Před třemi týdny začal v Česku působit nový reviewer pro earthky. Tentokrát se nejedná o žádný záskok z Polska či Ameriky, ale o nového českého "schvalovače" s nickem GeoAwareCZSK. O koho se jedná a jaké jsou jeho cíle? Zeptali jsme se.
- V Česku jsi běžně řazen mezi reviewery, ovšem web Geocaching HQ uvádí GeoAwary jako samostatnou skupinu dobrovolníků. V čem je mezi vámi a reviewery rozdíl?
- Z hlediska nástrojů, které máme k dispozici, žádný. Nicméně earthky jsou skutečně specifické – v podstatě mě vůbec nezajímají jiné typy keší a i ten samotný proces posuzování nově odeslané keše ke schválení je jiný. Soustředím se na obsahovou správnost, edukativní hodnotu, unikátnost místa. Rozdíl je i v kvantitě – earthcachí nebývá ke schvalování odesíláno tolik co jiných typů keší, nicméně o to víc času každé jednotlivé earthce věnuju. Běžně čtu listing i třikrát, ověřuju údaje v něm uvedené a snažím se poskytnout skutečně detailní zpětnou vazbu ownerům.
- U reviewerů je známo, že si své nástupce vybírají a zaučují sami. Tví předchůdci ovšem vždy skončili dříve, než se objevil někdo nový. Jak tedy probíhá takové výběrové řízení na revírníky pro earthky, kterým jsi prošel?
- Jsem v komunitě dobrovolných reviewerů teprve krátce a nevím, jak moc můžu kroky z výběrového řízení prozrazovat. Snad nic nezkazím když jen řeknu, že výběrové řízení je vícekolové a uvádění do funkce několikatýdenní. A můj mentor, který mě do všeho okolo revírničení zasvěcoval, byl Voyager Reviewer – tomu patří obrovské poděkování za vše, co se mnou stran zaškolování prošel.
- S jakými ambicemi jsi do toho šel?
- Chtěl bych zlepšit kvalitu nově vznikajících earthcachí. Někteří zahraniční revieweři earthek často neznají lokální kontext (což je pochopitelné) a tak earthku v dobré víře mnohdy pustí hned, co je formálně správně. Nicméně doložení (geologické) unikátnosti místa v kontextu lokality a k tomu adekvátní otázky jsou teprve smyslem naplnění earthcachingu. Současně chci earthcaching posunout směrem k většímu plnění vzdělávací funkce. Proto všechny ownery žádám (nepřikazuju), aby do listingů nepsali tradiční „logujte hned po odeslání odpovědí, když bude něco špatně, ozvu se“. Ne. I kdybyste měli jen pogratulovat k zaslaným dobrým odpovědím, udělejte to. Zpětná vazba je pro vzdělávací účely earthek zásadní.
- Dnes už dostávají všichni noví revírníci pro svou činnost nový anonymní účet, a záleží jen na nich, zda prozradí i svou hráčskou identitu. Doposud tak všichni učinili, ač s různým časovým odstupem. Povíš nám i ty něco o sobě?
- Duší, vzděláním i povoláním jsem geograf. Hráčským nickem jsem roraima (Kuba) zasídlený na východní Moravě. Hodně ale cestuju (a nějakou dobu jsme s mojí geoženou juboxkou a rodinou žili v USA). Ti, kdo mě znají, ví, že earthky jsou mojí vášní už od roku 2010. Věnuji se tomuto koníčku částečně i profesně – v civilním životě působím mj. na Ústavu geoniky Akademie věd ČR.
- Tvůj předchůdce (GeoAwareSK) skončil kvůli dlouhodobé neaktivitě, ovšem ani za svého působení mnoho keší nepublikoval (za jeho prvních 560 dní ve funkci to bylo 37 earthek, zatímco jeho předchůdce GeoAwareCZ před svým odchodem za stejnou dobupublikoval earthek 138). Někteří hráči tvrdí, že s ním byla špatná komunikace, čímž odrazoval od zakládání. Jiní si zase myslí, že už je přeearthkováno a hráče přestal tento typ keší zajímat. Co si o tom myslíš ty?
- Tohle je těžké. Mapa geocachingu je earthkami čím dál více nasycená a skutečné geologické poklady se už hledají obtížně. Je tedy dost možné, že jich publikuji za totožné období ještě méně! (haha) Já jsem za své dosavadní úřadování (tedy necelý měsíc) publikoval jen 6 earthek a dalších cca 20 vrátil k přepracování. Souhlasím s tím, že komunikace je základ. Ale rozhodně bych netvrdil, že můj předchůdce nebyl aktivní. V rámci přípravy na novou roli jsem si procházel i dříve publikované earthky a můj předchůdce s každým ownerem vedl korektní a věcnou debatu. I já s ním mám zkušenost z pozice ownera EC, kterou mi schvaloval, a ano – byl přísný, ale kvalitu earthek zvedal. Za mě mu tedy patří respekt a poděkování za to, co pro komunitu udělal.
- Jedním z častých argumentů tvého předchůdce pro nepublikování listingu byla kolize, tedy že earthka věnující se stejnému tématu již existuje. Víme, že u fyzických keší je kolizní vzdálenost 161 metrů, u eventů 3 hodiny či 10 kilometrů. Prozradíš, jak je tomu u earthek?
- Tady je ta kolize vnímána trochu jinak, spíše v obsahové rovině než ve vzdálenosti (časové nebo metrické) od jiných keší. Jde o to, že by neměly být blízko sebe earthky či jiné keše, které se věnují témuž tématu (třeba existuje tradička věnující se geologické problematice a u ní by někdo chtěl publikovat earthku, která by řešila de facto totéž – tomu by tak být nemělo). Dále tím častým „kolizním“ argumentem může být to, že se earthka věnuje velmi obecnému a relativně běžnému tématu – např. standardnímu stavebnímu materiálu, ve kterém se vyskytnou jiné horniny (tzv. xenolity). To vypadá sice pěkně a zajímavě, ale takových výskytů je opravdu hodně a na daném místě zpravidla nejsou nijak výjimečné. Potom ani v tomto případě (pokud owner tuto jedinečnost neprokáže), bychom earthku pouštět neměli.
- Jsou nějaké další často opakované chyby při zakládání?
- Snad téměř pokaždé jsem zatím vracel earthku s tím, že v ní nebyly korektně citovány zdroje. Earthka má odborný listing, kde se samozřejmě nevyhneme práci s externími zdroji (odborné články, encyklopedie, naučné tabule, knihy atp.). Jenže každý takovýto zdroj musíme taky správně uvést (odcitovat). Toto se týká i obrázků a použité grafiky. Musíme ctít autorský zákon a duševní vlastnictví. A listing k earthce je naučný text, kde nelze jen překopírovat text z Wikipedie nebo infotabule a basta.
Další velmi častou výtkou je chybějící geologické téma (na svém profilu mám explicitně vypsáno, co jsou vhodná a nevhodná témata – nic z toho jsem si přitom nevymyslel a jen parafrázuji pravidla), otázky nevěnující se neživé přírodě nebo tématu vůbec. Otázek nemusí být hodně. Stejně tak listing nemusí být složitý – nejde o vysokoškolskou práci. Důležité ale je napsat ho tak, aby byl odborně správně, věnoval se geologii (či odvozeným vědám o Zemi), aby kačery něco naučil (v terénu i studiem tématu) a aby jej pochopil i žák druhého stupně základní školy. A to není jednoduché.
- Setkal ses za ty tři týdny už s nějakým listingem, který jsi musel zcela smést ze stolu?
- Jsem optimista a myslím, že každý listing můžeme zdárně dovést k publikaci. Chce to ale snahu, slušnost v komunikaci, vzájemný respekt a umění přijmout kritickou zpětnou vazbu.
- Jak moc je obvyklé, že listing nelze publikovat hned napoprvé?
- Ještě se mi nestalo, že bych listing hned napoprvé pustil. Jsem ale ve funkci ani ne měsíc, tak třeba to přijde a já v to pevně věřím! :)))
- S propagací earthek dozajista souvisí earthkové megaeventy. Existovaly International EarthCache Megaeventy, z nichž jeden se uskutečnil i mimo USA, a to v Německu. GSA je přestalo organizovat v roce 2016, kdy na megaevent v Coloradu dorazilo pouze 120 hráčů. Pak tu ovšem byly ještě European EarthCache Megaeventy. První uspořádal v polském městě Zabrze GeoAwarePL. Náplní byla prohlídka dolu, geologické přednášky a publikace několika earthek. Druhý European EarthCache Megaevent uspořádal v loňském roce tvůj předchůdce na Slovensku. Dá se tak nějak očekávat, že další je v pořadí právě Česko. Pustíš se do toho?
- Tohle je moc zajímavá výzva. Přiznám se, že jsem nad tím až do položení tvojí otázky neuvažoval. Ale je pravda, že mám kolem sebe nesmírně šikovné lidi, co mají s pořádáním megáčů zkušenosti. Takže vlastně proč ne. Ale chce to čas a v roce 2024 bych to zatím neočekával… Nicméně – challenge accepted :-)
- Plánuješ nějaký další informační kanál? Například GeoAwareCZ měl svůj účet na sociální síti Twitter, čeští revírníci Robin či Rico zase mají své stránky na Facebooku.
- Já na sociálních sítích moc aktivní nejsem, teda ne na těch mainstreamových. Používám Mastodon, ale tam bych moc followerů zřejmě nezískal… Uvědomuju si ale důležitost komunikace a tak to do budoucna nevylučuju. Chci pravidelně navštěvovat eventy a bavit se s kačery, jsem otevřený online i F2F komunikaci… ale zda z toho bude nějaký ofiko komunikační kanál zatím netuším.