Výhody premiového členství

25.10.2021 | Blog | Ondra

Web Geocaching.com je v dostupný všem registrovaným hráčům zdarma. Existuje však i placené členství. K čemu je dobré? Vyplatí se měsíční nebo roční? A je automatická obnova nutná? Na to se podíváme v dnešním článku.

Už když vznikl web Geocaching.com, bylo jasné, že to nebude možné financovat jen tak z vlastní kapsy. Autoři webu nabídli hráčům možnost na chod webu přispět. Na oplátku jim tehdy nemohli nabídnout zhola nic, pouze v květnu 2002 mohli tito hráči s titulem Charter Member (v překladu zakládající člen; kdo platit nepřestal, má tento titul dodnes) začít dříve než ostatní hráči po USA lovit benchmarky. Placené členství se postupem času přejmenovalo na premiové a platící hráči postupně získávali k dispozici další a další nové funkce webu. Mezi ty dnes patří následující:

- PMO keše (Premium Member Only, pouze pro premiové členy) které můžete hledat, stejně jako je zakládat pro ostatní.

- Notifikace na vybraný typ keší, logů a vzdálenost. Obvyklé je nastavení na typ logu Publish, které v okolí jejich domova používají FTFkaři. Notifikace se však dají nastavit třeba i na Archived logy, abyste věděli, kde se uvolnilo místo pro založení nové keše. Notifikace se nastavují zde.

- Keším, které se vám líbily, můžete udělit oblíbenostní body (takzvaná srdíčka). Za každých deset nálezených keší získáte možnost udělení jednoho oblíbenostního bodu.

- Nemůžete najít nějakou keš a hledáte nápovědu v logách kačerů před vámi? Můžete to mít rychlejší. Logy u keší si totiž kromě seřazení podle data můžete také seřadit podle hodnocení ostatních hráčů, konkrétně počtu Great story a Helpful (o tom jsme psali zde).

- Plný přístup k oficiální aplikaci Geocaching®. Už v ní vidíte všechny typy keší všech možných obtížností, navíc i startovní lokace sérií Lab Adventures. Seznamy keší i mapy si navíc jako premioví členové můžete i stáhnout k offlinovému použití.

- Statistiky na vašem profilu obsahující základní mapky, přehledy a milníky. A nejen na vašem profilu, můžete si zobrazit i statistiky ostatních hráčů, pokud tedy nemají jejich zobrazení zakázáno.

- Můžete využívat bookmarky, tedy seznamy keší, které můžete spravovat zde. Stejně tak je pro vás k dispozci i Ignore list - seznam keší, které se vám po zařazení do něj nebudou zobrazovat ve vyhledávání ani na mapě.

- Do listingů keší si můžete vepsat vlastní soukromé poznámky.

- Mapa putovních předmětů (zde) je vycentrována na vaše okolí (pro běžné členy na náhodné město v USA, nedá se posunovat).

- Pokročilé filtrování ve vyhledávání keší i na mapě s většími možnostmi (o tom jsme psali zde).

- Možnost testovat nové funkce v oficiální aplikaci (v nastavení nutno zapnout Experimental features), jejichž funkčnost a potřebnost můžete následně sami zhodnotit ve speciální sekci fóra Geocaching HQ určené pouze pro premiové členy.

- Možnost založit vlastní sérii Lab Adventures (zažádat lze zde).

V oficiálním výčtu benefitů premiového členství je i "odemčení premiových funkcí v aplikacích autorizovaných developerů", mezi kterými je zařazeno i Project-gc.com. Zde si pouze dovolíme upozornit, že premiové členství na Project-gc nemá (kromě názvu, snad z marketingových důvodů) s premiovým členstvím na Geocaching.com žádnou spojitost.


Postup pro zrušení automatického obnovení premiového členství: 
1, otevřít stránku payments.geocaching.com
2, kliknout na tlačítko Stop Recurring Membership
3, Potvrdit tlačítkem Yes, Stop Recurring Membership

Pokud si chcete premiové členství pořídit, máte několik možností. 

Tou nejpoužívanější je jeho koupě přímo přes web Geocaching.com. Na výběr je zde ze dvou možností, k dispozici je platba kartou (případně přes PayPal):

- roční automaticky obnovované členství za 29,99 EUR (přibližně 764kč)
- měsíční automaticky obnovované členství za 6,99 EUR (přibližně 178 kč)

Jako výhodnější se jeví roční členství, neboť zaplatit jednou za rok 764kč je méně, než 2136kč (12×178). Záleží však na tom, k čemu to premiové členství potřebujete.
Nejprve si však uveďme na pravou míru jednu důležitou věc - nákup automaticky obnovovaného členství neznamená, že se automaticky upisujete do své smrti (či do konce platnosti své platební karty) k nákupu premiového členství. Automatická obnova se dá zrušit ihned po aktivaci premiového členství, pomoci vám s tím může návod v rámečku výše. Nezruší se vám tím aktuální premiové členství, to poběží dále až do uplynutí doby, na kterou jste jej zakoupili. A pokud se rozmyslíte, stejný postup (jen s jinými nápisy tlačítek) můžete použít i k opětovnému zapnutí automatického obnovování. Přiznejme si však, že nabízení pouze obnovitelného členství je pro Geocaching HQ v jistém smyslu výhodné - může se stát, že člověk zapomene. Ať už členství obnovit, pokud by v něm chtěl pokračovat; nebo naopak zrušit jeho obnovu, pokud by už premiové členství nechtěl. V takovém případě je pro Geocaching HQ výhodnější, pokud jim příjde platba která by jim jinak už ani přijít nemusela.

Nazpět tedy k výhodnějšímu členství. Pokud si plánujete PM pořídit pouze k tomu, abyste si stáhli do počítače listingy PMO keší ve svém okolí či rozdali body oblíbenosti na kešky odlovené v uplynulém roce, je pro vás výhodnější koupit si jednou za rok měsíční členství a zbylých jedenáct měsíců lovit jako hráč bez premiového členství.

Roční členství lze někdy koupit i za výhodnější cenu. Čas od času vám (pokud tedy nemáte premiové členství aktivní) může přijít e-mail se slevovým kódem, naposledy například začátkem měsíce Geocaching HQ posílalo odkaz na kolo štěstí, kde bylo možné vytočit si slevu na premiové členství až 25%.

Přes web geocaching.com je možné koupit premiové členství i jinému hráči. Stačí si najít jeho profil, na něm kliknout na tlačítko Gift Membership a dále postupovat jako při běžné objednávce premiového členství. Zde je však v nabídce pouze roční automaticky neobnovované členství za 29,99 EUR a nelze na něj využít slevové kódy.

Pokud chcete někomu premiové členství darovat, existují i dárkové karty vydávané přímo Geocaching HQ. V Česku je však nikdo nenabízí, jejich cena by se blížila tisícikoruně.

Poslední možností je pak nákup ročního premiového členství přes místní geoshopy. Zde pak existují dva způsoby aktivace členství, podle toho jakým způsobem premiové členství daný geoshop nabízí. Některé obchody vám po uhrazení částky pošlou dá se říci slevový kód na 100% ceny, který následně sami vložíte do položky pro slevové kódy na payments.geocaching.com a členství si aktivujete sami. Druhou možností pak je, že daný geoshop vám ze svého herního účtu koupí již zmíněné Gift Membership (poznáte tak, že při objednávce po vás chce váš nick) a členství vám začíná platit právě v tu chvíli.

Cena premiového členství v českých geoshopech se pohybuje mezi 789-1100kč a doporučil bych po něm sáhnout pouze v tom případě, kdy vy sami ani nikdo z vašeho okolí nemá platební kartu. Kromě toho, že je taková platba dražší, není možné si třeba po půl roce říci "mně už ta hra nebaví, vraťte mi zbytek za PM které už nevyužiju", neboť z pohledu Geocaching HQ jste si premiové členství nekoupili vy, ale zdarma vám jej daroval někdo z hráčů, pročež není možné vám peníze vrátit na váš bankovní účet.

Pro úplnost ještě dodejme, že pokud jste premiové členství ještě nikdy neměli a chcete si jej vyzkoušet, kód na bezplatné měsíční členství je občas možné získat na akcích podporovanými Českou Asociací Geocachingu, nebo o něj požádat reviewera (přesné podmínky na profilu DarkLorda). Toto členství se pak aktivuje na odkazu geocaching.com/freetrial.

Stejně tak bylo v minulosti možné získat třicetidenní premiové členství s nákupem některých typů GPS navigací. Toto členství je bonusové, tedy není pro něj podmínka abyste nikdy předtím premiové členství neměli - a pokud jej právě máte aktivované, jeho platnost se vám o třicet dní prodlouží. Aktivovat jej lze na geocaching.com/delorme či geocaching.com/lowrance, podle výrobce dané navigace. Pokud jste doma nalezli třicetidenní premiové členství získané s koupí navigace Garmin, pak máte smůlu. Tyto kódy již nelze uplatnit, podle oficiální stanoviska kvůli výkonostním a bezpečnostním problémům s Garmin Communicator pluginem.