím je Charter.

 


Hráči platící od prvního roku existence placeného členství mají ve svých profilech uveden titul Charter. 


Provoz webu Geocaching.com byl zpočátku financován prodejem triček či klobouků. Možnost placeného členství pro hráče přišla teprve někdy z kraje března 2002. Konkrétní datum se mi sice dohledat, ovšem odhaduji jej podle toho, že:
- v otisku WebArchivu z 25.ledna ještě placené členství nabízeno nebylo

- 6.března 2002 Jeremy na oficiálním fóru oznamoval novou funkci pro placené hráče dostupnou

- placené členství se nazývalo Charter Membership pouze po první rok jeho existence a nejnovějším hráčem s titulem Charter jsou TeresaAndTooly zaregistrovaní 1.března 2003

 

Narozdíl od dnešních dnů placené členství tehdy mnoho výhod nenabízelo a některé z nich jsou dnes již spíše k pousmání.

- Každý měsíc budeme přidávat další funkce pro platící hráče, avšak vaše předplatné bude mít stále zafixovanou aktuální nízkou cenu.
- V novém fóru si budete moci nastavit sledování diskusí, vyhledat příspěvky konkrétního uživatele a celkově být lépe informováni o dění v geocachingové komunitě.
- Některé keše budou dostupné pouze pro platící hráče.
- Na svém profilu vedle svého nicku budete mít ikonku značící, že poskytujete finanční podporu stránkám Geocaching.com.
- Budete první, kdo vyzkouší nové herní koncepty, na kterých pracujeme.
- Poděkování a uznání od Geocaching.com za podporu hry.

K dispozici tehdy byly dvě možnosti doby platnosti členství - vlastně stejně jako dnes to bylo členství měsíční a členství roční. Měsíční členství skutečně zdražilo z původních $3 na dnešních $6.99, pro hráče v evropských zemích pak dokonce na €6.99. Otázkou je, kolik lidí si hradí premiové funkce měsíční formou - osobně se domnívám, že jich mnoho nebude. Cena ročního členství však zůstala takřka stejná - pro hráče v Americe je to stále $30 (konkrétně tedy nyní $29.99), pouze pro nás v Evropě došlo před pár lety ke zdražení na €29.99. To znamená, že ze všech 5399 hráčů kteří si v prvním roce existence platícího členství toto členství koupili, tato výhoda byla něco platná jen čtyřem hráčům z Evropy.  
Abychom byli féroví, tato výhoda nebyla nabízena pouze první rok. I hráči z Česka, kteří si koupili premiové členství s automatickým obnovováním za $29.99 a obnovu dodnes nezrušili, platí stále $29.99 ročně. Jak už jsem však zmínil, po roce existence placeného členství bylo přejmenováno z Charter Membership na Premium Membership, takže tyto hráče do výše uvedeného čísla nemůžeme započítat.


I v pořadí druhá výhoda nám dnes příjde poněkud k pousmání, neboť možnost sledovat témata v diskusních fórech či vyhledat příspěvky konkrétního uživatele bereme dnes jako naprostou samozřejmost.

První novou funkcí, ke které měli platící členové přístup, byly benchmarky. To pravděpodobně nebylo zase nic pro hráče mimo USA; ovšem jak říkají někteří z již 20 let platících hráčů, motivací tehdy nebyly nabízené výhody, nýbrž tehdejší časté výpadky webu. Bylo jim jasné, že aby mohla hra v pořádku běžet, potřebuje kvalitní servery. A na ty musí mít peníze.

 

Přejmenování placeného členství po roce existence z Charter Membership na Premium Membership určitě dávalo smysl, neboť slovní spojení charter member v překladu z angličtiny znamená zakládající člen - a bylo by divné, kdyby se i po dvaceti letech hry mohl kdokoliv stát novým zakládajícím členem. Počet hráčů s titulem Charter se tak může pouze snižovat. Přijít o tento titul totiž je, nebo dříve bylo, celkem snadné. Stačilo totiž nezaplatit včas. Jakmile se totiž jednou hráč stane hráčem obyčejným, po opětovné koupi placeného členství se mu titul nezmění nazpět na Charter, ale na obvyklý Premium.

Dnes nám může něco takového přijít téměř nemožné - placené členství si můžeme koupit jen s automatickým obnovováním (jehož automatickou obnovu si však můžeme zrušit), tak snad jen kdybychom na účtu neměli dostatečný zůstatek. Dříve však žádná možnost automatického strhávání peněz z karty nebyla; k dispozici byly pouze následující platební metody:

- platba přes PayPal

- zaslání šeku poštou (pouze pro roční členství)

- zaslání peněz složenkou (pouze pro roční členství)

Jak přesně se vyvíjel počet hráčů s tímto titulem, nevíme. Jak již bylo zmíněno, v době možnosti zakoupení Charter Membership tak učinilo 5399 hráčů. Počet hráčů s tímto titulem pak byl zveřejňován pouze občas, a to:

Datum zveřejnění Počet hráčů
s titulem Charter
leden 2014 491
květen 2014 477
prosinec 2014 476
březen 2016 448
březen 2020 430
březen 2021 430
červen 2022 428

Nakolik můžeme těmto číslům věřit je otázka. Nejen kvůli tomu, že v těchto číslech jsou započteny i testovací účty programátorů HQ, jejichž přesný počet z té doby neznáme. Ale také kvůli tomu, že hlavní programátor HQ loni v červenci našel ve webu jednu podstatnou chybu: "Zjistil jsem, že Charter Members, kteří přestali obnovovat členství zhruba po roce 2013, nikdy neztratili svůj titul."

První skutečný počet hráčů s titulem od března 2003 jsme tak získali až v říjnu 2022: 358 hráčských účtů a pět testovacích/zaměstnaneckých.

 

V Americe už pěkných pár let existují (ony by taky dnes už neprošly publikačním procesem kvůli aktuálním pravidlům) challenge keše, nazvané podle jejich původního vymyslitele Bigcall Challenges, zaměřené na odlov keší založených hráči s titulem Charter. Pokud tedy chceme znát jmenný seznam těchto hráčů, můžeme nahlédnout třeba do tohoto bookmarku obsahujícího nejstarší žijící či poslední archivovanou keš od každého aktuálního Charter Membera, který někdy nějakou keš založil (nebo si spustit ověřovač, který nám v abecedním pořadí vypíše, od kterého z těchto hráčů jsme ještě žádnou keš neodlovili). Pouze 30 hráčů kteří stále mají tento titul nikdy nezaložilo žádnou.

Kompletní seznam keší těchto hráčů pak aktualizuje sám hlavní programátor HQ a k 15.10.2022 obsahuje krásných 29 779 keší. Aktivních (tedy nearchivovaných) keší z tohoto seznamu pak je 11 995.

Původně mezi tyto keše patřila i jedna z Česka, a to virtuálka GC6F37. Jejím zakladatelem totiž není aktuální owner Mario McTavish, ale John Stead - který ovšem dnes už také nemá titul Charter. Zajímavé na tom je, že podle posledního a prvního ownerského logu obou zmíněných hráčů došlo k adopci mezi prosincem 2013 a únorem 2015 (konkrétní transferní log se mi nepodařilo dohledat). Adopce virtuálních keší totiž byla mezi lety 2005 až 2021 pravidly zakázána, respektive vůbec nebyla technicky umožněna. Pravděpodobně se tedy muselo jednat o zásah HQ, a dost možná tedy máme v Praze raritu v podobě jediné adoptované virtuálky mezi zmíněnými lety. Nehledejme za tím však nějaký radostný příběh - vzhledem k transferu keše mezi dvěma angličany, v době kdy byl pravidly zakázán a v komunitě by se určitě našel i česky mluvící zájemce, mě nenapadá jiný důvod pro jeho vykonání než přání v poslední vůli.