Suvenýr Blue Switch Day 2023 už příští týden

25.4.2023 | Blog | Ondra

V následujících dnech budeme mít příležitost získat hned několik nových suvenýrů do svých profilů. Na získání prvních tří (pokud je tedy již nemáme) máme čas už jenom tento týden - a to v aktuálně probíhajícím kole Kola výzev (o kterém jsme již psali zde), ve kterém lze získat suvenýry za nález pěti/deseti/sta keší v měsíci dubnu. K tomu se o víkendu u Chrastavy uskuteční první megaevent v Libereckém kraji, který bude taktéž mít svůj suvenýr.


Suvenýr Blue Switch Day 2023.

Prvního května, ve 14 hodin našeho času, odstartuje další kolo Kola výzev. Podle geocoinu věnovanému této akci se spekulovalo, že se bude jednat o počet nalezených mystery keší. Nakonec tomu tak není a body budeme sbírat převážně za body oblíbenosti: za odlov keše s více než deseti body oblíbenosti obdržíme 20 bodů, za získání nového bodu oblíbenosti na naší keši jich získáme dokonce 50 - ovšem za každý námi zapsaný Found It log či nález Adventure dostaneme taktéž 10 bodů. Tentokrát budou k dispozici dva suvenýry - na lehký budeme potřebovat 100 bodů, na ten těžký 1000 bodů. To znamená, že i kdybychom neměli žádnou založenou keš a neodlovili žádnou s více než deseti srdíčky, na ten těžký bychom stejně jako při minulé výzvě potřebovali nalézt 100 keší. Čas na to však tentokrát budeme mít delší - a to až do 5.června 14:00. Svůj postup budeme tentokrát moci sledovat na stránce Leaderboard.

 

Za nalezení keše od 1. do 3.května budeme pak moci získat suvenýr Blue Switch Day 2023 věnovaný zrušení umělé odchylky. Proč Blue Switch a co vlastně ta odchylka byla?

Systém GPS začala vyvíjet americká vláda už v roce 1973. Původně měl sloužit (a také sloužil) pouze pro vojenské účely, nikoliv pro veřejnost. Aby se předešlo možnosti zneužití systému, byla v něm zavedena umělá odchylka, díky které by například nebyly nepřátelské síly schopné přesně určit svou polohu. Příjímače poskytovaly polohu s nepřesností až několika desítek metrů. Nikoliv však všechny a neustále - američtí vojenští operátoři měli k dispozici přepínač modré barvy, kterým mohli tuto odchylku pro určité GPS přístroje vypnout. To byl tedy ten Blue Switch. V roce 2000 pak došlo ke zrušení umělé odchylky, název se však uchytil i pro něj a v současnosti se používá právě pro odkazování na tento historický okamžik.

A když už jsme načali ty megaeventové suvenýry, ještě rovnou dodejme, že příležitost získat další se nám naskytne hned druhou květnovou sobotu. V tento den se bude konat megaevent v Praze.