Před pár týdny jsme přišli s rozsáhlým článkem, který obsahuje snad všechny důležité informace o CWG. Jednu věc jsme tam však zmínili pouze okrajově, a to je jejich výměna. Přitom je to, minimálně na sociálních sítích, hojně diskutované téma. Při propagaci našich Měňférlepek se v lednu 2017 diskuse nevyhnula ani naší stránce na Facebooku. Jak to tedy s tou výměnou je?
Geocaching HQ zmiňuje ve svých pravidlech výměnu jen velmi okrajově - měnit lze za věci stejné, nebo vyšší hodnoty. Už to může být poněkud diskutabilní. Jaká je hodnota samolepky, kterou jsme dostali v marketu k našemu nákupu? Nic? Koruna, což mohou být nějaké výrobní náklady? Nebo dvacka, kterou za tuto nálepku nabízí na Facebooku jiný zákazník téhož marketu, kterému chybí do sbírky? Je férová výměna CD skupiny Katapult za CD Karla Gotta? A když se dozvíte, že rozdíl mezi prodejní cenou těchto CD je téměř 200kč?
Výměna CWG za CWG je oproti CD férová vždy. Odpočátku je dané, že od jednoho druhu CWG musí výrobce vypálit minimálně 50ks - nemělo by tedy dojít k tomu, že by nějaké CWG mělo být extra cenné kvůli tomu, že jich bylo vyrobeno pouze deset kusů. Taková výměna je tedy bez diskuse férová. Jak je to však podle pravidel? Na oficiálním webu CWG se můžeme v pravidlech (bod č.4) dočíst, že pokud je vlastníkem keše určeno pravidlo výměny CWG za CWG, je nutné toto pravidlo respektovat. Samozřejmě se hned najdou "právnické" hlasy, které hlásí, že pravidla uvedená na nějakém soukromém webu pro ně nejsou závazná a pokud to nestanoví Geocaching HQ, není jediný důvod toto pravidlo dodržovat. Velmi se mi líbí přirovnání jednoho uživatele sociálních sítí, který lidi z této skupiny nazývá podle jednoho známého českého YouTubera: Je to takový Mikejepán. I když dělá všechno v souladu se zákony, stejně je to k...t.
Geocaching HQ něco takového samozřejmě nevyhlásí nikdy, neboť XWG jsou z 99% evropská specialita, z jejichž výroby navíc nemají (narozdíl od trackovatelných předmětů) ani korunu. Stejně tak je nepálí ani biltema keše, které u nás posledních pár let vznikají po desítkách. V Česku je lokálními pravidly místních reviewerů určeno mít slovo "biltema" v názvu keše, sousední Německo má naopak v lokálních pravidlech zákaz používání tohoto názvu pro jeho komerčnost. A zatímco evropané volají po vlastní ikonce pro tyto keše, která by ukončila diskuse o určování terénu biltema keší a nováčky upozornila, že toto není obyčejná D2/T2 tradička, do USA zatím móda umisťování keší pruty do korun stromů nepřišla.
Pokud owner nelpí na výměně kus za kus, je možné směnit CWG i za jinou věc. V takovém případě však keš mnohdy ztratí na hodnotě, minimálně ze sběratelského hlediska. Zatímco za CWG by nějakou jinou věc dal klidně každý, opačných případů je minimum. Dát do kešky za CWG něco jiného tedy v mnoha případech znamená, že už nikdy v budoucnu si v této keši nikdo CWG nesmění. Lovci nebudou mít za jaké, a každého ownera dříve či později omrzí dotovat své keše stále dalšími a dalšími CWG.
V diskusi na webu jednoho z konkurečních e-shopů se můžeme do konce dočíst o případu, kdy má nějaký sběratel ve své sbírce stovku CWG bez toho, aniž by si kdy nechal vyrobit vlastní. Prý to považuje za vyhozené peníze. A dá se mu dát za pravdu, pokud se na GeoWiki dočteme, že hodnota jednoho CWG je 5kč (byť dodejme, že tuto informaci tam v červnu samovolně vložil jeden z hráčů). Existuje jediný výrobce, u kterého se dá s poštovným na takovu částku dostat. Vynecháme-li to, že výrobu dotuje, má pro takovou cenu taktéž podmínku objednání minimálně pětseti kusů. Pokud by tedy někdo v keších měnil CWG za pětikorunu a následně ta CWG prodával na internetu (kde se cena v aukcích pohybuje kolem desetikoruny, u starších kousků i dvojnásobku), rozhodně by na tom mohl jenom vydělat. V našich keších se setkáváme i s tím, že někdo CWG vzal, a nedal za něj zhola nic. Taková "výměna" bez diskuse v pořádku není.
Počítat pořizovací náklady jako hodnotu CWG je však zhruba stejné, jako chtít koupit 20 známek z roku 1918 za korunu (pořizovací cena jedné byla 5 haléřů). Jaká je tedy skutečná hodnota CWG? Počítá se 10kč, což se (kromě běžné částky při soukromém prodeji sbírek či přebytků) dá odůvodnit i jako průměrná výrobní cena. Kromě již zmíněného výrobce, který nabízí 500ks za 1490kč (2,98kč/ks), existuje i výrobce, který nabízí 50ks za 1000kč (20kč/ks). V naší nabídce se cena pohybuje okolo 8kč/ks. Pokud tedy owner neurčil pravidlo výměny kus za kus, je fér vyměnit CWG za jinou věc/i v hodnotě 10kč a více.
Jak už ale bylo řečeno, nejlepší je vždy měnit CWG za CWG. Vzniká tím šance, že až příště půjdeme okolo dané kešky, opět si v ní budeme moci nějaké CWG vyměnit. Nastavení férové výměny kus za kus navíc motivuje nové hráče nechat si vyrobit vlastní CWG, tedy ke vzniku dalšího motivu, který můžeme do své sbírky získat.