Souřadnice tvé puzzle kešky už jsou na Facebooku

17.1.2023 | Blog | Ondra

Jak fungují finálkové servery jsme si tu už v jednom článku vysvětlovali. Někdo vyluští mysterku, kterou obvykle sám potřebuje, nahraje tyto souřadnice na web, a ten je ukáže dalším registrovaným uživatelům. Nic překvapivého.
Co mě však poněkud překvapilo, to je existence facebookové stránky zaměřené na zveřejňování souřadnic keší, které se luští skládáním puzzlí na platformě Jigidi. Tato facebooková skupina (na kterou zde ovšem nebudu odkazovat) je totiž trochu jiná, než jsme zvyklí.
Za prvé - je otevřená. Souřadnice tedy ukáže všem, včetně těch kdo ani nejsou na Facebooku zaregistrovaní.
Za druhé - je včasná. Nikdo se nemusí ptát, jestli někdo náhodou někdo nemá souřadnice téhle a téhle před týdnem publikované keše. Její souřadnice se totiž ve skupině objevily ve skupině patrně už před týdnem, včetně informace, že teprve čeká na FTF.


Finální souřadnice nových puzzlových mysterek se ve skupině objevují téměř okamžitě po publikaci. 

Samozřejmě mě hned napadly dvě otázky - proč to ti lidé dělají a jak to dělají. Zodpovědět je však není vůbec snadné, byť nám k tomu může trochu pomoci autorův manifest, který je v dané facebookové skupině zveřejněn. Cituji z něj:

"Můj přístup ke hře se však změnil, když se všechny mé puzzle keše objevily na facebookové spoilerové stránce. Nebyly to nijak zvlášť obtížné skládanky, ale to nevadilo. Věděl jsem, kdo zveřejnil řešení na stránce se spoilery, předložil jsem fakta Groundspeaku, který mě informoval, že navzdory tomu, že spoilery jsou proti pravidlům, požadovat po lovcích vyřešení hádanky je nepodporovaným dodatečným požadavkem na logování. Stručně řečeno, neudělali by nic a neměli v úmyslu nikdy nic udělat, aby omezili bezuzdné spoilerování puzzlových mysterek."
"To, co zde děláme, je v rámci pravidel a rovná se online eventu na řešení hádanek. Proto jsem z názvu skupiny odstranil slovo spoiler. Hledáme kešky, nic nespoilerujeme. Samozřejmě je tu stále obava z místní společenské odezvy (to je oříšek, který jsme ještě nerozlouskli), ale právě proto umožňuji anonymní psaní. Anonymita neslouží k ukrytí před Groundspeakem, protože tomu jsme úplně ukradení, ale jako štít před samolibými geosousedy (právě těmi, kteří tyhle hovadiny vytvářejí)."

Nyní tedy již známe hlavní motiv zakladatele skupiny. Před lety mu někdo zveřejnil finální souřadnice jeho keší, s čímž se dodnes nedokázal vyrovnat. Zklamání z toho, jak se k tomu postavilo HQ, vedlo k jeho rozhodnutí pomstít se. I když je za tím možná ještě něco jiného. Zkusme se zamyslet, co se může dít dál. Ano, pravděpodobně nic, ale zkusme trochu upustit uzdu fantazii. Hráči si budou stěžovat HQ, že souřadnice jejich puzzle keší jsou na Facebooku zveřejněny do pár minut od publikace. HQ nebude mít žádné páky na zamezení zveřejňování souřadnic, proto zakáže tvorbu nových keší, které pro luštění používají aplikace třetích stran. Autorova pomsta tak bude vykonána, neboť nikdo nebude moci zveřejnit souřadnice nových puzzle keší, když žádné nové puzzle keše nebudou existovat. Jestli je to nereálné? To je otázka.


Proč se (ze všech asi deseti webů umožňujících skládání puzzlí s vlastní zprávou po jejich složení) věnují právě platformě Jigidi? Patrně v tom nebude jiný důvod, než že se jedná o platformu, kterou sám autor této stránky používal v časech svého ownerství. Aniž by bylo konkrétně zmíněno, proč právě tato platforma, z manifestu je jasné, že se nebude jednat o náhodu.

"V prvním případě je zveřejňování finálek účinným protiopatřením proti problematickým lidem, kteří vytvářejí neřešitelné hádanky. Ve druhém případě přichází jigidi.com o zobrazení stránek, internetovou návštěvnost a příjmy z reklamy, protože tato skupina eliminuje nutnost lidí navštěvovat jejich stránky (a nemůžou za to vinit nikoho jiného než sebe). Při dosažení 20 000 zveřejněných řešení v tomto týdnu si můžeme připsat malé vítězství."
"Protože jigidi zablokoval nástroj s dobrými úmysly (myšleno automatický řešící skript), začali jsme jako prostředek, jak obejít spojenectví Jigidi s Groundspeakem a za****mi ownery. Ale netajím se tím, že náš problém není s Jigidi jako takovou. Je pravda, že jsou to k****i, jejichž ztrátu bych neoplakával. Ale problém vyvolává zneužívání jejich stránek - a ten spočívá v tom, že geocaching přitahuje ztroskotance, kteří si svou méněcennost kompenzují tím, že své nedostatky a frustrace vnucují normálním lidem prostřednictvím nesplnitelných nebo téměř nesplnitelných úkolů. Je to jejich způsob, jak normální lidi srazit na svou úroveň. Tím, že tito ztroskotanci neřeší své nesplnitelné úkoly, mají pocit, že ze všech dělají ztroskotance. A tím si podřadný člověk namlouvá falešný pocit nadřazenosti."

Jigidi sice mělo v minulosti nějaké díry, kdy mohl se skládáním pomáhat uživatelský skript v prohlížeči, nebo dokonce ještě dříve jen stačilo všechny dílky naskládat na sebe a následným přikládáním o jeden dílek vedle se dílky samy spojovaly. Autoři této platformy se však průběžně snaží všechny díry látat, a tak se i podle rozestupů mezi jednotlivými příspěvky se souřadnicemi zdá, že členy skupiny jen baví skládat a souřadnice následně ve skupině zveřejňují v "dobrém úmyslu". To píši v úvozovkách, neboť v manifestu ze kterého jsem již citoval je psané něco jiného než "pro vaši pohodlnost jsme vyluštili a vy teď běžte nerušeně lovit":

"Obtížné lidi můžete odstranit tím, že odstraníte jejich keše, a to nikoliv z webu geocaching.com (což není v našich možnostech), ale z celého světa (což je v našich možnostech). Mám důvěrné informace, že tato metoda může být velmi účinná. Ano, mluvím o kradení keší de***ních ownerů. Pokud máte v úmyslu keše odstranit jako protiopatření proti obtížným lidem, pak prosím pochopte, že si je musíte vzít "všechny". To zahrnuje vše, co owner umístil, včetně tradiček. Cokoli méně snižuje účinnost této strategie.
Tito owneři si často kompenzují svou osobní a/nebo společenskou méněcennost tím, že oblast zaplaví keškami. Dobrou zprávou je, že nemusíte vše zvládnout za jeden den. Nejprve odstraňte keše, které nejsou často nalézány nebo mají vysoké hodnocení terénu. Jejich ztráta zůstane po nějakou dobu nepovšimnuta, čímž získáte čas na získání zbytku. Pak postupujte od nejobtížnějších k nejjednodušším a ty nejpřístupnější si nechte na konec. Než si owner uvědomí, že se něco děje, budete mít práci hotovou. Owner bude nucen sám zažít, co způsobil ostatním, a buď bude muset všechny své krámy nahradit, nebo je archivovat. Samozřejmě, že každá keš, která bude obnovena poté, co ji zlikvidujete, bude muset být co nejdříve znovu odnesena. Ostražitost a odhodlání jsou zde zásadní.
Ano, někteří nevinní lidé se dostanou do křížové palby mezi vámi a problematickými ownery. Ale všechny války mají své oběti. Dobrou zprávou je, že tito lidé kvůli vám ztratí jen pár minut neúspěšným hledáním. Neudělali jste nic násilného, nejde o ohrožení života, takže se nemusíte cítit provinile. Koneckonců jste si vymohli odplatu na osobě, která si to zaslouží. Těch pár lidí, kterým to způsobilo nepříjemnosti, vám za to ve finále bude vděčných. "

Ač sám autor říká, jak nenabádá k ničemu špatnému, facebookovou skupinu raději moderuje z pozice pro tento účel vytvořených fanouškovských stránek (u nichž nelze veřejně dohledat profil konkrétního správce).

Závěrem článku by se možná hodil nějaký osobní postoj, ale udržím si novinářskou nestrannost. Beztak si myslím, že nejpozději podle zveřejněných citací, si udělá svůj názor každý čtenář. A možná, že to povede i k jistému zamyšlení.