V průběhu úterního odpoledne se zpravodajské servery zaplnily senzací: Na stometrovém komínu hazardovali lovci kešek.
Neboť je z našeho pohledu článek pocházející z pouhých dvou zdrojů (policejní web a wiki reviewerů) sepsaný tak, aby přitáhl co nejvíce čtenářů, dovolíme si upřesnit nějaká fakta ve článku obsažená.
Začít můžeme tím, že pravidla hry podobná umístění schránek zakazují. Tento bod pravidel, přímo prokliknutelný z článku, obsahuje ještě jednu větu: "Výjimka může nastat u komínů a vysílačů, pokud má owner souhlas vlastníka, nebo je vlastník sám owner."
Do toho sice nevidíme, ovšem poslední vyjádření zakladatele k této věci z 16.5.2009 uvádí, že toho času probíhá jednání s majitelem pozemku. A i kdyby jednání nedošlo ke zdárnému konci, pravidla byla v té době poněkud benevolentnější. A jak je psané hned na začátku revírnické wiki, pravidla jsou platná od 1.6.2013 a nemají přímý dopad na dříve schválené keše.
Dále je vhodné podotknout, že každá krabička hry Geocaching má na webu hry svou samostatnou stránku, nazývanou listing. Na této stránce je zakladatelem kešky mimo jiné ohodnocena i terénní obtížnost, a to jednou až pěti hvězdičkami. Zatímco keš ohodnocená jednou hvězdičkou je dostupná i pro vozíčkáře, k odlovu keše ohodnocené hvězdičkami pěti je zapotřebí patřičná výbava a zkušenosti. Ať už se jedná o keše lezecké, či potápěčské. Tyto keše jsou běžnou součástí hry, kdy je na rozhodnutí každého hráče, zda si ji k odlovu vybere, či nikoliv. Důrazná výzva policejní mluvčí odkazující se na pět let staré úmrtí dvou hráčů v Motolském potoce tak pro hráče zní podobně, jako kdyby žokejové byli vyzýváni, aby nezávodili na koních.
Konkrétně k tomu hazardování zmíněném v titulku je vhodné dodat, že oním mužem byl Benjo5, kterého jsme shodou náhod zmiňovali v našem minulém článku. Jakým hazardem je komín v Lípě pro člověka, který byl na Mont Blancu, je asi spíše řečnická otázka.
Jak vyplývá z druhého odstavce, keš je v provozu už více než čtrnáct let. Za tu dobu ji podle jejího listingu našlo 181 hráčů, pro několik z nich to byl jejich první či jediný náhodný nález při zdolávání komínu. Momentálně je slyšet hlasy, podle kterých bude kvůli posledním dvěma lovcům keš nejspíš zrušena. Zápisy předcházejích hráčů nám však ukazují, že pokud ke zrušení skutečně dojde, nebude to přímo kvůli pondělnímu výjezdu. Ze zápisů totiž lze vyčíst, že některá ze záchranných složek zde na slezení hráčů čekala už několikrát. Policie zde byla společně s hasiči poprvé 27.7.2010. Dále se o stejném zážitku zmiňují zápisy z 12.11.2010, 1.9.2015 a 19.10.2017. A to nevíme, pro kolik hráčů to bylo setkání natolik nepříjemné či znemožňující odlov, že se o něm nikde nezmiňovali.
Zajímavé také je, že zatímco tentokrát dostal každý z lezců pokutu 2000 Kč (poznámka pro autora článku - zveřejnili to sami lovci na webu hry) za vzbuzení veřejného porušení (§5 bod 1e zákona č. 251/2006 Sb.), předchozí lovci mají zkušenosti jiné: "Kupodivu byli kluci sympaťáci se záchranářským výcvikem a dokonce ocenili, jak jsme se zodpovědně jistili. Ujistili jsme je, že jsme tam neprováděli žádnou podvratnou protistátní činnost ani nic nepoškodili, tak nás bez nějakého poučování propustili bez přestupku i pokuty."
Není to ani poprvé, kdy byla tato keš zmíněna v médiích. Poprvé to bylo v roce 2018 v Blesku, kdy byla keš zmíněna jako takový prostředník mezi hráči Geocachingu a "komínáři" (zdolávači komínů). Ani tehdy to existenci keše nijak neohrozilo.
O zásahu u tohoto komínu se nám ještě podařilo dohledat článek z 26. března 2019, přičemž tehdy šlo právě o zdolávače komínů. O skutečných sebevrazích, kteří podle policejní mluvčí komín v minulosti vyhledávali, se nám nepodařilo dohledat článek žádný.
Pokud tedy skutečně dojde ke zrušení dané keše, bude to spíše vinou senzacechtivé medializace. Příjde mi poněkud smutné, že když například Waldi vymyslí novou herní vychytávku, je mu dán prostor maximálně v rámci komunity. Když se však objeví možnost udělat ze zkušených hráčů nepřemýšlející hazardéry, chytne se toho nejeden zpravodajský server.
Pikantní až komické je, když se dorolujete k nálezovému zápisu z 3.10.2014, který provedla PolicieCL. V listingu nalezneme další její zápis formou poznámky ještě v lednu 2021, kdy obhajovala existenci keše. Jenže není policie jako policie, že.