Nejlepší razítko pro Geocaching?

27.12.2021 | Blog | Ondra

Pokud by na tuto otázku existovala jedna univerzální odpověď, určitě by nebyl zapotřebí článek na blogu, ani celá kategorie e-shopu věnovaná razítkům a jejich příslušenství. Které razítko z nabídky je však nejvhodnější právě pro vás? Na to už se odpovědět dá.

 

Obdélníkové nebo "čtvercové"?

Pokud naši nabídku vyfiltrujeme podle rozměru otisku, máme vlastně v nabídce pouze dva druhy. Že by se nám nechtělo investovat do větší nabídky? Ale kdepak, dříve jsme měli v nabídce i strojky s jinými rozměry otisku, ovšem ukázalo se, že taková razítka příliš vhodná pro Geocaching nejsou. Důvod? Když už chceme razítko, chceme jej využít pro co největší počet odlovených keší. A procentuelně největší zastoupení u nás mají keše velikosti mikro. Pokud se podíváme na logbook do filmovky, jeho vnější rozměry jsou 40×25mm. Vnitřní ještě z levé strany zkrátí o nějaký milimetr sponka. Z toho nám vychází, že maximální rozměry razítka vhodného pro takovýto logbook jsou 38mm na šířku (tedy ještě v závislosti na typu strojku) a 25mm na výšku. Pokud se podíváme na logbook do PETky, ten má na výšku dokonce pouze 17mm. Obdélníkové razítko se do něj tedy vejde celé, čtvercového už pouze část.


Strojek sestavovacího razítka si nesestavujete sami, jeho otisk už ale ano.

Proč tedy nenabízíme pouze obdélníková razítka s otiskem 38×14mm? Čtvercové razítko (které lze využít taktéž jako kulaté, či jakýkoliv tvar do daného rozměru) totiž obvykle neobsahuje nick po celém otisku, ale pouze po jeho vrchní části. Takže se tedy občas nevejde do logbooku celý otisk, ovšem ta podstatná informace (herní nick) do logbooku oražena je. Výběr tvaru otisku je tedy plně na vás.

Razítka s větším otiskem ovšem již nemá význam nabízet, neboť se nevejdou do většiny logbooků a zájem o ně byl tedy minimální. A s menším otiskem? Mívali jsme v nabídce i razítkový strojek s průměrem otisku 12mm (to ovšem mluvíme o klasickém strojku, kapesní se o menší velikosti otisku již nevyrábí), tam ovšem stačí při oražení do logbooku malinko cuknout a z otisku se rázem stává nečitelná tečka.

 

Jaký typ strojku?

Výběr tvaru je tedy na vás, ale jaký typ strojku si vybrat? Zde už lze poradit podle toho, jaký typ hráče jste.

 

Lovec s měnící se partou

Jezdíte po velkých sériích s partou kešerů, ovšem pokaždé s jinou? Pak pro vás bude nejvhodnější razítko sestavovací. Výhody a nevýhody?

- Před každým lovem si můžete razítko z přiložené abecedy sestavit podle toho, kdo s vámi právě jede.

- Výměna písmenek není práce rychlá, rozhodně je na ni potřeba klid u domácího stolu.

- Klasický strojek zabere více místa než kapesní a neboť se při otisku do logbooku přikládá celý strojek, mezi krajem listu směrem ke hřbetu a otiskem razítka jsou potřeba zhruba 4mm místa.

 

Lovec s dětmi

Pokud lovíte s dětmi, rozhodně sáhněte po klasickém strojku (ať už obdélníkovém či čtvercovém). Důvody?

- Dětem se mnohem lépe pracuje s klasickým strojkem, který stačí celý zatlačit směrem k logbooku. Narozdíl od kapesního razítka nehrozí, že zlomením jedné tyčky se stane strojek nepoužitelným.

- Klasický strojek zabere více místa než kapesní, ovšem z naší zkušenosti s sebou stejně vozíme pro děti spoustu věcí a nějaký strojek navíc se v tom ztratí.

- Polštářek s inkoustem se dá lehce vyměnit, a tak s více polštářky můžete lehce měnit barvu otisku.

- Neboť se při otisku do logbooku přikládá celý strojek, mezi krajem listu směrem ke hřbetu a otiskem razítka jsou potřeba zhruba 4mm místa. To je sice jasné negativum, ovšem s dětmi obvykle vybíráme na lov keše s většími logbooky.

 

Lovec T5 keší

Lovíte stromovky? Pak je přímo pro vás razítkový strojek Pocket Stamp Plus, který je vytvořen (narozdíl od běžných kapesních razítek) pro plné ovládání jednou rukou.

 

Nenašli jste se v tomto seznamu? Pak pro vás může být vhodné klasické kapesní razítko (ať už čtvercové či obdélníkové), které v kapse nezabere příliš místa. I výše zmíněné strojky však mohou být pro vás. To už záleží čistě na vašem rozmyslu.