Proč nespamovat ruské keše

5.3.2022 | Blog | Ondra

Je tomu pár hodin, co se objevila výzva ke spamování listingů ruských keší. K čemu má takové spamování pomoci? Podle autorů výzvy je potřeba dostat k rusům informace o skutečném stavu věcí na Ukrajině. Této iniciativy se už pár hráčů chytlo. Pojďme se tedy zamyslet nad vhodností takového počínání.


Příklad logu z keše v Moskvě.

Prvním zamyšlením je na koho chceme směřovat. Nespokojme se s pouhými novinovými nadpisy o ruské cenzuře a vymývání mozků. Ruský internet funguje ve smyslu blokace stejně, jako ten český. Neexistuje tedy žádný seznam povolených webových stránek, ale pouze seznam zakázaných webových stránek. Ten vypadá na první pohled děsivě, v tuto chvíli s 571 380 záznamy. Z velké části se však jedná o samostatně blokované "podstránky", navíc ve většině případů nikoliv z důvodu čistě cenzury. Například ze 730 záznamů obsahujících .cz stojí za zmínku pouze web Člověka v tísni. Zbytek jsou online kasína, porno, prodej zbraní či omamných látek. Navíc blokace doménového jména ještě neznamená, že se na daný web nedá dostat. Například do kasína nomini.com se z Česka nedostaneme. Google nám však prozradí, že kasíno stále funguje i v češtině. Protože kdo chce, ten se na něj pomocí VPN dostane. Stejně tak tomu je v Rusku - kdo chce, ten se k informacím dostat může. Pokud chce.

Odstavec jsem však původně chtěl začít tímto videem z Ruska.


Pouliční anketa v Rusku o válce na Ukrajině.

Zkusme se teď nad tímto videem zamyslet. Nejen nad sděleným obsahem, ale i nad chováním jednotlivých účastníků ankety. Začněme však jednoduchou otázkou - kolik z nich může hrát Geocaching? Nedělejme z toho hru nevhodnou pro seniory, věřím že dost. Však ruský geocachingový server Geocaching.su je třetím největším geocachingovým serverem na světě - a na v pořadí druhý Opencaching.de mu chybí pouhých 1 400 keší. Kolik z Putinových příznivců namísto ruského serveru používá americký, který navíc hostuje obrázky na v Rusku blokované doméně amazonaws.com? Naprosté minimum. Cílení je tedy chybné.

Tím už volně přecházíme na druhou věc, a to kde chceme na někoho směřovat. Nic proti vlastním webům, soukromým zprávám, k tomu určeným diskusím. Určitě ale všichni víme, že všechny typy logů na americkém serveru Geocachingu slouží k jiným účelům, než politickým. To je ten důvod, proč ten zlý Google maže v mapách "recenze" ruských podniků, nebo proč v dané výzvě zmíněný proruský cenzor a zároveň owner několika ruských keší (mimochodem Slovinec který studoval na Ukrajině) neustále maže vkládané logy. Stejně tak český owner MiroslavRouta, který podle WN na jeho běloruské keši je zločinec a bude náležitě potrestán.

Protože pokud by se do celé věci chtělo nějak zapojit HQ, které má na nakládání se svým webem jako jediné právo, dnes by bylo logo Geocachingu modrožluté a hráčům z Ruska by přišel od HQ informační e-mail, možná i společně s pozastavením jejich herních účtů. HQ však už dávno rozhodlo, že politika do hry v žádném případě nepatří. Připomenout můžeme třeba konec keše Smrt jizerskohorských roverů před deseti lety. A to tam, v porovnání s dnešními logy s hastagy #fckputin, šlo vlastně o naprostou prkotinu.

Další důležitou věcí pak je, jakou formou chceme něčeho docílit. Nevyžádaný log má už sám o sobě asi stejnou informační hodnotu, jako e-mail od perského prince který u vás potřebuje uschovat své dědictví, či facebookové příspěvky varující před vakcínami proti Covidu obsahujícími hydroxid grafenu, nanočástice žiletek, vyjetý motorový olej a 7 gramů HIV. To druhé přirovnání je možná přesnější, neboť také v mnoha případech ZVÝRAZŇOVALO VÝSTIŽNOST!!!!!! a autor textu narozdíl od perského prince pečlivě čekal na reakci, aby mohl po smazání jeho příspěvku vykřikovat cosi o estébáckých udavačích a komunistických cenzorech. Ne, takováto forma už z principu nemůže nikoho oslovit.

Další věcí je čeho chceme docílit. Vraťme se zpátky k tomu videu. Kolik lidí vypadá, že si o daném tématu rádi promluví a plně si stojí za tím, co řeknou? Kolik naopak vypadá, že nějaký názor má - ale nemůže o něm mluvit? Je nutné si uvědomit, že v Rusku není demokracie jako u nás. Čekat zrovna v Rusku masové demonstrace, či že se někdo z čtenářů logu zvedne a půjde zastřelit Putina, je silně naivní.

Něčeho však těmito logy skutečně docílit lze. Blokace vašeho herního účtu, archivace ruských keší jejich ownery, či zablokování přístupu na Geocaching.com z počítačů v Rusku. To je asi tak všechno.

Pokud chcete pomáhat Ukrajině, namísto kývnutí na výzvu psanou manipulačním způsobem (naše geokomunita nic nedělá) raději pročtěte článek na Seznam Zprávy: Jak efektivně pomoci Ukrajině a co naopak nedělat