Dočkáme se návratu fyzických Adventures?

4.4.2023 | Blog | Ondra

Minulý týden došlo v Adventure Lab Builderu k jedné změně, která by se na první pohled dala označit pouze za změnu kosmetickou. Ukázuje nám však zajímavá čísla a zároveň i to, jakým směrem se může vývoj Adventures dále ubírat.


Pokud začneme úplně od začátku tvorby nové série Adventures, první novinkou je to, že pokud si zažádáme o kredit na tvorbu nové série (hráči s premiovým členstvím tak mohou učinit zde), při připsání kreditu nám nově dorazí potvrzovací e-mail. Už tedy není nutné neustále otevírat Adventure Lab Builder a koukat, zda nám náhodou ten kredit už nebyl připsán. Je to věc potěšující, ovšem může mít i jeden důležitý důvod, ke kterému se ještě dostaneme níže.

 

Druhou novinkou je pak to, že kredity se nově dělí na tři typy: "Player", "Partner" a "Mega-Event, Giga-Event, or GPS Maze". Jaký typ kreditu máte k dispozici nyní vidíte přímo v Adventure Lab Builderu.


Typ přiděleného kreditu nově vidíme přímo v Adventure Lab Builderu.

Asi pro nás není žádnou novinkou, že s kreditem typu Player můžeme vytvořit sérii až o pěti zastávkách. Co ovšem pro některé už může být novinkou, to je nutnost viditelnosti nastavené na veřejnou. Přitom tato povinnost platí už zhruba rok a zmiňuje se o ní například příručka k tvorbě Adventures.

To neznamená, že by tvůrci s tímto typem kreditu neměli možnost Private (soukromá) k dispozici. Mají, a využívají ji i bez toho, že by měli požadovanou písemnou výjimku od Geocaching HQ. .

Možnost Private (soukromá) znamená, že o sérii ví pouze ten, kdo zná odkaz na ní. Tuto možnost používají mnohdy autoři sérií, kteří vytvářejí i bonusovou keš. Díky tomuto nastavení nehrozí předpublikační FTF, neboť série se lovcům nenabízí na mapě v aplikaci, ale pouze díky odkazu, který si obvykle otevřou skrze QR kód uvedený v listingu.

HQ má v plánu tuto věc vyřešit. Ve středu jeden ze zaměstnanců uvedl, že HQ již nebude přidělovat nové kredity zájemcům, kteří mají na svém účtu nějakou soukromou či vypnutou sérii. Mimo to, do budoucna se plánuje, že možnost Private již nebude vůbec k dispozici.

 

Vraťme se však zpět k možnostem jednotlivých kreditů. U hráčského kreditu dále vidíme, že není možné vytvořit sérii v oblasti se zpoplatněným vstupem či umisťovat fyzické věci (krabičky, cedulky, a podobně). To je známá věc - od 10.února 2020 není možné u nových sérií umisťovat cokoliv na dané souřadnice. Vypsání této věci ovšem dává jasně najevo, že některé typy kreditů tuto možnost nyní mají.

Typ kreditu  Player Partner Mega-Event, Giga-Event, or GPS Maze
Počet stanovišť maximálně 5 10 10
Soukromá viditelnost (Private) pouze se souhlasem HQ
Umisťování fyzických věcí ne pouze se souhlasem HQ pouze se souhlasem HQ
maximálně na 3 týdny
Ve zpoplatněné oblasti ne pouze se souhlasem HQ ne

 

Poslední novinkou, která nám ukáže ta zajímavá čísla, je parametr creditId při tvorbě nové série. Zjednodušeně: Pokud klikneme u kreditu v Adventure Lab Builderu na tlačítko "Get started", v adresním řádku nahoře se nám zobrazí pořadové číslo kreditu, který jsme obdrželi. V případě kreditu, který mám k dispozici já (a musím zmínit, že už pěkných pár měsíců), se jedná o pořadové číslo mírně přes 117 000.


Aktuální pořadové číslo však může být o mnoho vyšší. V loňském květnu dostal kredit každý hráč, který měl v tu chvíli aktivní premiové členství. Přesný počet platících hráčů nám zůstává utajen - můžeme se držet pouze odhadu, který podle uváděného příjmu a odhaqdu složení příjmů hovoří o přibližně 300 000 platících hráčů. Podobné číslo (313 398) nám sdělí i oficiální fórum, pokud si na něm dáme vyfiltrovat diskutéry zařazené ve skupině Premium Members. Zde je ovšem nutno dodat, že jednak na oficiálním fóru mají své profily pouze ti, kdo se na něj již někdy svými přihlašovacími údaji přihlásili (narozdíl třeba od Waymarkingu, kde je náš účet automaticky aktivní už od registrace na Geocaching.com). Z přibližně 44 miliónů existujících herních profilů jich tak je na oficiálním fóru "jen" něco přes milión. A jednak je zde do skupiny přiřazen diskutér podle toho, jaké má členství v době prvního přihlášení na toto fórum.


Skutečně budeme rádi, pokud nám někdo sdělí ID svého čerstvě přičteného kreditu, neboť bez něj můžeme pracovat jen s odhadem. Ovšem i kdyby měl být ten odhad o počtu hráčů s PM skutečně pesimistický, znamená to, že nějakých 200 000 kreditů už bylo rozdáno stoprocentně. Oficiální web Adventures přitom uvádí, že aktivních sérií je ve světě něco přes 60 000. I když vezmeme v úvahu, že některé eventové série mají životnost jen pár dní, znamená to, že přibližně každý třetí kredit leží ladem.
A právě to může být důvod, proč nyní začnou chodit e-maily o připsání kreditu. Nejen kvůli těm dlouhodobě ležícím ladem, ale je také možné, že i s mnohými letos přiřazenými kredity se nic neděje. Přitom hráč nemá jinou možnost jak ke kreditu přijít, než si o něj zažádat skrze formulář, na který odkazujeme na začátku článku. A jak jinak si pak vysvětlit, proč kredit který tak hrozně chtěl, nakonec nevyužívá.