PM zdražuje na 40€. Jak se vyhnout zdražení?

18.4.2023 | Blog | Ondra

Když došlo naposledy v červenci 2021 ke zdražení prémiového členství, bylo to ve velké tichosti. Vlastně si ani nevzpomínám, jestli jsme vás o tom informovali. S cenou ročního členství, které má většina z nás, se tehdy totiž nehýbalo. Tehdy nám přestala být nabízena možnost čtvrtletního prémiového členství za necelých deset euro a nově nám začalo být nabízené měsíční za necelých 7 euro.


Někteří z vás si možná všimli, že jim od Geocachingu dorazil jakýsi e-mail v anglickém jazyce. Tentokrát nás totiž čeká natolik velké zdražení, že se o něm dozvídáme dokonce dopředu. Tak tomu nebylo ani před lety, kdy pro nás zdražilo prémiové členství tehdejší změnou měny z dolarů na eura, což jsme se dozvěděli až v momentu platnosti této změny. A když to víme předem, můžeme se na to připravit.


Nejprve si však řekněme, jaké zdražení nás čeká. Od 6 června nás měsíční členství nově výjde na necelých 8 EUR, roční pak na necelých 40. Tomu se však můžeme vyhnout. Jak?


Zdražení se nikdy netýkalo těch, kteří měli nastavené automatické obnovování. Proto jsou mezi námi i tací, kteří platí stejnou cifru jako my, akorát stále v dolarech. Jinak tomu nebude ani tentokrát - kdo má prémiové členství s automatickým obnovováním, nebo si jej stihne do začátku června koupit, tomu se i při příštím automatickém odečtu strhne tolik, kolik posledně (ve většině případů tedy 29.99€). S výjimkou, pokud byl použit slevový kód - i pak by ovšem hráči měla být odečtena taková částka, která v době aktivace členství byla plná - tedy bez odečtení slevy.

Navíc by tu měla být jakási 30 denní ochranná lhůta, během které bychom ještě měli mít čas si všimnout, že obnova neproběhla například kvůli nedostatečnému zůstatku na bankovním účtu. Pokud si toho v této ochranné lhůtě nevšimneme, pak nám již bude nabízeno prémiové členství pouze za nové ceny.


Takovéto oznámení v předstihu se může ve finále vyplatit oběma stranám. Nejen nám, kteří se v předstihu můžeme připravit na to, aby se nás zdražení netýkalo. Ale i HQ. V první řadě - pokud si nový hráč bude chtít koupit prémiové členství a bude pro to rozhodnout, pak si koupí i za tu novou cenu (o které tady nebude vědět, že je nová). Za druhé se dá očekávat, že v květnu si pořídí prémiové členství ty stávající hráči, kteří po něm doteď jen uvažovali. A do třetice - pak jsou lidé jako já, kteří vydrží pár měsíců bez PM a už si nějak zvykli, že při neprodloužení členství jim po pár týdnech přijde kód na slevu 25%. Pokud by nepřišel, pak bych si jej po nějaké době prostě koupil za normální cenu. Jenže pokud by nepřišel po zdražení (kdy by mi vlastně pouze zlevnil na původní cenu), už by to pro mě byl skok téměř na dvojnásobek. Proto jsem i já začal přemýšlet nad automatickým obnovováním.

Jenže ouha - ač ještě před pár lety bylo možné na této stránce znovu zapnout automatické obnovování členství, nyní zde tuto možnost nemám. Jedinou možností, která se nabízí, je objednání nového ročního premiového členství. V mém případě tedy na 365 dní mezi lety 2024 a 2025. Je to výhoda pro ty, kteří mají členství zakoupené skrze kód - z e-shopu, výhrou z eventu, skrze Google Play, nebo třeba darované od jiného hráče. Ještě mají čas si kartou předplatit automaticky obnovované členství, ač jim v tuto chvli běží členství aktivované jiným způsobem. Nevýhoda je to pak pro ty, kteří si automatické obnovování vypnuli a čekají, že si jej znovu zapnou třeba až v srpnu. Nezapnou. A obávám se, že narozdíl od hráčů s automaticky obnovovaným členstvím, se jich nebude týkat ani ta třicetidenní ochraná lhůta (ač z článku na oficiálním blogu lze pochopit pravý opak). Jak se totiž ukazuje na diskusních fórech, hráči s obnovovaným členstvím dostali e-mail s následujícím textem:

Ahoj,

od 6. června 2023 zvyšujeme ceny pro nové prémiové členy. V této souvislosti jsme aktualizovali naše podmínky prodeje.

Děkujeme, že jsi prémiovým členem Geocachingu. Rádi bychom ti poděkovali za tvou podporu, a proto ti jako stávajícímu prémiovému členovi zachováme stávající cenu.

Mně přišel naopak e-mail spíše určený pro ty, kteří teprve o zakoupení premiového členství uvažují: "Píšeme vám, abychom vás informovali, že 6. června 2023 zvýšíme ceny prémiového členství pro nové předplatitele."

Otázkou pak je, co se stane, pokud platební kartě vyprší platnost. Může vám přijít e-mail o nemožnosti strhnout peníze, stejně jako odkaz na platební bránu, kde vyplníte údaje o nové kartě. Ale také nemusí a vy můžete být odkázání na nákup nového členství za novou cenu. Proto bych doporučil, pokud obdržíte novou platební kartu a máte automaticky obnovované premiové členství, neotálet a rovnou informace z této karty zadat na výše uvedeném odkazu skrze tlačítko Update Payment Method. Ono lepší být přehnaně připraven, než pak nepříjemně překvapen.