První dřevěný satelit na světě

10.8.2021 | Blog | Šimon

Geocaching HQ na svém blogu zveřejnil informaci o prvním dřevěném satelitu na světě, který si budete moc brzy zalogovat jako trackovatelný předmět. První dřevěný satelit na světě na webu najdete pod referenčním číslem TB9GB8G).

 

Jedná se o výzkumný satelit WISA Woodsat s posláním provádět materiálový výzkum ve vesmíru. Konkrétně prozkoumat použití březové překližky ve strukturách kosmických lodí.

 

Překližka je přírodní materiál a po celá desetiletí se používá jako konstrukční materiál v mnoha průmyslových odvětvích (konstrukce letadel a vrtulí, lopatky větrných mlýnů, …). Překližka WISA-Birch se také používá v izolačních prvcích tankerů LNG, kde materiál potřebuje zvládnout teploty mrazu -163 °C. 

 

Překližka je pevná a snadno se s ní pracuje, a proto se nejčastěji používá v budovách, kde se panely používají k vytváření nosných podlah, stěn a střech.

 

Teplo, chlad a vlhkost jsou normálními prvky na povrchu Země, ale ve vesmíru materiál čelí různým výzvám. WISA Woodsat má dvě specifické oblasti zaměření na výzkum - „super sušení“ a “odplyňování” způsobené vakuem ve vesmíru a drsným nefiltrovaným UV zářením. Satelit nese sadu senzorů pro měření změn. 

 

Primárním způsobem pozorování je kamera, která je upevněna na selfie tyči. Kamera umožňuje sledování vizuálních změn dřevěného materiálu (satelitu). 

 

Pro geocachingovou komunitu má selfie kamera alternativní účel. WISA Woodsat cestuje po celém světě jednou za 1,5 hodiny, což z něj dělá trackovatelný předmět (TB9GB8G). 

 

Trackovatelný předmět WISA Woodsat si můžete zalogovat vyhledáním trackovacího kódu z galerie obrázků, které satelit pořídil pomocí své selfie kamery.

 

Družice využívá rádio LoRa, které umožňuje radioamatérům komunikovat se satelitem přímo. Ze satelitu si můžete stáhnout vlastní obrázky. Pokud nemáte připravené rádiové zařízení, můžete navštívit wisawoodsat.space a prozkoumat galerii obrázků. 

 

WISA Woodsat by měla z Nového Zélandu odstartovat s raketou Electron od Rocket Lab do konce roku 2021. Ve vesmíru se může stát spousta neočekávaných událostí, takže tento plán se může změnit. Přidejte si trackovatelný předmět TB9GB8G do svého watchlistu, abyste byli informováni o nejnovějších informacích.