Největší kešky v Česku

9.11.2021 | Blog | Ondra

Při kešování se nejčastěji setkáváme s velikostmi keší mikro či small. Padnout na nějakou large však není jen tak. Mnoho jich není už samo o sobě, a to musíme ještě vzít v potaz, že velikosti některých keší jsou v systému zadány chybně. Stejně jako nanokeše jsou mnohdy svými ownery do systému chybně zadávány jako mikro, ani pětilitrový kyblíček ještě zdaleka není keš velikosti large. Ta musí podle pravidel totiž mít objem minimálně dvacet litrů.

Pokud se chceme podívat na největší kešky u nás, pak si musíme nejprve také ujasnit, co bereme jako skutečnou velikost keše. Dlouhou dobu se jako největší keš u nás označovala dnes již archivovaná GC1E9AB, jejíž velikost však byla v listingu označena jako jiná a nepanovala přesná shoda, zda by se do velikosti kešky (logbook byl umístěn v samostatné krabičce) měla započítávat velikost celé jeskyně. Ze stejného důvodu se v tomto článku nevěnujeme ani GC1HQTZ, která sice uvádí že keškou (bez možnosti v ní něco měnit) je celé patro muzea a logbookem je návštěvní kniha muzea, ovšem na souřadnicích je schovaný klapbox s logbookem a i v listingu je uvedena velikost small. 

 

GC22D0N The Big Boy

Nejstarší doposud aktivní kešku z těch největších (založena v červnu 2010) nalezneme v Ústí nad Orlicí. Inspirována je Michiganskou keší stejného jména, která však vydržela v provozu pouhý rok. Jak nám napoví již fotka v listingu, jedná se o zhruba metr vysokou dřevěnou truhlu. Autorem je týmový nick nazvaný Moravian Geo Crew, ze kterého je na osobních účtech dnes již málokdo aktivní. Tomu odpovídá i stav kešky - lovci ve svých logách varují, že ztrouchnivělé dřevo může kdykoliv povolit a víko keše může na někoho spadnout. obsah keše se dnes dá spíše přirovnat popelnici, a ani v listingu uvedený kód k číselnému zámku u branky na zahradu dnes již není funkční. Je tedy jen otázkou času, kdy se keška stane vyhledávanou tak maximálně lovci archeocachingu.

 

GC7C2HZ U kačerovy babičky -TB hotel

Letterbox založený v listopadu 2017 poblíž Zlína není na luštění nijak náročný. Finální souřadnice jsou uvedeny ve waypointech, před odlovem je pouze potřeba zjistit jeden letopočet na blízké soše pro odemčení zámků. Pak už stačí jen zvednout patnáctikilové víko - proto je možná lepší jít na tuto keš ve dvou. Narozdíl od výše zmíněné Big Boy, tato krabička je kovová, takže by se jen tak rozpadnout nemusela. Navíc je o ní ownerem poměrně často důkladně staráno, takže vás určitě mile překvapí i její obsah.

 


Owner Radek-pol u své keše U kačerovy babičky.

 

GC4ZVHK Knihokeška #1

Pokud si chcete odlovit velkou keš v Českém Krumlově, musíte si nejprve trochu zaluštit, jelikož se jedná o mysterku. Není přitom potřeba trávit hodiny čtením zmíněných knih, neboť v osmi případech z deseti stačí úryvek v listingu překopírovat do vyhledávače, kdo ze zmíněných měl chuť na med lze lehce odhadnout a zbývající číslo pak musí logicky patřit zbývajícímu písmenu. Finální souřadnice nás pak dovedou k dřevěnému domečku, který dříve sloužil jako hasičská úschovna elektrického vodního čerpadla. A ano, celý tento domeček je od března 2014 keškou. Svoji sestřičku v podobě Knihokeška #2 by měla tato keška mít v Horažďovicích - její velikost je však z neznámých důvodů v listingu uvedena jako jiná, tedy pro dodržení podmínek uvedených výše ji nelze věnovat samostatný odstavec.

 

GC9WKDA Největší keška v Ústeckém kraji

Souřadnice této kešky poblíž Mostu zjistí pouze hráči s premiovým členstvím, neboť se jedná o takzvanou PMO keš. Založena byla původně v červnu 2014 a jak sám owner psal v listingu, prostě jsem jen sehnal šikovnou krabičku, tak jsem z ní udělal kešku. Původní listing GC562EV byl v červnu 2022 archivován, ještě v tom měsíci však vznikla její nástupkyně s novým listingem. Jelikož sám owner v listingu předem neprozrazuje téměř nic, ani my si zde nedovolíme uvést, co ve skutečnosti tou keškou je. Jak ale lze z listingu vydedukovat, klíč je potřeba k otevření skutečných dveří a pokud by aktuálně neplatilo jakési dodržování rozestupů, mohl by se v této keši pořádat i event. A pokud někoho skutečně zajímá provedení kešky, stačí se podívat do galerie daného listingu, neboť na několika nahraných fotografiích je keška vidět.

 

GC7EV6B XXXXL cache

I v Praze můžete najít keš, ze které se po otevření nevyndává logbook, ale vchází se do ní. Konkrétně tahle se nachází od listopadu 2017 v městské části Kolovraty. Ač je to mysterka, vše potřebné se dozvíte nalezením stage na uvedených souřadnicích. Avšak pozor - tato keška není umístěna samostatně, ale jedná se o místnost v budově s omezenou otevírací dobou. Odlov je tedy potřeba naplánovat na otevírací dobu místní knihovny s infocentrem (v listingu momentálně není aktuální otevírací doba), což je v součtu pouze 23 hodin sestávajících pouze z pracovních dnů.