Ownery z celého světa trochu znejistěla zpráva jednoho švédského hráče, který v neděli přišel s tvrzením, že mu byl odcizen listing jeho keše. Že mohou být kradeny z terénu, s tím určitě každý z ownerů počítá. Ale že by se dalo jen tak ukrást listing?
Příliš podrobností jeho zpráva neobsahovala - snad jen to, že mu v sobotu večer přišel e-mail potvrzující úspěšné dokončení adopce jeho keše, aniž by danou keš skrze adopční formulář někomu posílal.
Nalezení konkrétního listingu nebylo příliš jednoduché - daný hráč patří k těm, kteří si až velmi výrazně hlídají své soukromí. Na profilu nezobrazuje ani datum posledního přihlášení, k logům zásadně nevkládá fotografie ze kterých by jej bylo možné identifikovat, i statistiky na Project-gc má nastavené jako soukromé. Ale povedlo se.
Měl jsem původně dvě teorie, o jakého zloděje listingu by typově mohlo jít. První byla ta, že se bude jednat o nějaký dvacet let starý listing s mnoha body oblíbenosti, který si jakousi dírou v systému adoptoval nějaký mladší hráč a vymazal z něj všechny zmínky o předešlém ownerovi, aby si mohl přisvojit "úspěch". Druhá teorie byla taková, že listing bude s mnohými dalšími viset upravneý a archivovaný na nějakém čerstvém anonymním účtu, jehož účelem bude pouze škodit. Nevyšla ani jedna.
Z listingu tři roky staré mysterky GC7QZZQ, která je součástí série zakladatele, se neztratila jediná zmínka. Ani adopční log. Od adopce zde přibyl akorát Needs Archived log původního ownera žádající zamčení listingu, dokud HQ tuto situaci neobjasní, čemuž místní revírníci vyhověli. Novým ownerem je dle profilu švédská důchodkyně ze stejného města jako původní zakladatel, taktéž se zálibou v koních, osobně se potkali minimálně na několika eventech.
V tuto chvíli je jasné, že jedná o problém mezi dvěma konkrétními hráči, takže se o naše listingy nemusíme bát. Divné je, proč si tuto záležitost zakladatel nevyřešil s novou ownerkou a vytvořil z ní takovouto aféru. Patrně si je jistý tím, že k adopci došlo nějakým hacknutím webu, neboť se podivoval nad tím, že mu nepřišel žádný e-mail potvrzující (ním údajně neprovedené) zaslání keše k adopci. Takový e-mail standardně chodí - a je možné, že přišel i jemu. Jen to může být už několik let a on si na to nemusí pamatovat. U adopční nabídky jsou možnosti >Příjmout i >Nepříjmout, ale dokud příjemce takové nabídky na jedno z těchto tlačítek neklikne, je pro něj taková nabídka stále aktivní i po několika letech. Příjemce se musí k nabídkám vyjádřit pouze tehdy, pokud chce sám poslat některou ze svých keší k adopci. Bez toho se mu nezobrazí formulář pro zaslání keše k adopci.
I odesílatel může v mezičase svou nabídku zrušit, a to tak, že daný kód zadá znovu do adopčního formuláře. Tam se mu zobrazí text, že danou keš nelze zaslat k adopci neboť již takovou žádost některému z hráčů poslal, společně s tlačítkem na stornování žádosti. Z toho ale vyplývá, že pokud jen někdy někomu na eventu ukazoval, jak se taková keš k adopci posílá, aniž by se ji chtěl ve skutečnosti zbavit; povrzovací e-mail smazal a zapomněl na to; nemusí na to přijít nikdy. Tedy až do chvíle, kdy mu po několika letech příjde e-mail, že adopce jeho keše byla úspěšně dokončena.
A to byl i případ zdejší.
Jak následující den potvrdila nová ownerka, před lety měla sama problémy s formátováním listingů, a tak jí listingy vytvářel právě onen zakladatel a následně jí je posílal k adopci. Jeden patrně nikdy nepřijala, tak si z něj zakladatel udělal jinou keš a listing nechal publikovat. V sobotu se jí ozval jiný hráč s tím, že jí posílá k adopci svou keš, ať si otevře adresu geocaching.com/adopt a žádost příjme. Aniž by četla co přijímá, učinila tak. Ovšem vzhledem k tomu, že žádosti se řadí podle data jejich vytvoření, adoptovala si úplně jinou keš, než myslela.