Která keš bude novou nejoblíbenější na světě?

15.1.2022 | Blog | Ondra

Před dávnými lety neexistovala žádná oficiální možnost pro hodnocení keší. Z těch neoficiálních byl nejpoužívanějším doplněk zvaný GCVote, skrze který se dalo keším udílet od jedné do pěti hvězdiček. Na potřebu oficiálního hodnocení keší zareagovalo HQ v říjnu 2011 vznikem bodů oblíbenosti. Hráči s premiovým členstvím dostávají za každých deset odlovených keší jeden bod oblíbenosti, který následně mohou dát kterékoliv jimi odlovené keši. A žebříček keší s nejvíce body oblíbenosti brzy ovládla německá Lego keš (GC13Y2Y).


Takto vypadala nejoblíbenější keš na světě (foto z Twitteru GoGeocaching). 

Proč právě ona? Jelikož žebříček nejoblíbenějších keší se nesestavuje podle procentuálních zisků bodů oblíbenosti, ale podle jejich kvantity, šanci stát se nejoblíběnější keší mají právě ty nejnavštěvovanější. Tou úplně nenavštěvovanější keší na světě je GC189E5 u Karlova mostu v Praze, která má ovšem standardní provedení, proto si vysloužila bodík oblíbenosti pouze od pěti procent jejích lovců s premiovým členství. Druhou nejnavštěvovanější keší na světě pak byla právě ona Lego keš. Proč v minulém čase? Keš v podobě kostky lega byla přidělána na žirafě postavené z Lega, která slouží jako reklama na blízký Legoland. Díky tomuto bláznivému provedení se tak stala nejen keší nejoblibenější, ale taktéž keší s největším počtem DNF. A pokud by měla nějaké obyčejné provedení, dost možná bychom v Česku neměli již zmíněnou keš nejnavštěvovanější. I počet nálezů této keše, který činí 34 863, musíme brát s jistou rezervou, neboť minimálně podle galerie mnozí nenacházeli keš vyobrazenou na fotce výše, ale pouze množství kostiček se zastrkanými papírky od předchozích lovců, kterým se nechtělo tu správnou kostičku hledat.


Takto dopadla žirafa po nájezdech hledačů (foto z archivačního logu). 

Žirafa nejen nájezdy keškařů poněkud trpěla a Legoland se ji rozhodl obnovit. Rozhodně však nebylo žádoucí, aby ji po opravě opět jezdili lidé z celého světa rozebírat, a tak bylo Geocaching HQ donuceno na žádost Legolandu listing nejoblíbenější keše světa archivovat. Tak se stalo 21.října loňského roku, o den později byl její listing uzamčen.

 

Co se keši nedá vzít, to je 11 867 získaných bodů oblíbenosti. Jisté však je, že další jí už nepřibydou, a tak ji dost možná už letos nějaká jiná keš v počtu získaných bodů oblíbenosti předběhne. Nedělejme si naděje, že by to mohla být nějaká keš z Česka. Nejoblíbenější keš u nás nalezneme na Václaváku, během pěti let existence získala něco přes tři tisíce bodů oblíbenosti, takže v žebříčku keší z celého světa je až devětapadesátá. Pokud bychom počítali s tím, že bude i nadále získávat body oblíbenosti stejným tepem, pak by stejného počtu jako má Lego keš dosáhla v roce 2036. Jsou však mnohem žhavější kandidáti.

 

GC11JM6 Geist des Hagen (Hesensko, Německo)

Druhá nejoblíbenější keš světa se (stejně jako ještě dalších sedm) nachází taktéž v Německu. Co se týče počtu nálezů, nemá jich ani polovinu co Lego keš. Body oblíbenosti však získává od více než dvou třetin nálezců s premiovým členstvím, takže si jich prozatím vysloužila 9 116. Keš vznikla v březnu 2007, to vychází v průměru na 615 bodů oblíbenosti za rok, což by znamenalo možné předehnání Lego keše za 4 a půl roku.

 

Třetí nejoblíbenější keš světa má 7 641 bodů oblíbenosti, ovšem jako horký kandidát na nejoblíbenější keš světa se nejeví. Má totiž stejného zakladatele a je ve stejné oblasti jako keš v pořadí druhá, šestá, osmá, devátá a dvanáctá. Dá se tedy čekat, že na všech těchto keších porostou získané body oblíbenosti stejným tempem. 

 

GC18182  Voss-Margarine (Hamburk, Německo)

Čtvrtá nejoblíbenější keš světa má stejného zakladatele jako ta pátá. Založena bylo v dubnu 2008 a s podivem může být, že se jedná o multinu. Možná ale právě díky tomu dostala bod oblíbenosti od 99% jejích lovců s premiovým členstvím. Před pár dny oslavila desetitisící nález, ovšem nás určitě více zajímá ten počet bodů oblíbenosti - 7 044. To v průměru vychází na 512 bodů oblíbenosti za rok. Tímto tempem by Lego keš předstihla až v roce 2031. To je až za dlouhou dobu, ovšem našlápnuto má slušně a byla by škoda ji zde nezmínit, zvláště kvůli těm devětadevadesáti procentům.

 

GC68EVA Die Kinder des Buchbinders (Hesensko, Německo)

No dobře, tak zrovna tahle keš dostala bod oblíbenosti snad úplně od všech jejích lovců s premiovým členstvím, v procentuelním rozložení je na nejvyšší možné příčce (100%). To u ní momentálně tvoří 5 425 bodů oblíbenosti a vynáší ji na jedenácté místo tabulky nejoblíbenějších keší světa. Proč však ještě stojí za zmínku v tomto článku, založena byla až v březnu 2016. To vychází v průměru na 930 bodů oblíbenosti za rok, takže by Lego keš mohla teoreticky dohnat za 7 let.

 

GC8NEAT Let’s improve the outdoors - Locationless Cache

I když je ikonka této keše umístěna v Seattlu, odlovit ji může kdokoliv z celého světa. Právě proto je horkým kandidátem nejen na nejoblíbenější keš světa. Publikována byla 19.ledna 2021 a archivována by měla být 31.12.2022. Procentuelní oblíbenost se drží kolem dvaceti procent, ovšem i tak v půlce svého života měla 5 300 bodů oblíbenosti. Jednoduchou matematikou by mohla mít na konci své životnosti, pokud tedy nebude opět prodloužena 10 600 bodů a Lego keš by předstihnout neměla. Spousta hráčů si však její odlov nechává na později, takže se dá předpokládat, že ji nakonec předežene. Snad zvedne rekord jen o něco málo a v brzké době ji bude moci předehnat nějaká normální keš (z výše zmíněných), na kterou se bude moci vypravit kdokoliv a kdykoliv i v následujících letech. 

Co je však už téměř jisté, že s aktuálními 28 000 nálezů předběhne pravděpodobně v průběhu léta keš u Karlova mostu v počtu nálezů a stane se nejnavštěvovanější keší na světě. Jednoduchou matematikou by mohla laťku zvednout na 56 000 nálezů, ovšem co můžeme reálně od Locationless keše čekat, to je otázkou. Třeba suvenýr k mezinárodnímu dni Geocachingu si podle Project-gc vloni nenechalo ujít téměř 134 000 hráčů a těžko věřit, že odlov Locationless keše by si ujít nechali. Nám pak na dlouhé roky nezbyde nic jiného než říkat, že v Česku máme nejnavštěvovanější fyzickou keš na světě.