Jak si vyrobit háček na biltemy?

5.3.2023 | Blog | Ondra

Biltema keše se za poslední roky rozšířily na tolik, že zjevně jen málokterý hráč neví, o co se jedná. Přesto si to připomeňme: Jedná se o keše umístěné ve výškách, nejčastěji na stromech. Neloví se lezením, nýbrž pomocí teleskopického prutu či tyče. Tahle móda se k nám dostala z Německa, zatímco třeba do USA dodnes nepřišla - to je důvod, proč se dodnes nedají biltema keše nijak vyfiltrovat na mapě, ba dokonce ani nepanuje shoda na používání slova biltema v názvu keše (o tom jsme psali už zde).
A není to jediný problém. Po zakladatelích nikdo nevyžaduje ani údaj, v kolika metrech se keš nachází. S tím těžko odpovědět už na otázku, co si na odlov biltema keší pořídit. Možnosti jsou dvě:
První je teleskopický prut, takový ten obyčejný co používají rybáři. Sehnat se dá obvykle sedmimetrový, a to kolem 550 Kč - buď na AliExpressu, nebo za podobnou cenu v Decathlonu. S takovým prutem dosáhneme zhruba do sedmi metrů - něco nám přidá naše výška, ale vrchní (nejužší) část musíme vyndat, neboť jinak by se zlomila. Také je potřeba počítat s tím, že prut se prohýbá a ve větru s ním prakticky není možné lovit. Většina hráčů však pro odlov používá právě prut, a pokud vědí že je čeká odlov nějaké výšše umístěné keše, vezmou si s sebou ještě izolepu a třeba násadu od koštěte. I když se samozřejmě dají sehnat i delší pruty.
Druhou možností je teleskopická tyč. Dvanáctimetrový stožár se dá sehnat zhruba za tři a půl tisíce, vyrábí se ale třeba i o délce 26 metrů (ten výjde v přepočtu zhruba na 12 000 Kč). Cenově výrazně dražší, ale máte jistotu, že s ním dosáhnete opravdu na každou keš.


Háček se dá sehnat třeba v domácích potřebách. A když není, vystačíme si i s větvičkou.

A teď pojďme na to hlavní a hojně diskutované, což je háček. Není třeba v tom hledat nějakou vědu - keše jsou obvykle prostě pověšené na drátu ve tvaru písmena O nebo obráceného J. Nám tedy taktéž může postačit kus drátu, který zastrčíme do konce prutu, omotáme páskou a vytvarujeme jak potřebujeme.
Ano, drát se nám může ohýbat, takže jsou i jiné možnosti - těch je opravdu spousta a důležité je jen to, aby ta koncovka měla tvar obráceného písmena U, Y, J, či ležícího S. Celkem často se můžeme setkat s kovovou částí z ramínka, která je z boku zapíchnutá do korkového špuntu napíchnutého na prutu. Někdo používá vidlici z opekáče do prutu zastrčenou, někdo si k prutu přilepil držák ubrusů. My třeba sehnali v domácích potřebách háčky ve tvaru písmene S, a dokud jsme je neměli, vystačili jsme si prostě s větvičkou z lesa.