Dáte letos rekord v počtu odlovených ikonek?

9.1.2022 | Blog | Ondra

Pokud se letos podaří a již dvakrát odložený Gigaevent v Praze se konečně uskuteční, budeme mít příležitost vytvořit rekord v počtu odlovených ikonek za den. Jak ukazují statistiky na Project-gc, šest hráčů z Česka zvládlo odlovit během jednoho kalendářního dne 13 typů keší z existujících devatenácti. Pokud tedy nepočítáme benchmarky a labky, které se sice na našich profilech taktéž ukazují v nalezených, ale ve statistikách už obvykle ne.

I když je otázka, komu z těch šesti se to skutečně povedlo. Minimálně u dvou, kteří mají jako datum vytvoření rekordu v září 2017, panují jisté neshody. Ne že by to snad v té době bylo nemožné, naopak v tu dobu aktivní magazín Geocacher tehdy zveřejnil návod, jak lze takový rekord učinit. A podpořil to ještě soutěží o geocoin za reportáž z takového odlovu. Navýšit rekord odlovených typů za den na třináct se tehdy povedlo třem hráčům. Když je následně redaktor zmíněného magazínu obepisoval, zda by nechtěli nějaký článek sepsat, kupodivu příliš nepochodil. První z rekordmanů se nejprve vykrucoval, že nestojí o publicitu. Následně si smazal logy z letterboxu a megaeventu, pročež jej dnes již ve statistikách na přední příčce nenajdeme. Druhý z nich taktéž odmítl sepsání nějakého článku, a jak se později ukázalo, nejspíš také měl proč. Podivné bylo už to, že během celé cesty do Německa na megaevent a zpět neodlovil jedinou keš. Jak však potvrdili další keškaři, se kterými ten víkend lovil, celý víkend s nimi coby řidič jezdil po Česku a hranice republiky určitě nepřekročil. Soutěž nakonec tedy vyhrál třetí z rekordmanů (tentokrát týmový nick), který pravděpodobně jako jediný na megaeventu v Německu skutečně byl a reportáž z odlovu sepsal. Ani zde však nemůžeme říct, že se nejednalo o podvod. Podle jejich reportáže započali lov po půlnoci v Prostějově, kde odlovili 7 typů předem předluštěných keší. Následně se přesunuli do Plumlova na tehdejší gigaevent a Maze, no a podle fotky z webkamery byli v 1:41 na webce ve Zbraslavi. Vynechme to, zda je možné během sta minut překonat trasu dlouhou 280 kilometrů, při které bylo odloveno už 9 ikonek. Přeci jen mohl třeba jít na kameře špatně čas (byť podle ostatních hráčů uvádějících ve svých logách časy odlovů - nešel špatně). Hlavní kámen úrazu byl totiž v tom, že gigaevent odlovený chvíli po půlnoci nebyl nonstop, ale areál kde se konal byl od půl desáté večer do půl deváté ráno uzamčen.

Letos by mělo být možné tyto rekordmany dohnat, ti odvážnější je dokonce budou moci i překonat minimálně o jednu ikonku. Jak? Pojďme se podívat na možné kombinace.


Letos bude možné odlovit v jeden den minimálně 14 ikonek. 

 

 

POZOR - LOGOVAT GIGAEVENT PŮJDE POUZE OD SOBOTY, A TO POUZE SE SOBOTNÍM DATUMEM. TAKŽE - 14.KVĚTNA:

Pokud započítáme klasické typy keší, které jsou dostupné v hojném počtu a prakticky kdekoliv, máme hned 7 typů keší.
7
Ještě i během letošního roku máme šanci si zalogovat dvě locationless keše. Jedna z nich by měla být splnitelná přímo na gigaeventu, tu druhou lze splnit kdekoliv. Máme tedy osmou ikonku.
8

Webky jsou u nás aktivní už pouze tři. Nejvhodnější pro odlov se jeví ta ve Zbraslavi; pokud ji ale už máme, musíme se vypravit do Jičína, Kolína, nebo do zahraničí. Tím tedy můžeme získat ikonku devátou.
9

Když vyrazíme na gigaevent, budeme ikonku desátou. A protože už od pátku bude v areálu k dispozici i Maze, můžeme tím získat jedenáctou ikonku.
11

A co dál?

 

V areálu bude k dispozici také Community Celebration event. Tím se tedy v neděli můžeme, dost možná bez opuštění Prahy, dostat na číslo 13 a dohnat tím aktuální rekordmany.

12

Můžeme se dostat ještě dál? Ano, možné to je. V aktuálním řádku s ikonkami totiž chybí dvě úplně klasické ikonky, které může založit kdokoliv. Těmi je klasický event a CITO. Na takové eventy se musíme trochu projet, ale stále by to bylo po Česku. Dostaneme se tedy na číslo 14 a vytvořili tím nový český rekord v počtu odlovených ikonek za den.

14

 

Když je to tak jednoduché, proč těch 14 ikonek během jednoho dne ještě nikdo (tedy alespoň z Česka, v USA tento rekord má hráčů více) neodlovil? Když totiž v roce 2014 vznikla ikonka pro gigaevent, nebyly k dispozici locationless keše ani Community Celebration eventy. Kdo chtěl trhnout rekord, ten musel z gigaeventu v Plumlově v roce 2017 vyrazit do Německa na megaevent, který se tam ten den konal, aby získal třináctou ikonku. Tentokrát to během těchto tří dnů na konání žádného megaeventu na celém světě nevypadá (musel by být publikován už teď), ovšem jedna teoretická šance na vytvoření celosvětového rekordu tu je. Je však celkem časově i finančně náročná. Znamená totiž sobotní či nedělní ranní odlov všech čtrnácti dostupných ikonek a následný přelet mezi Prahou a Seattlem. Tento způsob dopravy sice zabere zhruba 15 hodin, ale protože v Seattlu jsou oproti nám o devět hodin pozadu, existuje zde teoretická šance odlovu jedné ze dvou existujících keší z projektu APE. Tím je možné přidat ještě patnáctou ikonku - . Přímo v Seattlu pak můžeme spatřit ještě jednu ikonku, kterou je centrála Geocaching HQ - . Tu však nelze stihnout ani pokud bychom vyrazili v pátek (neboť otevřeno je zde, až na pár výjimek, pouze od pondělí do pátku), protože ať už bychom začali náš den lovem v Seattlu nebo v Praze, po odlovu první ikonky bychom teprve seděli na letišti a druhá už by nám zavírala.

 

 

1.dubna

Nejen v květnu budeme mít příležitost k dohnání (ovšem nikoliv už předehnání) aktuálních rekordmanů. V tento den se totiž v Praze uskuteční z prosince přeložený megaevent Adventní Geoskořápky , ke kterému již byl publikován i doprovodný event . Určitě zde bude k dispozici jedna z locationless keší , k tomu přidejme běžně dostupných 7 ikonek , někde najděme nějakou webku , za kolizním pásmem megaeventu pak stačí uspořádat Community Celebration a CITO . A i během těchto dnů se tedy můžeme dostat na 13 odlovených ikonek za den. Další megaeventy v Česku budou konat poslední červnový víkend a třetího září, přičemž teoreticky i při nich by šlo aktuální rekord dohnat. Jenže to už bude po výše zmíněném květnu, takže s největší pravděpodobností ten aktuální rekord v tu dobu už bude překonán. Až vyvstává otázka, zda se do dohnání rekordmanů pouštět už při Skořápkách. Pokud nám totiž v celém Česku zbývá jediná neodlovená webka, nebo pokud už máme zalogovanou jednou ze dvou existujících locationless a tu druhou bychom odlovili při Skořápkách, zbytečně bychom se vyřadili z možného pokusu tento rekord o měsíc a půl později překonat.

 

 

To však neznamená, že rekordy budou letos dostupné jenom v Česku. Podobné příležitosti budou mít i v jiných státech.

 

15.ledna, Austrálie

Na tento den chystají ve Viktorii megaevent , během kterého bude k odlovu Maze , Community Celebration , klasický event i CITO . Odlovit půjde i locationless , ve Viktorii mají i webku , přidejme sedm zcela běžných ikonek a hned mají k dispozici 14, a to prakticky bez nutnosti nacestovat více než 100 kilometrů. Tedy za předpokladu, že ještě nemají tu jedinou webku v celé Viktorii odlovenou.

 

16.července, Francie

I ve Francii chystají Maze společně s megaeventem . Žádné další eventy na tento den zatím publikované nemají, ale pokud vzniknou (ať už z řad organizátorů, nebo za kolizním pásmem od běžných hráčů), i zde budou lovci moci zvládnout během jednoho dne 14 ikon.

 

20.srpna, Seattle

Na tento den jsou v Seattlu naplánovány již přeložené oslavy dvaceti let Geocachingu se speciální ikonkou . Tuto ikonku mohli hráči doposud odlovit pouze jednou, a to na oslavách deseti let v roce 2010. Přesný program zatím není znám, není tedy jasné zda bude nějaký "doprovodný" Maze či Mega/Giga, ale i kdyby ne. Přidáme-li tři momentálně zakladatelné typy eventů , které by snad byly za nějakou kolizní vzdáleností publikovány (pokud tedy kolize u tohoto speciálního typu eventu není týden a 2000km), k tomu 7 běžně odlovitelných typů , nějakou webku , locationless a k tomu APE kousek od Seattlu (tedy za předpokladu, že ji nemají všichni už dávno odlovenou), jsme i zde na čísle 14. A pokud by v daný den bylo možné navštívit i centrálu Geocaching HQ (byť v listingu píší že to možné nebude) a objevil by se ještě nějaký doprovodný mega, nebo dokonce představení nějaké nové ikonky po osmi letech, raději nepočítat. Jediné co zatím k připravovaným oslavám pořadatelé řekli, že to bude "velký".

 

 

A co třeba se do toho pustit až za rok?

Tohle závisí čistě na situaci ohledně opatření spojených s covidem. Tři ze zde zmíněných eventů jsou přesunuté z roků 2020 a 2021, kdy jejich konání nebylo možné. Ze stejného důvodu se posunul deadline pro Locationless a Community Celebration eventy, které by letos jinak už pravděpodobně neexistovaly. Pokud se tedy všechno letos podaří uspořádat tak, jak je plánované, dá se očekávat, že:

- další Geocaching HQ Celebration proběhne až v roce 2030
- další Community Celebration eventy bude možné uspořádat až v roce 2030

- další Locationless  dost možná už nebudou (přeci jen žabák byl výjimka a úklidovku si vynutila aktuální situace)

- další gigaevent a Maze může v Česku proběhnout třeba za dalších 5 let

V roce 2023 tedy bude pravděpodobně možné odlovit v Česku maximálně 11 ikonek za den. Tedy pokud Geocaching HQ nepředstaví nějaký nový typ keše (nejsem si jist, jestli je to aspoň trochu pravděpodobné), nebo pokud se v den konání nějakého megaeventu v Česku nebude konat zároveň nějaký gigaevent s Maze v Německu (i když to už by nebyl jenom odlov v Česku a stejně bychom nepřesáhli 13).

 

 

A ještě jeden důležitý tip.

Když už budete lovit, raději, pro jistotu, odlovte i nějakou tu labku . Sice, jak bylo psáno na začátku, statistiky na Project-gc, kde se počítá počet odlovených typů keší za den, na ně nekoukají. Teď na ně nekoukají. Ve statistikách na vašem profilu je však vidíte, stejně tak je vidíte v kolonce Nejvíce typů keší v jeden den na Project-gc (například jeden z američanů, který má typů keší odlovených v jeden den podle žebříčku 14, jich podle jeho profilu má 15). Ať tedy máte jistotu, že pokud se za pár měsíců začnou do onoho žebříčku započítávat i labky, neodsune vás to v něm o pozici níže.