Rekord v počtu odlovených ikonek padl ještě větší

25.10.2022 | Blog | Ondra

Z kraje letošního roku jsme vydali článek, ve kterém jsme upozorňovali na možnost odlovit během letošního roku prozatím nejvyšší možné množství ikonek v jeden den. Článek byl směřován k číslu 14.


Český hráč chorchoj v srpnu nstavil nový světový rekord v počtu odlovených ikonek za den.

To byl počet ikonek, který se dal odlovit v průběhu roku v několika státech, kde se právě konal Maze a zároveň megaevent nebo gigaevent. Dále pak během oslav dvaceti let hry v Seattlu, které měly vlastní ikonku a zároveň se kousek od nich nachází jedna APE keš.

 

Spíše jako teoretickou možnost jsme zmínili možnost odlovení ikonek patnácti: pokud by v průběhu víkendových oslav hry bylo výjimečně otevřeno sídlo Geocaching HQ které má taktéž speciální ikonu , nebo to vzít po velkém eventu s bludištěm letadlem do Seattlu na . Jak to bylo s první z možností není tak úplně jasné - s datem 20.srpna se v listingu sice pár logů včetně fotografií objevuje, ovšem nechybí zde ani Write Note o tom, že bylo zavřeno. Co se druhé možnosti týče (děkujeme Colombo19 za upozornění), ta se jednomu hráči z Česka povedla. A to dokonce v jiný den a v jiné kombinaci, než jsme v našem lednovém článku ukazovali. Jak je to možné?

14 může být v Americe klasika pracovního dne

Zatímco v Česku bylo možné odlovit 14 ikonek pouze v jeden den, což pro nás byla velká událost, v Americe to může až do konce roku být klasika pracovního dne. Jakto?

- 7 běžně odlovitelných typů keší

- webek tam také pár je
- 3 kýmkoliv založitelné typy eventů (CCE už jen do konce roku)
- úklidová locationless keš GC8NEAT (také už jen do konce roku)
-již zmínená APE keš poblíž Seattlu
- a sídlo Geocaching HQ, kam se lze objednat na prohlídku v pracovní dny.

Tohoto modelu využil i český hráč chorchoj, mimo jiné vlastník množstevně nejoblíbenější keše v Česku na Václavském náměstí. Přidal k tomu ještě Maze konaný v pátek 12.srpna v Kanadě, a tak nyní vévodí českým statistikám s patnácti odlovenými ikonkami v jeden den. A nejenom českým - 15 ikonek za den neodlovil nikdo z Kanady, USA, Polska, Německa, Slovenska, Francie, Nizozemí, Švédska ani Norska. Na hráče z úplně všech zemí jsme ve statistikách nekoukali, ale je velmi pravděpodobné, že chorchoj tímto vytvořil světový rekord.

Jak že bylo možné ten rekord udělat?

Týden před oslavami se ve Vancouveru a okolí konal již osmnáctý ročník eventu GeoWoodstock, tentokrát s ikonkou giga (který byl ovšem až 13.srpna, takže jeho ikonka do rekordu nezasáhla). V jeho blízkosti se již dopoledne (od deváté či desáté hodiny) konalo CITO , Community Celebration Event , a také se již otevíraly brány Maze bludiště dostupného až téměř do večera. Z Vancouveru to je autem do Seattlu jen 2:20, s lovem dalších ikonek po cestě možná tři hodiny. Tam je kromě sídla Geocaching HQ  i webcam keš , no a ze Seattlu je to pak hodinka cesty na již zmíněnou APE . Pak už si stačilo jen počkat na klasický event, třeba na ten noční v Seattlu.

A pochybnosti nejsou?

Po zkušenostech z předchozích let, kdy se ukázalo že rekordmani podváděli, je rozhodně na místě logy prověřit. To není v tomto případě vůbec snadné, neboť nejen že v logách není uváděn čas - logováno je navíc s největší pravděpodobností napřeskáčku. Například v ten den poslední logovaná webcam keš byla odlovena ve 12:46, kam by se dalo z dopoledních eventů ve Vancouveru v tento čas dojet - ovšem jen těžko by se mezitím dalo odlovit dalších 21 keší včetně další hodinu vzdálené APE.

Zároveň (v případě že by tato webka byla prvním odlovem v Seattlu) by se těžko dalo stihnout hned poté logované Maze zavírající v 17:00, ovšem zde to ještě neznačí žádný podvod. Maze přece byl přístupný už dopoledne. A navíc je nutné dodat, že celý rekord mohl vzniknout jen "chybou" na straně webu, která neumožňuje zalogovat vícedenní eventy s jiným datem než tím, které je uvedené v listingu. V případě Maze tedy logovali s pátečním datem i jeho návštěvníci ze čtvrtka či soboty.

Že nočního eventu se chorchoj zúčastnil už v dřívějších hodinách bez setkání s kýmkoliv se sice dá označit za nevhodné, ovšem na světový rekord to žádný vliv nemá, neboť eventu s klasickou ikonkou se zúčastnil ještě mezi sedmou a půl osmou večerní v Abbotsfordu.

Podezření pak budí v pořadí první logovaná webcam keš v Seattlu, která byla podle času na snímku i telefonu odlovena ve 20:43. To by totiž znamenalo vyrazit z večerního eventu v Abbotsfordu hned na jeho začátku znovu do USA, na otočku kvůli jedné jediné webcam keši (přičemž tento typ již v daný den odlovený měl) a cestou navíc nějak zázračně ušetřit třičvrtě hodiny času jízdy.

V úvahu připadají další dvě možnosti. První z nich je ta, že v tu dobu teprve končil svůj lov v okolí Seattlu na večerním eventu v Abbotsfordu vůbec nebyl - takže v daný den žádný klasický event neodlovil. To by bylo poněkud smutné, neboť myslím že po té spoustě českých geocachingových průšvihů skutečně nepotřebujeme, aby byli i v případě světového rekordu češi znovu za podvodníky.

Druhá možnost je pak taková, že se dotyčnému v průběhu lovu špatně uložil snímek z webkamery. To znám ze svého telefonu - miniatura snímku je v pořádku, ovšem když si po pár dnech chci otevřít fotku v plné velikosti, vidím jen zelený obdélník. Na to přišel večer při logování v nějakém z kandských hotelů, a tak k logu nahrál alespoň aktuální snímek z webkamery. Taková věc by se sice nedala označit za férovou (stejně jako často vídané logování webcam keší selfíčky), ale znamenala by že na klasickém eventu byl. A vzhledem k tomu že v tento den už jednu webcam keš odlovil, stále by to na světový rekord nemělo žádný vliv.

Kdo těch 15 kdy překoná?

Chorchojovi tak patří gratulace k vytvoření světového rekordu, který nejspíš jen tak někdo nepřekoná. Jak jsme si totiž už řekli, některé ikonky bylo možné odlovit jen v průběhu letošního roku a další možnost příjde možná v roce 2030. Navíc je otázkou, jestli nový světový rekord v počtu odlovených ikonek za den je skutečně pouze 15. Srovnávací statistiky na Project-gc totiž započítávají pouze takzvaně plnohodnotné keše. Nezapočítávají Adventures, ani Benchmarky. Do nálezů Adventures nevidíme, ale nějaký benchmark https://www.geocaching.com/images/WptTypes/sm/27.gif náš rekordman v USA taktéž našel. Skutečný rekordní počet odlovených ikonek tak může být 17, a předhánět se bude těžce už jen kvůli tomu (jak již vědí naši sledující z Facebooku), že listingy benchmarků včetně logů budou už za pár dní z webu hry smazány. Zůstane pouze počet odlovených benchmarků na hračských profilech.