Jak vznikal Bobovize Geocoin

9.3.2021 | Blog | Vojta

Když jsme vlastně už téměř před rokem přišli s našimi prvními dvěma geocoiny, už ani nevím kdo přišel s tím, že efekt logoprintu vypadá jako obrazovka staré televize. Rozhodli jsme se toho využít a vydat geocoin k jedné události, která hýbala Českem před nějakými dvaceti lety. Českou Televizi tehdy ovládli lidé napojení na politické strany. Zaměstnanci ČT se vzbouřili, a tak je nové vedení televize překrývalo svými pořady, nebo titulky (např. Vysílání ČT pokračuje sdělením: Generální ředitel J. Hodač naléhavě žádá státní orgány ČR, aby všemi vhodnými prostředky pomohly obnovit legální vysílání ČT...). Situace se uklidnila teprve po demonstraci, které proběhla 3.ledna 2001 na Václavském náměstí.


Fotka hotového geocoinu

Jako předlohu pro náš nový geocoin jsme si tedy vybrali ony statické titulky. Kromě prověřeného logoprintu jsme se však pustili i do něčeho pro nás nového. A to, namísto geocoinů ražených, pro geocoiny lité. První kroky jsou stejné. Ondra tvoří grafický návrh, posílá jej na Geocaching HQ ke schválení, kupuje kódy, já vytvářím prototyp geocoinu na 3D tiskárně. Z něj usuzujeme, že výška geocoinu 25mm by bylo příliš málo, a že lepší bude, pokud rohy geocoinu budou zaoblené. Nejen kvůli designu, ale také kvůli tomu, že při lití by rohy vyřezávaly do gumové formy díry.


Prototyp z 3D tiskárny

Pak už se přistupuje k první fázi, kterou je vyrytí modelu. Červeně je vidět budoucí otisk v gumě.


Model od rytce, surový stav

Následně se model musí také přesně oříznout, aby se obtisklo jen to, co je potřeba, a ne to okolo. Poté se oříznutý model vloží do gumy, a při teplotě 220°C a 170 atmosférách se obtiskne. V tomto tlaku a teplotě to je zhruba 50 minut.


Foto gumy

Následně začíná již samotné lití. Proces je to naprosto jednoduchý, fungující na principu odstředivé síly. Probíhá ve stroji s železnou konstrukcí, zespod elektrickým motorem, který roztočí desku, na kterou se položí guma a zatíží se další deskou. Ve chvíli, kdy se dosáhne nejvyšších otáček, otvorem se vleje do gumy roztavený cín v teplotě zhruba 330°C. Tím, jak se celá guma otáčí, cín se dostane do všech koutů.


Surový "geocoin" - cínový

Po dokončení lití se musí geocoin ogalvanizovat. Následuje obroušení speciálním válečkem, aby se z výlitků dostala černá barva. A také lakování.


Malujeme, malujeme

Aby geocoin vypadal hezky, musí se nabarvit. To znamená vzít speciální barvu, štěteček, a začít :-). Na tento geocoin používám hnědou a černou barvu. Pak už zbývá pouze umístit obrazovku, znovu celý geocoin nalakovat aby se hezky blýskal, a je hotovo.