Zájem o earthky, alespoň podle včera zveřejněných dat od Geocaching HQ, postupně upadá. Pokles zájmu je vidět nejen na samotných číslech, jako jsou počty založených earthkeší nebo počet jejich nálezů, ale i v procentuelním srovnání. Například v roce 2011 tvořily earthky 14% všech nálezů. V loňském roce už to bylo méně než 6%. A podobně s publikací earthek - zatímco v roce 2010 tvořily earthky 2,13% publikovaných keší, nyní tvoří jen 1,15%.
Podle Geocaching HQ a GSA za to může složitost. Poukazují na to, že zatímco v roce 2004 měl listing earthky v průměru 4 000 znaků, nyní je to trojnásobek. Zároveň poukazují na to, že v loňském roce byly earthky z roku 2009 logovány dvakrát častěji, než earthky z roku 2020. Proto nyní společně vydali článek, ve kterém připomínají, že earthky mají být tvořeny pro hráče s pouze základním vzděláním geologie, a listing má obsahovat hlavně netechnické vysvětlení toho, co lovci na místě uvidí. Zároveň přidávají dvě nová doporučení.
Podle prvního mají být úkoly spojené s logováním uvedené na začátku listingu. Aby lovci hned věděli, na které informace se při prohlížení místa mají zaměřit. Druhým je omezení počtu úkolů, na maximálně tři, plus případnou fotografii.
Zdůrazněme však, že se jedná o pouhá doporučení, nikoliv o závazná pravidla. Earthky se za poslední roky v mnoha částech světa staly zálibou pouze pro nadšence do geologie, což chtějí HQ s GSA změnit. Zároveň však nechtějí riskovat, že takový pokus nevýjde, a že si tím znepřátelí i ty zmíněné nadšence do geologie.
Zveřejněná data jsou světovým průměrem, pravděpodobně z loňského roku. U nás je situace, minimálně po loňském nástupu nového GeoAware, jiná. Za poslední rok (počítáno k dnešnímu dni) bylo založeno 98 earthkeší, což je téměř pětkrát více, než za stejné předcházející období.
Co se týče počtu logů za rok, ve srovnání podle data založení, tam můžeme být na tom světovém srovnání. Pokud vám nejde do hlavy, jak mohou být staré earthky v průměru za loňský rok navštěvovanější než ty nové, pokusím se vám to vysvětlit. Ano, staré earthky obvykle mají všichni místní hráči odlovené z let předchozích, zatímco ty nové teprve loví. Logicky by tak větší návštěvnost měly mít ty keše, které jsou novější. A pokud si porovnáme dvě earthky na jablonecku, skutečně tomu tak je.
Schnuppstein, z roku 2012, odlovilo za rok 2016 (tedy 4 roky od její publikace) 49 hráčů. V loňském roce jich bylo už pouze 18.
Earthku Finkstein z roku 2019, se stejným hodnocením obtížnosti, která navíc není žádnou drajvkou, odlovilo za loňský rok (tedy 4 roky od její publikace) 30 hráčů.
Novější earthka má tedy za loňský rok dle očekávání větší návštěvnost, než ta starší. Změna v tomto průměru ovšem nastane, pokud porovnáme earthky čistě dle roku založení. Větší návštěvnost pak mají earthky starší, neboť mají nižší obtížnost. A to je ta věc, podle které se hráči při lovu řídí.
Z roku 2009 máme v Česku 173 earthkeší, jejichž průměrná obtížnost je 1,7 hvězdičky. Pouze tři earthky (4,1%) mají vyšší obtížnost, než 2,5 hvězdičky.
Z roku 2020 máme v Česku 62 earthkeší, jejichž průměrná obtížnost už je 2,5 hvězdičky. Obtížnost vyšší než 2,5 hvězdičky má 23 listingů (37,1%).
A průměr pro earthky založené letos už je dokonce 2,7 hvězdičky. Obtížnost vyšší než 2,5 hvězdičky mají 4 listingy (36,4%).
A to je věc, kterou by HQ rádo změnilo. Uvidíme, jak se jim to tímto doporučením povede.