Okresy na mapě! Akorát že vůbec.

16.2.2023 | Blog | Ondra

Premioví hráči odebírající týdeník HQ zvaný Logbook se mohli v aktuálním vydání dočíst několik novinek týkajících se herního webu. V první řadě můžeme zmínit to, že po několika letech opět vedení něco rozdávalo hráčům s premiovým členstvím k Valentýnu. Zatímco před devíti lety to byla možnost vytvořit vlastní lab keš pro jednu osobu, tentokrát se rozdávaly "pouze" body oblíbenosti. Ty standardně lovci získávají za odlov keší - za deset nálezů získají jeden bod, který následně můžou dát keši, která se jim líbila. K Valentýnu dostal každý hráč s premiovým členstvím 10 bodů, a pokud je zároveň vlastníkem nějaké aktivní keše (eventy a Adventures se tentokrát nezapočítávaly), dostal ještě dalších deset.
I další novinka se týkala bodů oblíbenosti a premiových hráčů. Ti si nově mohou v oficiální aplikaci zapnout možnost zobrazení nejoblíbenějších keší na mapě. U keše s dostatečným množstvím bodů oblíbenosti se následně toto číslo ukáže nad ikonkou kešky. Nikoliv však na mapě na webu.


Týdeník Logbook láká na zobrazování hranic okresů v mapě. Jenže se nezobrazují.

Některé hráče pak nadchla informace o zobrazování hranic okresů přímo v mapě. Pokud jste mezi nimi i vy, pak vás musím zklamat. Hranice českých okresů se v mapě v tuto chvíli nezobrazují a ani v blízké budoucnosti nebudou.
Celé to zobrazování hranic vlastně vůbec není taková novinka, jak se může zdát. S touto novinkou HQ přišlo a nasadilo ji už v půlce ledna, akorát se o ní až nyní zmínilo v článku na svém blogu. A nebylo takové "přijití" jaké si možná mnozí z nás představují, tedy že deset programátorů sedělo týden u mapy a ručně do ni zakreslovalo hranice okresů. Jediným programátorským zásahem bylo přepsání tagu s administrativními hranicemi na level 6. A to asi budete chtít trochu vysvětlit.
I když můžeme ve hře používat mapový podklad přímo pojmenovaný Geocaching, nejedná se o mapy vytvořené čistě HQ. Všechna data do map (tedy vyjma keší) jsou přejímána z OpenStreetMap. Mohou být jinak vykreslena, ale jedná se o stejná data. OpenStreetMap však není pouze jeden mapový a datový podklad - jednotliví přejímači dat si mohou sami nastavit, která data chtějí ve svých mapách mít zobrazena, a která nikoliv. A to nejen na způsob ano/ne (tedy například hranice zobrazovat vs. hranice nezobrazovat), ale i na způsob jednotlivých úrovní. Tedy například:
1 - hranice kontinentů
2 - hranice států
3 - hranice krajů
až například
9 - hranice městských částí
Jenže aby to nebylo tak jednoduché, ne všechny státy mají kraje a okresy. Některé mají vojvodství, jiné zase jiné územní rozdělení. Takže každý stát má své vlastní rozdělení jednotlivých úrovní - třeba Turecko jich má dokonce 11. A zatímco v USA nebo v Polsku jsou na úrovni šest okresy (respektive to, co můžeme k okresům přirovnat), v Česku či Slovensku jsou na úrovni šest kraje. Okresy jsou až na úrovni sedm, ale v USA už jsou na této úrovni hranice měst.
Takže ač se někteří hráči ohledně nefunkčnosti (nebo alespoň ne funkčnosti uváděné ze strany HQ) této novinky ozvali už v lednu, HQ nemá nad těmito daty plnou kontrolu. Jediné co by mohli udělat je přepsat úroveň 6 na úroveň 7, ale to by si zase pokazili zobrazení v těch zemích, kde nyní funguje podle jejich představ. Z tohoto důvodu nelze čekat, že by se české okresy v mapových podkladech hry v nejbližší době objevily.
Samozřejmě vyvstává otázka, proč je na blogu HQ zveřejněn v češtině článek, který se Česka vůbec netýká. A to včetně věty "Pokud je skript Project-GC nainstalován ve webovém prohlížeči, mohou být informace o kraji viditelné na stránkách keše." Vždyť zrovna informace o kraji vidíme v českých listingách i bez toho, že bychom si kvůli tomu museli instalovat nějaký skript. Předpokládal bych, že by se v takovém případě měl ozvat překladatel, jako patrně jediná osoba znalá zdejších poměrů, která má k článkům na oficiálním blogu přístup před jejich zveřejněním. Jak ale ukazuje přeložení spojení "aspiring county cacher" jako "ctižádostivý kačer podle okresů", patrně se bude jednat o nějakého študáka, který přeloží cokoliv - aniž by se zamýšlel nad významem. Ale tomu jsme se tu na blogu už před pár měsíci věnovali.
Kde si můžeme keše zobrazit na mapě podle okresů, to je na webu Project-gc. A toho se týká poslední aktualita tohoto článku: v sobotu jej čeká stěhování na jiné servery, takže bude po část dne nedostupný. Výpadek by měl podle oficiálních informací začít mezi desátou dopolední a polednem, trvat by měl až do večera.

 

Doplnění: Jak zjistil jeden ze všímavých čtenářů, okresy je možné si na mapě zobrazit. A to nikoliv na inzerovaném podkladu na nové mapě, nýbrž na staré mapě a podkladu OSM.