Megaeventy 2023: pytel se roztrhl

24.10.2022 | Blog | Ondra

Při pohledu do kalendáře s megaeventy se nedá říct jinak, než že se s nimi roztrhl pytel. Zatímco v předcovidových letech bývaly v Česku obvykle za rok 3-4 megaeventy, v roce 2023 jich bude mnohem víc. Přinášíme vám seznam v tuto chvíli jedenácti již publikovaných megaeventů v Česku a blízkém okolí od prosince 2022 do září 2023, plus zmínky o dalších možných.

 

Obvyklý termín Skořápek posunut

10.12.2022 GCA0BQM ADVENTNÍ GEOSKOŘÁPKY / ADVENT GEONUTSHELLS 2022
Začněme ještě v letošním roce. Geoskořápky jsou ve smyslu získání ikonky jedním z mála neplánovaných megaeventů. Poprvé se konaly už v roce 2006 jako obyčejný event. Jeho obliba vzrostla natolik, že už v roce 2009 překonal 500 účastníků a byla mu přidělena ikonka megaeventu. Event se obvykle konal ve třetí adventní neděli, pár starších ročníků až  ve čtvrté adventní neděli, v roce 2017 dokonce už v druhé adventní neděli. Po dvou ročnících zrušených kvůli pandemii a následném náhradním aprílovém termínu už se Geoskořápky do standardního termínu nevrátí, a letos se uskuteční již v sobotu 10.prosince.

 

31.12.2022 GC8J4D7 Und 11 Uhr an der Pappel, wie immer an Silvester!
Když už jsme zmínili jeden letošní megaevent, nemůžeme nechat bez povšimnutí ani tento. Ač není v Česku, ale v německých Drážďanech, daleko to tam není. Co se programu týče, jedná se o takové klasické setkání hráčů geocachingu v průběhu Silvestrovského dopoledne.

 

První megaevent v Libereckém kraji museli založit pražáci

29.4.2023 GC9VQQR Středověkohraní na Curia Vitkov
Uspořádat první megaevent v Libereckém kraji měli už místní několikrát v plánu, ale nikdy se nenašel takový kolektiv lidí, aby došlo až k realizaci. Všechny plány obvykle zůstaly jen v nepublikovaných listingách. Další příležitost (alespoň na ten historicky první) mít nebudou, neboť se do realizace vrhnul předseda ČAGeo s jeho blíže nespecifikovaným týmem. Megaevent se odehraje poslední dubnovou sobotu na tvrzi zvané Curia Vítkov (původně Wothanburg). Připravený je víceméně středověký program.

 

13.5.2023 GC8KVRE Den kuřete vindaloo 2023 - Praha
I v dalším megaeventu, který se uskuteční jen o dva týdny později, má prsty ČAGeo, která na něm bude mít svůj informační stánek. Jinak se ale jedná o megaevent nejen pro milovníky Červeného trpaslíka, kde na účastníky čeká několik soutěží (Listerův pětiboj, Co je to za ovoce, Cesta na Fušál, ...), geocachingová dílnička či burza chilli papriček. Megaevent se bude konat už od pátku až do neděle, ale neboť pravidly je dáno že megaevent může být pouze jednodenní (bod č.4), logování bude povoleno pouze se sobotním datumem. Existuje však způsob, kterým si datum logu lze následně změnit na takový, kdy jste se megaeventu skutečně zúčastnili.

 


Takovýto suvenýr čeká na účastníky megaeventu Za bílou paní na Starý zámek.

27.5.2023 GC9Z3E7 Za bílou paní na Starý zámek
O další dva týdny později se bude konat megaevent poblíž jihočeského Tábora. Uskuteční se v poslední květnovou sobotu na zřícenině hradu Borotín. Připravený je víceméně prohlídkový program po pamětihodnostech zdejší obce.

 

Do Německa je to kousek

10.6.2023 GC9VGGB 🎩Verrückter Grünaer 🌹🌹🌹hof Gut 🧢BeHUeTet👒
Další z megaeventů který zde zmiňujeme sice není český, ale do německého Chemnitz vzdáleného vzdušnou čarou 38 kilometrů od hraničního přechodu ve Vejprtech to mají mnozí z našich čtenářů blíže než do Brna. Podle listingu se bude spíše konat o jakousi formu flashmobu, ač event potrvá 8 hodin. V listingu je zatím prakticky jsou jen dva body programu: přijďte v bláznivém klobouku a budou se grilovat klobásy.

 

1.7.2023 GC9CAMP Škola v prírode - Tribeč
Megaevent s takovýmto příhodným GC kódem je plánován i na Slovensku poblíž Nitry, kam to zase někteří z našich čtenářů mají blíže než do Prahy. Jedná se o devátý ročník eventu, jehož program je vlastně už dostatečně shrnut v jeho názvu. Mimo jiné je připravena i geologická přednáška, rozhovor se slovenským reviewerem a v placené části pak třeba i karneval. Určitě se je na co těšit.

 

O první megaevent se pokoušejí i na Slovácku

19.8.2023 GC9ZAEZ GeoSlovácko 2023
Předposlední srpnovou sobotu se budeme moci vydat do Uherského Hradiště. Program je zatím v přípravě - jediné co je v tuto chvíli jasné je, že místní hráči chtějí uspořádat první megaevent v jejich kraji. Držíme palce!

 

26.8.2023 GC9YCJW Geocaching Party 2023
Když už jsme zabrousili do blízkého zahraničí, nesmíme opomenout ani na megaevent v polské Wroclawi. Organizátoři lákají v poslední srpnovou sobotu na velkou výstavu XWG, geocachingové workshopy, sportovní hry a další doprovodné akce.

 

2.9.2023 GC9ZHWN Vesmírná okna / Space windows
V roce 2017 tomu bylo 100 let od založení České Astronomicské Společnosti a při té příležitosti vzniknul projekt cas100geo. První megaevent vytvořilo toto sdružení hráčů v roce 2017 v Ondřejově, následovala Praha, Tábor, Rokycany, a na letošní rok je připraven program na hvězdárně ve Vlašimi. A to hned první zářijovou sobotu.

 

16.9.2023 GC9XPX9 Santini 2023
A do megaeventu se pustili i ve Žďáru nad Sázavou. Obyčejné eventy po stopách barokního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela už nějakou dobu místní pořádají, ovšem tentokrát by mělo přístupných více památek naráz.

 

A co dál?

To je prozatím vše, ovšem vše to být nemusí. Geoskořápky se staly takovou klasikou, že nikdo nepochybuje o tom, že by se neuskutečnily i v prosinci 2023. Otázkou je každoroční event Terezínské hry, jehož deset ročníků se v minulých letech odehrálo v květnu či červnu a listingy byly obvykle publikované s téměř ročním předstihem. A samozřejmě se může ještě vyloupnout i nějaký jiný, předem neočekávaný megaevent.