Oživení projektu Významné stromy

19.6.2022 | Blog | Ondra

Z kraje letošního roku jsem si všiml, že listingy mnoha keší v sérii Významné stromy obsahují jeden nefunkční obrázek. Konkrétně se jednalo o ikonku, což znamenalo, že web tohoto projektu padnul. To mi přišlo jako škoda, neboť bychom v Česku jen těžko našli takto rozsáhlou sérii.


Na druhou stranu, dalo se to předpokládat. Projekt Významné stromy vytvořili M@x a Midlan už v roce 2008 a věnovali se mu pěknou řádku let. Původní web byl až příliš založen na ruční aktualizaci - a ta poslední proběhla v roce 2014. I když do oficiálních bookmarků bylo ještě dalších pár let několik keší přidáno, na aktualizaci webu už se čas nenašel.


Nový web projektu Významné stromy

Bylo jisté, že to chce jistou automatizaci - minimalizaci té ruční práce. Narozdíl od doby před dvanácti lety je dnes již možné zobrazit aktivní keše z bookmarku na mapě, takže došlo k vytvoření dvou nových bookmarků (aktivní a archivované), přičemž jeden z nich slouží rovnou jako náhrada původní Google mapy. Namísto seznamu (který, jak jsem si všiml, nebyl kompletní ani ve své době) pak musí stačit odkazy na právě tyto dva bookmarky.

Celá aktualizace webu by tedy teď měla být naprosto jednoduchá. Formulář pro přidání nové keše mi vytvoří odkaz, na který stačí kliknout a zařadit keš do bookmarku. Tím se automaticky objeví i v mapě dostupné z webu. Jednou za čas pak stačí projít bookmark aktivních keší s hledáním slova archived, a takové keše pomocí dostupného zaškrtávátka přesunout do bookmarku s archivovanými kešemi. I jeho existenci považuji za důležitou, neboť nám může ukázat, které významné stromy momentálně svoji kešku nemají.


Tohle samozřejmě nejsou jediné změny, ke kterým na webu došlo. Celý web byl vytvořen znovu od začátku v novém desingu, s novými ikonkami pomohl Šimon z ŠiMateamu. Co je zde trochu problém, kvůli novým listingům neberoucím obrázky z extérních zdrojů, bylo nutné novou ikonku nahrát přímo na Geocaching.com. Pokud by se tedy snad v budoucnu někdo rozhodl pro další změnu designu ikonky, obrázek nahraný na určité adrese na Geocaching.com již nebude možné změnit.


Ondřej Vítek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR poskytl aktualizovaná doporučení pro zakládání keší u významných stromů, vzniklo nové CWG které si může kdokoliv nechat vyrobit do svých keší. I stránka s úspěšnými lovci prošla změnou. Bylo sice hezké vidět nejúspěšnější lovce této tématické série, ale vše vyžadovalo nejen ruční aktualizaci, ale navíc ještě pravidelné dodávání počtů odlovených samotnými lovci. Nyní se zde tedy nachází pouze bookmarky těch, kteří se chtějí o počet jimi odlovených keší ze série podělit s ostatními.

 

Snad to v této podobě bude fungovat aspoň dalších pár let.