Report z prvního mega v Libereckém kraji

2.5.2023 | Blog | Ondra

V sobotu se poblíž Chrastavy konal první megaevent v Libereckém kraji, Středověkohraní. Jeho publikace v srpnu loňského roku mě dost překvapila.

Teď nemám na mysli publikaci jiným než lokálním reviewerem či již v minulosti diskutované zpoplatnění vstupu (ač bod č.9 pravidel pro megaeventy uvádí, že akce musí mít možnost bezplatné nebo levné účasti, přičemž případné vstupné musí pokrývat pouze náklady na pořádání akceGeocaching HQ si může od organizátorů eventů vyžádat informace o rozpočtu - listing od počátku uvádí, že organizace megaeventu se podporuje nákupem eventových předmětů a vstupné jde na stavbu kostela).

O uspořádání prvního megaeventu v Libereckém kraji jsem se totiž před několika lety neúspěšně snažil. Dvakrát jsem oslovil aktivní místní hráče, ovšem podílet se na účasti jich bylo vždy ochotno jen pár (což jim samozřejmě nevyčítám - od doby co mám děti je má herní aktivita také už trochu jiná), a to nikoliv coby organizátoři. Myšlenku na uspořádání místního megaeventu naposledy oživil v roce 2019 kolega z našeho týmu Šimon, ale ani jemu se tento záměr uskutečnit nepodařilo. Člověk už se smířil s tím, že v našem kraji megaevent nikdy nebude - a tu zničehonic, bez nějaké výzvy hledající dobrovolníky, pípne megaevent s již vyladěným programem od provozovatele jednoho pražského geoshopu a vlastně doposud nepředstaveného Geo Teamu. Inu, když se k tomu neměli místní, vrhli se do toho přespolní.


Parkoviště u megaeventu.

Na tvrz Curia Vítkov jsme měli původně v plánu přijet hned na začátek megaeventu na devátou hodinu. Tchýně však potřebuje cosi přivézt, takže sice v 8:45 projíždíme Chrastavou, ale ve směru na Cvikov. Na event tak přijíždíme až po jedenácté hodině, a to ještě s jedním malým zádrhelem. Aplikace Mapy.cz při navigaci na souřadnice označila jako cíl odbočku na polní cestu o zhruba třičtvrtě kilometru jinde. Že jsme špatně a tohle nebude ta správná odbočka ke tvrzi nás naštěstí napadlo hned po pár metrech - podle stop v bahně jsme ovšem nebyli první.

Louka vyhrazená pro stání vozidel je naštěstí skutečně obrovská, takže naše obavy z parkování se rozplynuly. Hned na začátku cesty vidíme na první pohled reklamu na megaevent který se bude konat za dva týdny, ale hned mě napadá, že by se mohlo jednat o stanoviště jedné ze sérií Adventures. A jedná. Podél cesty se nachází čtyři stanoviště, z nichž každé je věnované jednomu z plánovaných megaeventů v Česku a zjišťují se na nich odpovědi na otázky. Co nás překvapilo, to bylo umístění stánku s výběrem vstupného ještě před pátým stanovištěm. Nová pravidla pro Adventures, kterým jsme se na našem blogu věnovali před pár týdny, povolují umístění stanovišť ve zpoplatněných oblastech pouze se souhlasem HQ pro kredity typu partner, pro kredity typu **ga event však nikoliv - bez možných výjimek. Otázkou tedy je, k čemu toto nové rozdělení kreditů je, když se s (pravděpodobně) Adventures typu partner můžeme setkat na megaeventu.

Biltemovým stanovištěm začínáme sérii druhou, další stanoviště logujeme s pomocí hlasovacích lístků, ale pak už se v tom začínám ztrácet. V průchodu sedí slepý žebrák, který musí všem vysvětlovat že je součástí série Historické postavy, a že není mnich, kterého tam mnozí podle souřadnic hledají. Do vyhledání správného suku s heslem se vrhnul Štěpík a trvalo mu to mnohem méně času, než mně nalezení konkrétní Adventure v aplikaci. Co jsem totiž ještě nezmínil - celý den pršelo a kapky deště měly na displej mého telefonu větší vliv, než mé prsty. Kromě toho, mapa v aplikaci neukazuje nic víc, než cestu vedoucí k areálu. Dále už prostě vidíme pouze červené tečky na šedém podkladu. Po nenalezení několika dalších stanovišť, včetně například toho věnovanému kostelu, se jdeme schovat pod střechu. Následně se jdeme kouknout na malé šermíře, vydáváme ke stánku s občerstvením, a následně pokračujeme dolů do vesničky v domění, že se nám zde bude v Adventures dařit více. Zde jsou stanoviště více naučné - můžeme například zjistit, jak velká mohla být špička boty, či různé názvy pro výroční trhy.


Tabule nám prozrazuje několik názvů, které se používají pro výroční trhy. Jak to zadat to aplikace, na to jsme však nepřišli.

Podobně tomu bylo i u včelího úlu vydlabaného v kmeni. Při psaní článku se mi daří vygooglit, že se nazývá klát, ovšem na místě se nikomu z nás tento název nalézt nepodařilo. Celkem by mě zajímalo, jaký byl rozdíl v počtu dokončení jednotlivých sérií.

To už je ale na řadě si přiznat, že máme všichni totálně promáchané boty a jelikož počasí se nelepší, je na čase se vydat domů. Ještě se logujeme do tématického logbooku, sem tam měníme nějaké CWG z našeho kufříku a slyšíme, jak se boří auta při pokusu o vyjetí z parkoviště.


"Ist es ... bzzzz?" ptá se nás němka na stanovišti. Bohužel, nikdo z aktuálně přítomných správnou odpověď nezná ani po důkladném prozkoumání úlu.

Na parkoviště přicházíme kolem půl jedné, měníme ponožky a vyrážíme na oběd do Liberce. Vyjet se nám naštěstí podařilo bez problému. Pokud by se vylepšilo počasí, ještě bychom se mohli vrátit, neboť na rukou máme pásky potvrzující zaplacení vstupného. Mimochodem, u těch mě překvapilo, že už v jedenáct dopoledne jsem dostal pásek s pořadovým číslem 025814. První tři čísla pravděpodobně budou odkazovat na velký event chystaný v Praze na rok 2025, ovšem pokud předpokládám správně že zbývající tři čísla budou značit pořadí našeho příchodu, pak tu dnes muselo být skutečně narváno. Ono se to ovšem dalo čekat - umístění eventu bylo sice v Česku, ale zároveň vzdušnou čarou necelý kilometr od hranic s Polskem a zhruba deset kilometrů od hranic s Německem.

Co říci závěrem? Spojením dvou skupin, tedy geocachingové komunity a spolku Curia Vítkov, vznikl rozhodně krásný a zajímavý zážitek. Počasí bohužel nepřálo (takže už jsme se zpátky nevrátili), ale tomu se poručit nedá. Je super, že první megaevent v našem kraji měl skutečně nějaký program a nebylo to pouhé párhodinové setkání prakticky bez jakéhokoliv programu. Otázkou teď je, jaký megaevent bude v Libereckém kraji druhý.