Aktuální pravidla pro submysterky

31.12.2023 | Blog | Ondra

Jak jsme zmínili v minulém článku, nové ikonky (tedy samostatného typu keše) jsme se ve hře už pěkných pár let nedočkali. To však neznamená, že existuje pouze devatenáct typů keší, které mají svou samostatnou ikonku. Help Center na webu hry uvádí samostatně několik dalších typů keší, které ač se mnohdy řídí odlišnými pravidly, zařazují se do hry jako Mysterky. Mnohdy je od běžných mysterek odlišují speciální atributy, někdy ani to ne.
Není to žádná novinka. Submysterky jsou součástí hry snad už od jejích začátků, ba dokonce ještě někdy před deseti lety se samotná ikonka nazývala "Unknown" (neznámá). Co se ovšem v posledních letech změnilo, to jsou jejich pravidla.

 

Podtypy zakladatelné:
- Beacon keše
Pravidla pro keše používající bezdrátové vysílače prošla za poslední roky asi největší proměnou. Podtyp označovaný tímto atributem https://www.geocaching.com/images/attributes/wirelessbeacon-yes.png (kdysi dokonce https://www.geocaching.com/images/attributes/wirelessbeacon-yes.gif ve zlatavém provedení) vznikl jen kvůli tehdejší novince Garminu zvané Chirp. Jednalo se o bezdrátový vysílač, jehož signál mohly přijímat opět jen navigace od Garminu. Vysílat mohl například finální souřadnice keše. Píši o něm v minulém čase, neboť výroba byla dávno zastavena a dnes už se tento vysílač nikde koupit nedá.
Z počátku se dokonce nutně nejednalo ani o podtyp mysterky. Keš s Chirpem měla být uváděna jako mysterka pouze v případě, kdy neexistoval alternativní způsob získání finálních souřadnic. Tedy pokud například bylo možné získat finální souřadnice připojením k Chirpu nebo pročtením infotabulí v parku, pak měla být keš publikována jako Multi.
Teprve v roce 2012 bylo povoleno používat tento atribut i pro jiné bezdrátové vysílače, jako je například FM vysílač, WiFi router, nebo NFC tag. Nebo nám v Česku známé BlueGeo, jehož výroba ovšem byla tento měsíc taktéž ukončena. Atribut byl přejmenován na Wireless receiver required.
Pravidla nyní mimo jiné uvádějí, že (kromě Wi-Fi) se souřadnice vysílače zadávají jako fyzický waypoint. Vztahuje se na něj tedy kolizní pravidlo 161 metrů a publikovatelná by dnes nebyla už ani tato mysterka, u které se Chirp pohyboval společně s autobusem MHD. Dalším pravidlem pak je, že v listingu nesmí být zmíněna značka vysílače, pokud to není nutné pro nález keše. Dá se tedy pochopit zmínění BlueGeo (nesmí však vyznít jako reklama), naopak v případě Wi-Fi není nutné značku routeru nijak specifikovat.

 

- Bonus keš
I zde došlo za poslední roky k několika změnám. Začít můžeme vlastním atributem https://www.geocaching.com/images/attributes/bonuscache-yes.png, který tento podtyp mysterky dostal 1.9.2020.
Další neméně zajímavou věcí je zákaz superbonusů. Pravidla uvádějí, že každá keš smí obsahovat údaje pro odlov pouze jedné bonusové keše. S výjimkou bonusovky, která nesmí obsahovat údaje pro odlov žádné další bonusovky. Třeba takový superbonus Liberecké ještěrky by dnes již byl nepublikovatelný.


Infografika vysvětlující zákaz superbonusovek. Obrázek z Help Centra Geocaching.com

Poslední změna se pak jeví jako drobná, má ovšem největší význam. Věta Vodítka k umístění bonusové keše jsou ukryty v jedné nebo více dalších keších byla změněna na musíte najít vodítka v jiných keších. Owneři bonusovek jsou tak nyní oprávnění k mazání logů, ovšem ne až tak střemhlav. Neboť se nejedná o nesplnění pravidel pro logování (jako například u virtuálek nebo earthkeší), nýbrž o konflikt s Terms of Use, musí být tento konflikt prokazatelný. Mezi prokázání nepatří absence zalogování některé z keší s bonusovým číslem, neboť lovec skutečně mohl navštívit keše s bonusovými čísly, pouze si jejich logování nechává do volných políček v kalendáři. V takovém případě platí presumpce neviny. Prokazatelné je to pouze v tom případě, kdy se lovec k porušení pravidel sám přizná (například logem Powertrail smrdí, nechal jsem se dovést k bonusovce).

 

- Challenge
Challenge jsou jediným fyzickým (pod)typem keše, u kterých samotné zalogování do logbooku ještě neopravňuje k zalogování nálezu. I tento typ prošel poměrně velkými změnami - ač tedy už před sedmi lety a pro mnohé tedy nebude tento odstavec ničím novým. Do 21.4.2015 neplatila pro Challenge až tak přísná pravidla. Mohlo se jednat o výzvy spojené nejen s Geocachingem, ale i s Waymarkingem či Wherigem (pro mnohé teď možná nová informace, že Wherigo není pouze typem keše). Souřadnice keše mohly být luštitelné a lovci museli ve svých logách prokázat splnění výzvy. Původní challenge zůstaly v nezměněné podobě na dožití, příkladem může být například GC1F6NF.
Zakládat nové Challenge bylo následně povoleno v květnu 2016, už s novými pravidly. V platnosti zůstalo, že se jedná o podtyp mysterky, v názvu musí být slovo Challenge, od roku 2020 má tento podtyp keše i vlastní atribut https://www.geocaching.com/images/attributes/challengecache-yes.png. Co je nového, to je kromě provázanosti čistě s Geocachingem i požadavek na ověřovač v listingu. Ověřovač lze vytvořit pouze skrze Project-gc, přičemž je nejprve potřeba buď umět programovací jazyk Lua a požádat o přístup pro psaní kontrolní přístup, nebo o vytvoření skriptů zaškemrat na tamějším fóru mezi dobrovolníky. Lovci však nejsou povinni ověřovač používat - pravidla uvádějí, že Challenge musí být pro lovce ověřitelná i přímo na Geocaching.com, například ve statistikách či v seznamu nálezů.
Challenge by si patrně zasloužily samostatný článek, tak zatím alespoň odkažme na Help Center hry.

 

- Noční keše
V tomto případě se nejedná čistě jen o podtyp mysterky. Noční keše jsou takové, které je velmi obtížné či nemožné najít ve dne. Typicky u nich hráči musí použít baterku, aby se po odrazkách posunuli dále na trase. Odrazky jsou asi jedinou samostatnou součástí keší, která se nezadává ani jako virtuální waypoint. I pro noční keše platí, že musí být koncipovány tak, aby k jejich odlovu byl nějakým způsobem využit GPS. Citací z pravidel to znamená, že sledování odrazek od parkoviště až ke keši nestačí. To bývá obvykle řešeno buď tím, že se souřadnice začátku trasy s odrazkami luští, nebo je na konci trasy s odrazkami krabička s dalšími souřadnicemi. V druhém případě je možné keš založit jako multinu, stejně tak (byť to pravidla výslovně nezmiňují) může mít noční keš i podobu wheriga či letterboxu.
Noční keše mají i svůj vlastní atribut https://www.geocaching.com/images/attributes/nightcache-yes.png, díky kterému by je mělo být možné vyfiltrovat ve vyhledávání. Bohužel je často chybně využívan i pro noční eventy, nebo běžné keše, kde chce owner minimalizovat riziko ztráty doporučením odlovu za tmy.

 

Podtypy na dožití:
- Keše v rozšířené realitě
V minulosti platilo, a dodnes se to můžeme dočíst na některých historických webech, že pokud provedení keše neodpovídá žádnému jinému typu, jedná se automaticky o Unknown (Mystery). Tato věta však z pravidel už dávno zmizela, a tak i keše v rozšířené realitě patří mezi ty, které podle pravidel již zakládat nelze. Oficiálně se mohly zakládat od 6. června 2018 do 6. března 2019, i když můžeme takové keše najít mnohem starší, i mnohem novější. Jejich existence ovšem naráží na pravidlo, podle kterého není možné nejen vyžadovat použití aplikací dostupných pouze pro jeden operační systém, ale dokonce i vyžadovat použití aplikace s konkrétním názvem. V plánu byl návrat tohoto podtypu, ale o tom jsme nakonec psali v článku o předem oznámených věcech, které HQ nakonec nikdy nezrealizovalo.


Newsletter z října 2021, který oznamuje nikdy nerealizovaný brzký příchod nového atributu pro AR cache. 

 

Podtypy zrušené:
- ALR (s podmínkou logování)
S tímto podtypem se dnes už nesetkáme, existoval do 4.4.2009. Svým způsobem se jednalo o tradičky, u kterých ovšem nestačil pouhý zápis v logbooku, nýbrž bylo nutné ještě splnit nějaký úkol. Jako příklad můžeme uvést třeba GC1HJE8. Po zrušení tohoto podtypu už může být plnění úkolů pouze dobrovolné (nejedná-li se o challenge), ovšem i to má svá pravidla. Keš s dobrovolnou výzvou nesmí mít ikonku Mystery.

 

- Traveling (putovní) keše
Putovní keše začaly vznikat už v roce 2001. Jedná se o keše, které měl jejich nálezce vždy posunout na další místo a do logu uvést nové souřadnice. Ownerům těchto keší bylo povoleno přesouvat ikonku keše o více, než o běžných 161 metrů. Možnost je zakládat byla oficiálně zrušená už v roce 2004, i když i v dalších letech ještě několik putovních keší vzniklo. V květnu 2017 se rozhodlo o zrušení (archivaci a zamčení listingů) všech doposud aktivních putovních keší a jejich vlastníkům bylo umožněno zdarma změnit jejich krabičky na putovní předměty. Z připravených dvaadevadesáti listingů bylo obsazeno jenom 23. Dnes jich i v podobě putovního předmětu putuje jen několik.


Putovní keš GC6ADF v době našeho nálezu (8.května 2017)

 

Všem čtenářům našeho blogu přejeme do nastávajícího roku jen to nejlepší.