Změny u Adventurers, nový suvenýr a další virtuálky

13.6.2023 | Blog | Ondra

Dnešní článek není věnován pouze jednomu tématu, ale hned několika aktualitám. A že se jich poslední dobou objevilo. Začít můžeme novým suvenýrem, o kterém jsme vás informovali už včera na našem Facebooku. Ten nebyl představen hned z kraje roku v plánu suvenýrů, ale až nyní. Věnován je slunovratu a pro jeho získání musíte mezi 18. a 24. červnem odlovit 20 keší. Do tohoto počtu se počítají i eventy či jednotlivé stage Adventures.

Vyhledávání v Adventures

A u Adventures zůstaneme. V uplynulých dvou týdnech totiž prošly menšími změnami, přičemž ta první se týká aplikace. Na Google Play je u poslední aktualizace sice psané, že se jednalo jen o opravení drobných chyb a malé kosmetické změny, za což se však schovává nová funkce vyhledávání. V levém horním rohu nyní vidíme lupu, díky níž před výletem do Prachatic už nemusíme hledat Prachatice na mapě, ale prostě je napíšeme do vyhledávacího políčka a ony se nám na mapě zobrazí. Trochu zklamáním pro vás bude, pokud jste z českých map zvyklí na našeptávač. Aplikace hledá místo až po potvrzení polička a to bez preference naší polohy - takže například při slově Vysočina nás nasměruje do Amerického Highlandu a namísto zdejšího Janova se nám zobrazí Ženeva.

Už se nemažou, ale archivují

Včerejší novinkou týkající se Adventures je pak status zrušení. Zatímco ještě o víkendu byla zakladatelům nabízena možnost své série permanentně smazat, nyní je na místo toho mohou archivovat. To znamená, že takovou sérii sice již nepůjde odehrát, ale hráči ji stále uvidí ve svých seznamech založených či odlovených. Zároveň nám to ukázalo, že to permanentní smazání nebylo zase tak permanentní, neboť HQ z nějaké zálohy začalo zobrazovat jako archivované všechny série, které byly permanentně smazány po šestnáctém březnu 2019.

Pípnou ještě earthky?

Pro nás poměrně podstatnou věcí, která se momentálně "řeší" na oficiálním fóru, je neaktivita revírníka pro Earthkeše. Někteří čeští hráči totiž mají problém s tím, že jejich earthkeše visí dlouhodobě ve frontě bez jakékoliv reakce slovenského GeoAware. Že takových listingů bez reakce může být mnohem více ukazuje i v daném tématu zveřejněná statistika, podle níž předchozí dobrovolník pro schvalování earthek (GeoAwareCZ) publikoval za posledních přibližně 560 dní ve funkci 138 earthek. Nový dobrovolník (GeoAwareSK) jich za stejné období ze začátku funkce publikoval pouze 37. Za dalších 14 měsíců do dnešního dne pak už pouze 20.

Ono "řeší se" je však nutné napsat v úvozovkách. Jeden z amerických GeoAwares ve svém příspěvku označil slovenského dobrovolníka, aby se v daném tématu vyjádřil. Ten však, ač podle data přihlášení byl online, tak doposud neučinil. Následovalo upozornění od moderátora pro stěžující si hráče, že se svými stížnostmi na konkrétního dobrovolníka mohou dopouštět porušení pravidel fóra o osobních útocích. Co se bude dít dál? Osobně si myslím, že nic. Jak se v minulosti už několikrát ukázalo, na oficiální fórum se většinou píše proto, aby to vyšumělo.

Kdo dostane virtuálku ze čtvrté vlny?

Další novinkou pak je v pořadí již čtvrtá řada rozdávaných virtuálek. Tentokrát se bude jednat o 4000 listingů, ovšem žádný formulář pro zažádání si tentokrát k dispozici není. Přidělovat se bude jiným způsobem, a to až 17.ledna 2024. S půlročním předstihem to bylo oznámeno proto, abychom se mohli připravit. Tedy, pokud si myslíme, že máme šanci.

Článek na oficiálním blogu nás informuje, že pro zapojení se do boje o listing virtuálky musíme mít v letošním roce publikovanou keš, která musí do konce roku získat minimálně 4 body oblíbenosti. Dalším požadavkem pak je registrace do hry nejpozději včerejšího dne, tedy aby si někdo nevytvořil deset účtů a tím neměl šanci získat deset virtuálek. Šanci získat listing virtuálky však tentokrát budou mít i ti, kteří již v minulosti listing virtuálky obdrželi.

Pak tu ovšem je způsob přidělování, který pro nás není příliš příznivý.

V první řadě dostanou listing dobrovolníci HQ (kteří splní výše uvedené podmínky). To znamená revírníci, moderátoři oficiálního fóra, překladatelé. Takto může být rozdáno až 500 listingů.

Český překlad článku vynechává jeden z dalších bodů pro přidělování, který je ovšem poměrně důležitý. Větší šanci obdržet listing virtuálky mají ti hráči, kteří si zažádali o listing skrze formulář v druhém i třetím kole a žádný listing neobdrželi. Pokud jste si v těchto kolech o listing virtuálky nepožádali či jste jej obdrželi, vaše šance se snižuje.

A pak je tu ještě geografické rozložení. Budou listingy přidělovány poměrně podle toho, kolik je v dané zemi aktivních hráčů? Ne. Budou listingy přidělovány rovnoměrně po celém světě? Ne. Při rozdělování listingů bude použit algoritmus, který upřednostní ty země, ve kterých je minimum keší a minimum virtuálek. Jinými slovy, takový hráč z Ruska (kde mají svou vlastní verzi Geocachingu) bude mít mnohem větší šanci získat listing virtuálky, než hráč z Česka, kde už více než čtyři stovky virtuálek jsou.