Na padáku: A není to moc?

27.12.2022 | Blog | Ondra

Drobné geocachingové projekty z řad hráčů jsou pro hru mnohdy dobrou přidanou hodnotou. U aktuálního projektu zvaného GeoVýzva - Na padáku od jednoho plzeňského hráče si však říkám, jestli některé věci spjaté s tímto projektem nejsou trochu přehnané.

Projekt GeoVýzva byl veřejnosti představen už někdy v květnu 2021, nebo alespoň z té doby zůstal ve WebArchivu jeho první otisk. Web připomínající svým vzhledem dvacet let staré webové stránky měl podle původních slov "ukázat zajímavá místa a události naší současnosti či historie. Všechna témata jsou možná. První výzvy jsem zaměřil na hrdiny – výsadkáře vyslané za 2. světové války z Anglie do Protektorátu Čechy a Morava."

Ač se v počátku zdálo, že web bude po chvíli zapomenut podobně jako například geocachingový projekt Česká nádraží (dotyčný si například úplně smazal Facebook, ve Facebookové skupině věnované jeho projektu je znovu až od letošního 22.prosince), v průběhu letošního roku v něm došlo k velkému vývinu. Projekt byl přejmenován na Geovýzva – Na padáku,vznikl nový web z rukou profesionálních tvůrců webu, stejně tak i logo si nechal autor tohoto projektu vytvořit u profesionálního designéra. Autor si dokonce koncem září zařídil živnostenský list, aby mohl skrze tyto stránky prodávat věci s projektem spojené.

Kdo by čekal, že projekt bude vysoce aktivní i co se týče té informační stránky, ten by bohužel mohl být poněkud zklamán. Mapa keší přímo na webu nebyla aktualizována od doby, kdy bylo v projektu pouhých šest keší. Časovou osu vyplňuje 13 článků, což by na publikování výsledků osobního bádání byl dobrý výsledek. Články jsou ovšem zkopírovány z Wikipedie, takže na dobu existence webu jich je spíš poněkud málo. Doufejme tedy, že aktivita k zaplňování časové osy se autorovi projektu brzy vrátí. Samozřejmě nesmíme opomenout, že z kraje roku 2023 začnou probíhat eventy, kterých má být podle reklamních bannerů přes padesát.

Teď už ale k tomu, co mi příjde přehnané.

Není to moc? 1: Počet geocoinů

Jak už jsem zmínil, tamější e-shop je postupně zaplňován tématickým zbožím, mezi které patři i geocoiny. Těch má být celkem 27 druhů, stejně jako bylo výsadkářů v první vlně, plus jeden celkový. Při nákladu 300 kusů, který měly první geocoiny které šly do prodeje, to znamená celkem 8400 geocoinů. To je skutečně ohromný počet, zvlášť na dnešní dobu, kdy z mých čtyřiadvaceti aktivních keší nebyl od 28.listopadu až do Štědrého dne nikdo ani na jedné. Věty na tamějším e-shopu jako "vyrobeno pouze 150 ks" mi tak připadají poněkud vtipné, neboť například našich Jabloneckých geocoinů jsme před dvěma lety vyrobili 50 a stále jich máme v nabídce více než polovinu. Navíc to musí pro autora znamenat i obrovskou finanční zátěž, neboť i kdybychom počítali výrobní cenu jednoho geocoinu na nějaké dvě stovky, při takovém nákladu musela jeho investice činit milion a třičtvrtě.

Není to moc? 2: Cena geocoinů

Co poněkud bije do očí, to je prodejní cena. Podle e-shopu sice mají všechny geocoiny rozměr i váhu 0, ale nevypadají že by byly nějakých nestandardních rozměrů. Verze výsadkářského geocoinu Antique gold za 450 Kč tak skutečně působí draze. Dala by se snad obhájit, pokud by se například jednalo o nějakou dražší povrchou úpravu, nebo pokud by těchto geocoinů vzniklo skutečně pouze padesát. Raznice vždycky něco stojí. Ovšem stejná raznice pro přední stranu byla využita na dalších 250 kusů daného geocoinu, a zadní se zdá dokonce stejná pro všech 8100 výsadkářských geocoinů. A to ještě pouze předpokládám, neboť se mi žádný geocoin z tohoto projektu zatím do ruky nedostal, že se jedná o geocoiny ražené - nikoliv na výrobu mnohem levnější lité. Cenová politika je však věc každého prodejce a ač se nad ní můžeme pozastavit, nic nám do ní není. Navíc je možné, že třeba jen naletěl nějakému drahému zajišťovateli výroby.

Že bych tím snad někam mířil?

Není to moc? 3: Kdo to vlastně prodává?

K velkým spekulacím vedly obchodní podmínky e-shopu Na padáku. Ač totiž sám autor na e-shopu uvádí "Vyrábíme CWG", při odstoupení od kupní smlouvy do čtrnácti dnů zde byla uvedena adresa na Kladno, nikoliv do provozovatelově Plzně. A to shodou náhod stejná adresa, na které sídlí internetový obchod Pivko domů, jehož provozovatelem je stejná firma, která provozuje web a e-shop Geocaching.cz. Proč právě oni potřebují vědět, že provozovateli e-shopu Na padáku příjdou zpátky jím vyrobená CWG? Že by snad s produkty v jeho e-shopu měli nějakou spojitost? Po mém upozornění však byla bez odpovědi adresa změněna na provozovatelovu, takže důvod proč zde byla adresa kladenského obchodu, který nemá ohledně výroby geocoinů z minulosti zrovna kladné hodnocení, už se asi nedozvíme.


Screen z obchodních podmínek s výše zmíněnou adresou.

Není to moc? 4: Pokus mě umlčet?

Jak už jsem naznačil, najít kupce pro 8400 geocoinů určitě není jen tak. I pro náš, poměrně známý e-shop, by to byla zásoba na mnoho let. Autor projektu se však namísto prodeje skrz zavedené geocachingové obchody rozhodl pro prodej skrze svůj, téměř neznámý web, na který potřebuje dostat potencionální zákazníky. Toho se namísto pro podnikatele určené placené propagace rozhodl na Facebooku docílit tak, že své reklamní bannery na geocoiny začal vkládat do facebookových skupin s hrou souvisejících - ač třeba byla daná skupina věnována výhradně CWG.


Autor projektu měl problém pochopit, s čím má správce skupiny Czech Geocaching problém.

V žádném případě nechci autora projektu očerňovat, takže tučně zvýrazňuji, že ač v první chvíli nechtěl pochopit že problém je v tom že si dělá nepovolenou reklamu pro svůj komerční prodej, své reklamní bannery třetí den ze všech skupin sám smazal. Ač jsem si ve chvíli spatření těchto reklam v několika skupinách také řekl, jestli tohle není trochu přehnané, ani bych to zde v tuto chvíli nezmiňoval, pokud by to nesouviselo s další věcí. Skutečně jsem netušil, že můj komentář "I do CWG skupiny? Trochu přehnané, ne?" ve facebookové skupině Czech Wood Geocoin, shodou náhod se správci ze stejného města jako je sám autor projektu, bude můj poslední. Od té chvíle totiž nemohu do této skupiny přidat žádný komentář či příspěvek bez jeho schválení správci. A ti si asi schvalení mých komentářů nechávají až na příští Vánoce.

Tím samozřejmě nechci říct, že by v tom měl mít prsty autor projektu, nebo že bych nákup v jeho e-shopu nedoporučoval. Geocoiny rozhodně nevypadají nijak špatně a chválí je i mudlové z řad badatelů a příznivců daných historických událostí, kteří si je kupují jako obyčejné medaile. Z geocoinů věnovaných výsadkářům jsou zatím k dispozici druhy dva (Vladimír Škacha a Jan Zemek) ve čtyřech provedeních. Stejně tak je k dispozici i geocoin takzvaně celkový s názvy operací, a pokud nesháníte zrovna nic geocachingového, naleznete na daném e-shopu i tématické knihy nebo trička. Zda vám cena příjde přijatelná či nikoliv, to už je jen na vašem rozhodnutí.