V posledních dnech se na první místa ve vyhledávači dostala stránka nabízející Premiové členství zdarma. Byť stránka Tecnoguias.com patrně nebude žádný obrovský podvod, ale spíše sdílení snů nějakého puberťáka, dovolíme si před ní varovat.
Web Tecnoguias.com existuje už od roku 2008, kdy jej vlastnila jakási španělská firma. Propadlou doménu si následně v roce 2020 zaregistroval nějaký španěl, aby na tomto webu sdílel různé počítačové návody, které za pomoci překladače překládá i do dalších deseti světových jazyků. Z počátku to byly skutečné návody: Jak si nastavit v prohlížeči PDF souborů černé pozadí, jak zobrazit teplotu procesoru při hraní her, nebo jakým způsobem kontaktovat technickou podporu Amazonu. Postupem času jej však seriózní články omrzely - možná mu negenerovaly takovou návštěvnost, jakou předpokládal. A tak vznikly články, jako například tento.
Úvodní banner láká na získání premiového členství zdarma, s vyobrazením radující se ženy a jakési mobilní aplikace. Ve článku se následně dozvídáme, že jedna z možností získání premiových funkcí je stažení Android aplikace Geocaching Premium APK 2022, skrze kterou si následně stačí registrovat nový herní účet. Neboť se aplikace nachází mimo Google Play, máme si před jejím stažením v telefonu povolit stahování aplikací z neznámých zdrojů.
Pokud nemáme telefon s Androidem, jsou zde nabízené i další možnosti. Je zde seznam přihlašovacích údajů k pěti účtům se zakoupeným premiovým členstvím. Dále je zde seznam několika slevových kódů, díky kterým je možné získat buď slevu na nákup premiového členství, nebo jej mít za stejnou cenu až na 13 měsíců. A pak je zde ještě odkaz na Free Trial, kde si podle návodu můžeme aktivovat časově omezené (čas se liší podle země ve které se nacházíme) premiové členství zdarma.
A teď si pojďme říct, jaká je skutečnost. Že úvodní banner s radující se ženou je běžně používanou fotografií z fotobanky, to asi nepřekvapí. Používání fotografií z fotobanky je při propagování produktů dnes již celkem běžná praxe. Ale je tam přece vyobrazena i ta aplikace, že? No - nějaká aplikace zde vyobrazena je, ale rozhodně nemá nic společného s Geocachingem. Jedná se o snímek z aplikace španělské společnosti Fenix, která se specializuje na gps dozor vozových parků. Stejně tak odkaz ke stažení aplikace vede pouze znovu na právě čtený článek.
Nutno však dodat, že i kdyby snímek v banneru vypadal jako skutečná aplikace pro Geocaching a odkaz vedl na nějakou aplikaci, její stažení bychom doporučit v žádném případě nemohli. O něčem svědčí už to, když nějaká aplikace neprojde schvalovacím procesem na Google Play. Podle popisu o nutnosti registrace nového účtu v aplikaci by dost možná vámi zadaná data byla odeslána autorovi této aplikace, který by vám následně mohl odcizit vaši e-mailovou schránku, ke které byste mu dost možná svěřili vaše heslo. Při nejlepším. Aplikace by vám však také mohla ukořistit data v telefonu uložená, nebo vás dále skrze váš telefon špehovat. Vámi očekávanou funkčnost by však taková aplikace na 99,9% nepřinesla.
Ani další uváděná možnost není skutečná. V tabulce s přihlašovacími údaji jsou e-mailové adresy, hesla a informace o tom, jaké premiové členství má který účet předplacen. Že má někdo měsíční a někdo roční, to by nepřekvapilo. Co ovšem už je nesmysl, že by někdo měl premiové členství půlroční - taková možnost zakoupení totiž neexistuje. Stejně tak je nesmysl, že by k přihlášení stačily e-mailové adresy. Do webu Geocachingu se totiž nepřihlašuje e-mailovou adresou, ale naším herním nickem. A neexistují dokonce ani uvedené e-mailové adresy - Yahoo by nás bez problému nechalo si schránky s danými adresami vytvořit.
Slevové kódy se nápadně podobají dnes již nefunkčním kódům do Robloxu (platformy pro designování vlastních her): BIHOOD2021×BIHOOD2021, ROSMMANTE×ROSSMANNHAT2021, DRRABIT×DRRABBITEARS2021, ARGONLI×ARGOSWINGS2021. Fungovat z nich nebude samozřejmě ani jeden. Skutečné slevové kódy mají vždy 24 znaků a jedná se o náhodnou směsici písmen a číslic s jednou pomlčkou. A pokud se jedná o nějakou promoakci, ani v takovém případě neexistuje podobně vypadající promo kód, nýbrž už speciální odkaz k platbě se slevou.
Pouze poslední možnost v daném článku uváděná se dá označit za pravdivou, i když pouze částečně. Skrze stránku FreeTrial lze skutečně získat vyplněním všech políček premiové členství na zkoušku zdarma. Není přímo nutné si kvůli tomu registrovat nový účet, ale je podmínkou, aby účet skrze který je žádáno ještě nikdy předtím premiové členství neměl. A chybí tam jedna taková drobná informace - že jedním z políček které je nutno vyplnit je i kód, který musí hráč nejprve někde vzít. Například s koupí vybrané navigace, od nějaké geocachingové asociace, či podle jednoho z moderátorů oficiálního fóra nyní prostě jenom stačí přes Help center kontaktovat HQ a o kód je požadát. Délka zkušebního premiového členství je obvykle 30 dnů, zřídkakdy pouze týden. Nezávisí to na lokalitě hráče, jak je psané v článku, nýbrž na původu daného kódu.
Podobně nesmyslné jsou i další novější články na tomto webu, které lákají například na neexistující speciální program pro prohlížení soukromých a dokonce i již zrušených profilů na Instagramu, nebo na jakýsi generátor coinů pro sociální sít Tik Tok (kvůli čemuž už byl v minulosti web nahlášen Googlu jako podvodný).
Naskýtá se otázka - co z toho dotyčný má? Možná jen dobrý pocit, že má jeho web konečně takovou návštěvnost, jakou si představoval. O tom ani nemám pochyb, neboť hodnota třiceti eur požadovaných za roční premiové členství ve východních zemích je o mnoho jiná, než hodnota požadovaných třiceti dolarů za totéž v USA. A vlastně už jen existence políčka pro slevový kód na oficiální platební bráně vyvolává pocit, že chvílí googlení je možné ušetřit.
Možná z toho autor má i nějakou tu korunu, neboť množství reklamy na jeho webu není zrovna malé. Je to ovšem škoda - z obecného popisu fungování nějakých programů se zdá, pokud tedy nejsou odněkud zkopírované, že dotyčný umí psát poutavě. Grafika webu taktéž nevypadá nijak amatérsky. Jen škoda, že tyto své dovednosti nevyužívá pro něco seriózního.