Nejméně využívaným typem keší z těch volně zakladatelných je Wherigo. V Česku je momentálně 726 keší tohoto typu, což je méně než třeba letterboxů. Za uplynulý rok jich u nás sice vznikla více než třetina z celkového počtu, ale v tom má prsty jedna série v Brdech. Navíc se jedná o Wheriga reverzní, což je spíše takové nahánění počtu ikonek, než skutečné hraní.
Když Wherigo 22.února 2008 vzniklo, byla to žhavá novinka umožňující něco, co do té doby možné nebylo. Vzpomínám si na svůj první odlov Wherigo keše - tehdy ještě s jiným hráčem, neboť zatímco můj telefon měl jen infráč, jeho telefon měl Bluetooth skrze který měl připojený extérní gps modul a také podporoval Javu. V dnešní době chytrých telefonů je sice cesta k hraní Wheriga snažší, ovšem stejně tak je na trhu spousta konkurujících projektů: ať už rozšířená realita (Pokémon Go), nebo uživatelsky mnohem přívětivější a jednodušší Adventure Labs.
Wherigo bohužel není tak nadčasové, abychom si mohli říct že se na něj 15 let nesáhlo proto, že jej dodnes žádný jiný projekt nedohnal. Groundspeak však o jeho vývoj nemá žádný zájem. Cílem HQ je mít příjmy - přivést nové hráče, zjednodušit platformu a učinit ji dostupnější. Do toho Wherigo nezapadá ani omylem - nemluvě o tom, že nebylo primárně vytvořeno jako platforma pro Geocaching, nýbrž jako interaktivní průvodce. S tím, že pokud je náhodou autor catridge geocacher, může do hry zakomponovat kešku a publikovat ji na Geocaching.com. Wherigo coby interaktivní průvodce se však neuchytilo prakticky vůbec. Na webu můžeme narazit na nějakou cartridge, která není spojená s Geocachingem, ale počet odehrání takové cartridge je obvykle 0.
Snahu o převzetí starání se o Wherigo projevil v roce 2013 Ranger Fox, zakladatel Wherigo Foundation. K tomu však nakonec nedošlo. Smlouva o spolupráci, na kterou od HQ čekal 9 měsíců, však obsahovala podmínky, se kterými nechtěl souhlasit. Například - listingy keší nesmí obsahovat nic o vývoji komunitou, a pokud se vývoji věnovat přestane, celé Wherigo prostě skončí. Z týmu Wherigo Foundation, který tvoří celkem deset hráčů včetně dvou z Brna, tak vznikla jen jedna aplikace a web na kterém dnes nefunguje ani vyhledávání. Celý projekt byl následně na několik let zazimován.
O dalším vývoji se začalo mluvit až před pár dny. Tentokrát už se nemluví o převzetí již existujícího Wheriga od HQ, nýbrž vytvoření zcela nového Wheriga 2.0. Všechno je v tuto chvíli ale pouze na papíře. A je otázkou, pokud k jeho vzniku dojde, jak na něj zareaguje HQ. Ano, je možnost že jej příjme jako skvělé vylepšení hry. Také je však možné očekávat oznámení, že Wherigo 2.0 nemá žádnou spojitost s původním Wherigem a keše založené na této platformě budou moci vzniknout maximálně jako mysterky - nebo ani to ne. Sice už existuje záložní plán - vytvoření falešné cartridge pro původní Wherigo, které hráče vyzve ke stažení jiné cartridge na nové platformě - zde je však otázka, zda to nemůže vést k úplnému ukončení podpory Wheriga na Geocaching.com.
Mezi plány na vývoj (byť jsou tedy ještě k diskusi) jsou navíc některé body, které mohou vyvolávat neshody. Například bodovací mechanismus, který by vyžadoval od hráčů hraní i tvorbu nových cartridgí, nebo dostupnost všech funkcí nového Wheriga pouze pro platící hráče (ne na webu Geocaching.com, ale na webu Wherigo Foundation).
Jak už jsem však zmínil, vše je v tuto chvíli pouze v podobě plánů. Nejprve je potřeba sehnat dostatečné množství dobrovolníků, kteří by se pustili do programování. A že to není práce na pár dnů, ale spíše na několik let. Pokud se do toho chcete zapojit, nebo víte o někom kdo by chtít mohl, můžete jej odkázat do příslušeného témata na oficiálním fóru hry.