Kódy s prefixem PC brzy dosáhnou maxima

15.6.2022 | Blog | Ondra

Když byly vymyšleny putovní předměty, rozhodlo se pro ně využívat šestimístných kódů. První dva znaky těchto kódů jsou nazývané prefix. V něm lze užít celou abecedu a volba prefixu záleží pouze na výrobci. Zbylé čtyři znaky jsou generovány systémem, který kvůli možným problémům při čtení ignoruje znaky I, L, O, S a U. Pro putovní předměty tak existuje 1 196 883 216 kódů, což se zdá jako dostatečný počet. A určitě dostatečný je.


K velké vytíženosti však dochází u prefixu PC, což s sebou nese řadu problémů. Proč tomu tak je? V minulosti byl vlastní prefix dostupný pouze pro výrobu tisíce a více kusů od jednoho typu trackovatelného předmětu. Pro všechny výrobce trackovatelných předmětů v menším nákladu byl určen pouze prefix PC, od roku 2006 pak i EV pro eventové předměty. I když toto pravidlo už neplatí a dnes si může výrobce zvolit jakýkoliv prefix už při objednávce padesáti kusů kódů, mnozí stále využívají prefixu PC.


Ručně jsme prozkoušeli representativní vzorek dvojkombinace kódů všech dostupných znaků a zjistili jsme, že 94,8% kódů již je obsazeno. Z možných 923 521 kódů s prefixem PC to tedy vychází na téměř 875 500 již existujících trackovatelných kódů. Ano, sice ještě zbývá volných 48 000 kódů, ale už i tento počet přináší některá rizika. Prvním je možnost falešného logování. Internetem kolují seznamy trackovatelných kódů, které jsou pomocí automatických logovacích skriptů discoverovány, což přinese spustiteli skriptu pár bodíků za putovní předměty k dobru. Je jen otázkou času, kdy některého z těchto podvodníků napadne vytvořit si seznam od PC0000 do PCZZZZ. A i když aktivovaných předmětů je přibližně "pouze" 49,4%, k tomu sem tam nějaký zamčený listing, může si takto podvodník přijít na přibližně 400 000 bodíků. Nezapomínejme totiž, že zatímco při smazání FI logu z kešky se keška ztratí ze seznamu nalezených, u putovních předmětů to takto nefunguje.

 

Druhým problémem je pak jistá chybovost automatického systému generujícího nové trackovatelné kódy. S vyšší obsazeností prefixu PC se stává více a více, že systém vygeneruje již použitý kód. V současnosti se to stává zhruba u každého padesátého kódu. HQ se k řešení takového problému nestaví zády, ač se jedná skutečně až o řešení duplicitně vydaného kódu. Kód patří k tomu předmětu, ke kterému byl vydán jako první. Pokud jej systém vygeneroval znovu, pak má výrobce putovního předmětu či jeho konečný vlastník nárok na jiný kód. Ovšem jak by jej pak měl konečný vlastník dostat na předmět který již obsahuje chybný kód, to je otázka.

 

Co se bude dít, až budou skutečně všechny kódy s prefixem PC vydány? Dočkáme se sedmimístných kódů s prefixem PC1, podobně jako tomu bylo u GC kódů? Nemyslím si. Podle mého pouze již nebude možné objednávat nové kódy právě s tímto prefixem. I když si osobně nemyslím ani že je dobře, že HQ kódy s tímto prefixem stále prodává. Jedinečnostní trackovacího kódu má být přeci to, že není lehce zjistitelný jiným způsobem, než spatřením daného předmětu. Pokud si můžeme mezi kódy s prefixem PC lehce listovat jako v databázi existujících keší seřazených podle GC kódu, tak to už jsme rovnou mohli celou dobu používat veřejně dostupné kódy referenční.