Geokalendář asi není zapotřebí příliš představovat. Jak všichni víme, nejedná se o kalendář z dílny jednoho fotografa či jedné firmy, nýbrž o projekt geocachingové komunity - tedy nás, hráčů. Pokud chceme, aby i letos vznikl stolní týdenní Geokalendář na příští rok, je na čase začít posílat fotografie k uveřejnění.
Fotky v Geokalendáři se dají rozdělit do dvou skupin. První jsou fotografie z vašich cest za keškami, které však se hrou přímo nesouvisí. Může se tak jednat například o prosluněný les, lidovou architekturu, pohoří vystupující z mlhy, nebo třeba lokomotivu na železničním viaduktu. Jinými slovy fotografie, které je možné vyfotit bez ohledu na to, zda jste hráčem Geocachingu. Takové fotky by měly být technicky obstojné, v tiskové kvalitě pro celou stránku Geokalendáře (a kdo ví, třeba i titulní stranu).
Druhou skupinou jsou fotky přímo související s hrou. Typickým příkladem tak může být fotografie kešky, ale klidně i geocoinu, zajímavá momentka z eventu, nečekaný nález na CITU, nebo klidně vtipný odlov virtuálky. Taková fotografie pak může pocházet klidně i z mobilního telefonu. Neměla by však obsahovat vodoznak či text s typem fotoaparátu - na druhou stranu, šikovně oříznout se dá vše.
Co by dále mělo být u každé fotky, to je GC kód keše či eventu, aby si mohli listing otevřít i ti, kteří fotku v kalendáři uvidí. Pak by to měl být herní nick autora fotografie, který se v kalendáři vždy taktéž uvádí pod fotografií, případně i nějaký popisek toho co se na fotce nachází.
Existuje více možností, jak je dostat k tvůrci Geokalendáře, kterým je kačer Vianney. Konkrétně se tedy vždy jedná o poslání fotek na jeho e-mailovou adresu vianney@volny.cz, ale fotky můžeme buď rovnou nahrát do přílohy (nedoporučované, moc se jich do jednoho e-mailu nevejde), nebo je nahrát v ZIP archivu například na Uloz.to a e-mailem poslat pouze odkaz, nebo je nahrát třeba i jednotlivě na Úschovnu, odkud je pak možné je e-mailem poslat a pro příjemce e-mailu následně stáhnout na jedno kliknutí.
Nikoliv. Tvůrce kalendáře vybírá z obdržených fotografií zhruba stovku těch nej, které se následně v kalendáři objeví. Není tedy příliš potřeba dumat nad tím, zda by daná fotografie byla nebo nebyla vhodná pro Geokalendář, neboť výběr bude proveden přímo na tiskárně.
Zároveň to však neznamená, že své fotky nemusíte posílat, neboť se jich sejde až moc. Vždy je lepší mít z čeho vybírat, než shánět fotky ještě začátkem prosince. Navíc se tvůrce kalendáře snaží, aby od každého přispěvatele vybral alespoň jednu fotografii, tedy váš čas strávený se zasláním fotek určitě nepříjde nazmar.
Nic není ztracené! Ač se z logů (či galerie na vašem herním profilu) dá prokliknout na fotky s maximálními rozměry 640×480 bodů, na webu Stačí si fotku otevřít, v jejím středu kliknout pravým myšítkem, z nabídky vybrat Otevřít v novém panelu, v adresním řádku následně odstranit _l (téměř na konci) a potvrdit klávesou Enter. Konkrétním příkladem z adresy
uděláme
Tím se dostaneme k obrázku v původní velikosti, který si můžeme stáhnout do počítače a následně poslat do kalendáře.
Ano! Kalendář přeci jen není fotoalbum, takže by měl obsahovat i různé důležité geocachingové datumy. Například výročí jmenování reviewera do funkce, nebo založení první keše v Česku. Taktéž ale i datumy megaeventů nebo suvenýrů, které budou dostupné v určité dny roku 2024. Pokud tedy například víte o tom, kdy v příštím roce se bude konat některý z megaeventů, nebo jste ochotni sepsat nějaká důležitá historická herní data, můžete tak učinit a soupis poslat taktéž na výše uvedenou e-mailovou adresu.
Jako každý rok, i tentokrát bude možné si Geokalendář objednat skze náš e-shop. Kdy konkrétně je těžké odhadnout, ovšem pokud se na náš e-shop podíváte v první polovině prosince, kalendář skladem byste u nás najít měli. O dostupnosti vás samozřejmě budeme informovat i na naší Facebookové stránce.