Jak nastavit notifikace na telefon?

24.1.2023 | Blog | Ondra

Kdo chce stihnout ulovit nějaké FTF, musí být včas informován o nově publikované keši. Je asi všeobecně známé, že notifikace na nové keše si mohou nastavit pouze hráči s premiovým členstvím. Zvláště noví hráči však bývají zklamáni z toho, jak celý proces notifikací funguje.
Nalijme si čistého vína - v roce 2023 by se skutečně dalo očekávat, že si v nastavení zvolíme "tradičky 20 km od aktuální polohy" a oficiální Geocachingová aplikace nám pípne pokaždé, když se v daném okruhu nějaká nově publikovaná keš objeví. Do rozhraní pro notifikace se na webu Geocaching.com bohužel několik let nesáhlo, takže už od svého vzniku v roce 2005 funguje úplně stejně. Zasíláním e-mailů.

Samotné rozhraní pro nastavení notifikací není nijak složité, takže asi není nutné jej zde nějak detailně popisovat. Prostě - vytvoříte nový "okruh", který si pojmenujete třeba Tradicky. Následně zvolíte typ keše Traditional, typ sledovaného logu Publish Listing (notifikace se dají nastavit třeba i na archivační logy, ale to je spíše pro databázové účely), zadáte souřadnice, velikost okruhu od těchto souřadnic v kilometrech, vyberete na kterou e-mailovou adresu vám mají tyto notifikace přicházet a uložíte.
Vytvořit si můžete až dvacet okruhů, takže si stejným způsobem můžete vytvořit notifikace i pro jiné typy keší, nebo pro okruh od jiných souřadnic - například od chalupy. Samozřejmě pokud na chalupu jezdíte jenom od dubna do října, jednotlivé filtry si zde můžete i pozastavit. Ovšem ručně, nikoliv automaticky podle data.
Jakmile budete mít notifikace nastavené a zapnuté, začnou vám chodit e-maily jako například tento:

Od: Geocaching <noreply@geocaching.com>
Předmět: New Unknown (Mystery) Cache: Adv. lab bonus "Ze života koček" (GCA1YEA), 8.05mi SE (12.95km SE)
A new geocache was just published:
    Name: http://coord.info/GCA1YEA Adv. lab bonus "Ze života koček" (GCA1YEA)
    Created by: Zatoulaná kočka
    Type: Unknown (Mystery) Cache
    Date: 19.12.2022
    Location: Liberecký kraj, Czechia
    Distance: 8.05mi SE (12.95km SE)
    Published by: DarkLord Reviewer
Edit the settings for your UMysterky instant notification.

Jenže e-mailovou schránku dost možná kontrolujete jenom po večerech. Jak tyhle notifikace dostat do mobilu?

 

Aplikace Gmail

Asi tou nejjednodušší možností, pokud tedy máte chytrý telefon, je používání aplikace Gmail. Tahle aplikace (alespoň mě) upozorní na každý nový e-mail, a to i když není spuštěná, formou push notifikace. Jinými slovy - na displeji se vám objeví obdélníček s nově přijatým e-mailem. Stejně, jako se vám zde zobrazují třeba nově přijaté sms, nebo nově doručené zprávy přes Instagram. Stačí tedy začít používat tuto defaultní aplikaci. Jak?
V první řadě se rozhodněte, zda chcete aplikaci používat pouze pro notifikace, nebo zda se vám nehodí pro úplně všechny přijaté e-maily. Podle toho aplikaci po spuštění buď propojte se svým stávajícím e-mailovým účtem, nebo si kvůli samotným notifikacím vytvořte účet nový. Na nový účet pak můžete notifikace dostat dvěma způsoby:
1, Nastavení snad každé e-mailové schránky umožňuje nastavit filtry, podle kterých se s přijatými e-maily následně děje to, co si nastavíte. Stačí si tedy vytvořit nový filtr s příkazem: Pokud odesílatel je noreply@geocaching.com a předmět obsahuje New, pošli kopii e-mailu na novou e-mailovou adresu.
2, Nový e-mailový účet spárujte se svým herním účtem zde. Ihned po jeho zvalidování (tedy kliknutí na odkaz v e-mailu, který vám web pošle na novou e-mailovou adresu) si budete moci v nastavení notifikací nastavit jejich posílání přímo na něj.

 

Aplikace Pushover

Alternativou ke Gmailu je stáhnout si z webu Pushover.net aplikaci Pushover. Po jejím spuštění se v prvním kroku musíme zaregistrovat, tedy vyplnit náš e-mail a heslo. V druhém kroku pouze potvrdíme přidání aktuálního zařízení, a to už se nám na displeji zobrazí naše nová e-mailová adresa pro notifikace (například a6tp06r5fn@pomail.net).
Notifikace na ní můžeme dostávat opět oběma způsoby uvedenými u aplikace Gmail.
Pushover má však dvě nevýhody: První je ta, že notifikace se neobrazují (nebo alespoň mně se na mém telefonu nezobrazovaly), pokud aplikace nebyla spuštěná. Po spuštění ve 20:15 sice aplikace ukazovala e-mail přijatý ve 20:08, ale notifikaci neukázala. Pokud aplikace spuštěna byla, ač jsem v tu chvíli třeba psal sms nebo měl telefon zamknutý v kapse, telefon zapípal a notifikace se ukázala.
Druhou nevýhodou je, že aplikace není zdarma. Na druhou stranu, nevyžaduje žádný pravidelný poplatek, ale jednorázovou platbu ve výši $5 - což není mnoho. Tu lze uhradit skrze PayPal či platební kartu kdykoliv během prvních třiceti dní od instalace aplikace, přičemž již během těchto prvních třiceti dní je aplikace plně funkční. A pokud se náhodou během těchto třiceti dní rozhodnete, že se vám aplikace nelíbí, v nastavení naleznete i možnost smazání účtu a pak už stačí jen aplikaci odinstalovat.

 

SMS e-maily

Další možností dostání notifikací do telefonu je jejich příjem skrze sms zprávy. Výhody? Nepotřebujete mít zapnutá data nebo být připojeni na wifi, dokonce nepotřebujete ani chytrý telefon. Má to však i své nevýhody, které si rozebereme podle jednotlivých operátorů.
Pokud máte O2, je to nejlehčí. Automaticky vlasníte adresu ve tvaru +420123456789@sms.cz.o2.com, kde 123456789 je vaše telefonní číslo. V sms však obdržíte pouze prvních 60 znaků (včetně odesílatele a identifikace jednotlivých políček), takže přijatá sms bude vypadat zhruba následovně (ale na upozornění že někde něco píplo a člověk by měl zkontrolovat mailovku to stačí):

mojemejlovka@seznam.cz: B:New Unknown (Mystery) Cache: Adv.#

S tím souvisí i to, že tuto "schránku" nelze spárovat s Geocaching.com, neboť vám na ni nikdy nepříjde celý validační odkaz. Jediný způsob pro posílání notifikací do sms tak je skrze filtr ve vaší e-mailové schránce.
Pokud máte T-mobile, musíte si svou adresu (která bude ve tvaru 123456789@sms.t-mobile.cz, kde 123456789 je vaše telefonní číslo) nejprve aktivovat. Zároveň musíte i uvést, ze které e-mailové adresy si nastavíte přeposílání, neboť v rámci obrany proti spamu T-mobile narozdíl od O2 pošle v podobě sms na telefon pouze e-maily od předem schválených odesílatelů. U T-mobilu vám příjde do sms 160 znaků.
Pokud máte Vodafone nebo některého z virtuálních operátorů, máte smůlu. Ti totiž sms e-maily nepodporují.

 

Aplikace Zprávy skrze Google Fi

Tohle asi ani nemá smysl zmiňovat, ale dobře. Když už jsem psal o sms, zamyslel jsem se nad tím, zda by notifikaci do aplikace pro zprávy Messages by Google, kterou mnoho chytrých telefonů používá jako standardní, nedalo dostat jinou cestou. Skrze tuto aplikaci se totiž neposílají pouze klasicky zpoplatněné sms, ale také se skrz ní chatuje. To znamená, že zprávy mezi dvěma uživateli se neposílají jako sms, ale skrze internet. Konkrétně přes RCS službu zvanou Google Jibe. Mohla by to tedy být další alternativa, která sice narozdíl od sms vyžaduje připojení k internetu, ale zase by určitě nebyl problém s Vodafonem či virtuálními operátory.

Google provozuje službu virtuálního operátora zvanou Google Fi. V Americe, samozřejmě. S doplňkovou službou Email-to-text, kde dostanete e-mailovou adresu ve tvaru GoogleFiID@msg.fi.google.com, skrze kterou následně můžete přijímat v aplikaci pro zprávy e-maily do velikosti až 8MB.

Neboť i ten nejlevnější tarif stojí více než roční premiové členství, pokud náhodou nežijete v USA a Google Fi již nevyužíváte, nemá smysl nad tímto způsobem dále uvažovat. Žádná další alternativa, která by umožňovala přeposílat e-maily do aplikace pro Zprávy, neexistuje.

 

Totéž přes gcm.cz

V Česku už dlouhé roky existuje služba gcm.cz, která umí data zaslaná v notifikaci přepsat do vhodnější podoby. Jejím autorem je Niximor, dnes známý taktéž jako ValenReviewer. Jak to funguje?

V první řadě se musíte do gcm zaregistrovat. To může být trochu obtížné, neboť k registraci potřebujete pozvánku. Kód, který vám může poskytnout pouze již zaregistrovaný uživatel. A to nikoliv v neomezeném množství - každý registrovaný uživatel má k dispozici pouze dva pozvánkové kódy. Pro získání pozvánky tedy musíte zkusit oslovit hráče ve svém okolí, nebo třeba v nějaké facebookové skupině.

Po registraci získáte e-mailovou adresu ve tvaru uživatelskéjméno@gcm.cz. Na tuto adresu si musíte nechat posílat notifikace z Geocaching.com - toho je možné docílit opět těmi dvěma způsoby, které jsou na konci odstavce věnovanému aplikaci Gmail.

Následně je potřeba se vrhnout do nastavení gcm účtu (ikonka klíče a šroubováku vpravo nahoře). Začněme až téměř dole, nastavením profilu. Zde si můžete mimo jiné nastavit domácí souřadnice - to se hodí v případě, kdy sami nemáte premiové členství, ale notifikace vám přeposílá skrze e-mailové filtry kamarád z druhé strany města. Gcm vám vzdálenost ke keši přepočítá od vámi zadaných souřadnic.

Po uložení nastavení profilu se vrhněme na začátek stránky s nastavením. Nejprve musíme zaškrtávátkem zaktivnit zpracovávání publikačních logů. Dále vyplnit sms e-mail, na který chceme upravené notifikace dostávat. Zde opět platí to, co je psáno o dva odstavce výše. Pokud máme O2, vyplníme zde adresu +420123456789@sms.cz.o2.com, kde 123456789 je naše telefonní číslo. Pokud máme T-mobile, vyplníme 123456789@sms.t-mobile.cz, kde 123456789 je naše telefonní číslo - s tím, že tuto adresu musíme mít nejprve u T-mobilu aktivovanou a adresu odesílatele, kterou bude gb@gcm.cz, mít v nastavení povolenou. Takto zpracované e-maily si ale samozřejmě nemusíme nechávat posílat pouze na telefon - do toho políčka můžeme klidně zadat i naši obvyklou e-mailovou adresu.

Posledním políčkem, které ještě musíme nastavit, je formát. Do tohoto políčka si překopírujeme tagy, které chceme používat, z pravé části stránky. Neboť například já mám O2, a jsem tedy omezen přijetím sms o maximální délce 60 znaků, můj formát vypadá takto:

{ltype} {custom_distcz} {gcid} {lat}{lon} {hint}

Notifikační sms přijatá na telefon skrze sms pak vypadá zhruba takto:

gb@gcm.cz: B:T 4.75km JV GCA1234 N50 43.210E15 10.987 parez#

Pokud nejste jako já omezeni pouze na 60 znaků, určitě využijete i další dostupné tagy, jako třeba název keše, obtížnost a terén, nebo název obce (je-li keš v obci).

A tohle není jediné, co gcm umí. Taktéž vám může poslat na jiný e-mail GPX, nebo zpracovávat i ownerské či watchlistové logy.

A ještě dvě drobné poznámky. Gcm funguje (už 15 let). Byť je poslední zpráva uvedená v novinkách z roku 2014 a v nápovědě jsou k dočtení ještě historické požadavky jako "vyplnit přístupové údaje do T-Zones", po systémové stránce je gcm stále upravováno tak, aby fungovalo.

Druhou poznámkou je, že gcm je zdarma. Přesto je vhodné, pokud budete s gcm spokojeni, občas přispět pár korunami na jeho provoz. Číslo účtu naleznete (po přihlášení) zde.

 

Mapa nově publikovaných keší

Opusťme na chvíli e-maily, ale zůstaňme u gcm. Tento web není jenom "přechroustávačem" notifikačních e-mailů, ale na adrese gc.gcm.cz nabízí mnoho dalších geocachingových vychytávek. Luštitelům se může hodit například převodník číselných soustav, zakladatelům mysterek validátor souřadnic, hráčům se zájmem o eventy zase kalendář eventů. FTFkařům se pak může hodit úplně poslední odkaz na této stránce uvedený, kterým je Mapa nových keší.


Mapa nových keší dostupná po příhlášení z gc.gcm.cz.

Tu si lze samozřejmě otevřít i na telefonu. Vyžaduje však zadání přihlašovacích údajů k vašemu gcm účtu, což může narážet na problém zmíněný v předchozím bodě.

Výhodou mapy je vlastně už jen to, že je to mapa. Ta se navíc aktualizuje sama (odpočet do další aktualizace je ta šedá čárka vpravo nahoře), není tedy potřeba stránku neustále obnovovat. Můžeme si vybrat, zda chceme vidět keše publikované za poslední hodinu, den, týden, nebo měsíc. Nastavit si také můžeme mapový podklad z Mapy.cz, OpenStreet map či Google map. Taktéž si zde můžeme zvolit centrování mapy: buď se může centrovat vždy na nejnovější keš, nebo se může centrovat podle naší aktuální polohy. Pokud nemáme z těchto dvou možností vybranou ani jednu, mapa drží svou pozici (a pamatuje si ji i při jejím příštím otevření).

Zde je ještě vhodné zmínit, že server si netahá nové keše z Geocaching.com, ale z e-mailů doručených na gcm. To znamená, že pokud budete chtít mapu využít například na dovolené v Itálii, musíte si nejprve nastavit notifikace pro italské keše na Geocaching.com a skrze filtry si nechat přeposílat tyto notifikace na vaši e-mailovou adresu na gcm. Bez toho uvidíte jen prázdnou mapu.

 

New Cache Notifiers na Project-gc.com

Alternativní možnost nabízí také Project-gc.com pro hráče s jejich placeným členstvím. Tato možnost se jmenuje New Cache Notifiers.
Neboť na tomto webu bohužel nikdo z našeho týmu placené členství nemá a nepodařilo se nám dohledat ani žádný screenshot z této funkce, můžeme pouze přetlumočit to, co je uvádí sami autoři webu:
"Využijte výhod našich pokročilých notifikací na publikace nových keší. Můžete také použít dynamický střed, který váš chytrý telefon bude automaticky aktualizovat za vás.
Některé výhody: Filtrování podle státu/kraje/okresu/obtížnosti/terénu/typu/velikosti. Bez omezení vzdálenosti. Můžete dostat email když dorazí první log nalezeno. Emaily obsahují více informací."

Pokud někdo z vás - čtenářů placené členství na Project-gc má a může nám poskytnout nějaké screenshoty z této funkce, budeme rádi. A teď už zpátky ke zpracovávání notifikačních e-mailů.

 

Aplikace Geocaching

Na co oficiální aplikace Geocaching® upozornit umí, to je přijetí nové zprávy skze Centrum zpráv (Message centrum). Neboť do jednotlivých konverzací se dá přispívat i skrze e-maily, je možné tuto funkci využít i pro upozorňování na nové keše. Jak?
Každá konverzace skrze Centrum zpráv (tedy psaní si mezi dvěma hráči) má svoje ID. To znamená, že když si v Centru zpráv otevřeme konverzaci s jiným hráčem, v adresním řádku se nám objeví (například) https://www.geocaching.com/account/messagecenter/?conversationId=1234abcd-efgh-ijkl-mnop-qrst567uvw89. Těch 32 znaků za rovnítkem, v příkladu tedy 1234abcd-efgh-ijkl-mnop-qrst567uvw89, je id konverzace. Se znalostí tohoto id se mohou daní účastníci do konverzace zapojovat nejen skrze Centrum zpráv, ale také posíláním e-mailů na adresu (například) 1234abcd-efgh-ijkl-mnop-qrst567uvw89@mc.geocaching.com.
Systém si následně podle odesílatele e-mailu přebere, zda píše první hráč druhému, nebo druhý prvnímu, a podle toho vyšle daným směrem zprávu v konverzaci (a příjemce upozorní aplikace na novou zprávu). Nebo, jestli adresa odesílatele nepatří ani k jednomu z herních účtů v konverzaci, vráti ji zpět jako nedoručitelnou. Text e-mailu se zobrazí jako text zprávy, na předmět není brán zřetel.
Z toho vyplývají dvě nevýhody tohoto způsobu. První je, že kvůli nutnosti adresy odesílatele spojené s danou konverzací nelze pomocí filtrů v e-mailové schránce přeposlat právě obdrženou notifikaci - odesílatelem takového e-mailu by totiž stále byl noreply@geocaching.com, který s danou konverzací nemá nic společného. To za moment rozebereme.
Druhou nevýhodou je to, že si nemůžete konverzaci vytvořit jen tak sám se sebou. Z toho tedy vyplývá, že tento způsob lze využít pouze pro upozornění jiného hráče, že ve vašem okolí něco píplo.
Teď jde o to, jaká kouzla vám dovolí filtry ve vaší e-mailové schránce. Vstupní podmínky jsou jasné a stále stejné: Pokud odesílatel je noreply@geocaching.com a předmět obsahuje New. Ale co?
Úžasné by bylo, pokud by vaše e-mailová schránka uměla vzít text přijatého notifikačního e-mailu a poslala by jej do konverzace tak, abyste vy byli vedeni jako odesílatel. Vlastně úplně nejúžasnější by bylo, kdybyste jako adresu odesílatele mohli uvést e-mail vašeho druhého herního účtu (pokud nějaký máte, třeba zvlášť na logování Adventures), aby ta notifikace přišla vám na váš primární herní účet. Jenže - například Volny.cz nabízí kromě přeposlání zprávy i upozornění e-mailem na jinou adresu. Ovšem i v tomto upozornění vede jako odesílatele upozornění původního odesílatele. Je tedy zcela k nepoužití.
Webmail Roundcube nabízí u upozornění e-mailem rozsáhlejší možnosti. Mohu si zde nastavit adresu odesílatele, stejně jako vlastní statický text. Ten mi to sice ve finále kdovíproč ignoruje, použít data z originálního e-mailu mi to také neumožňuje. Mohu však sám sebe tímto způsobem upozornit, že něco píplo, takže bych měl zkontrolovat e-mailovou schránku.
V tomto případě tedy vše záleží jen na tom, co vám dovolí vaše e-mailová schránka.


Nastavení filtru ve webmailu Roundcube a přijatá zpráva v Message centru.

 

Na Messenger to nejde

Možná by vám jako ideální způsob přišlo, pokud by bylo možné notifikace přeposílat na Facebook (Messenger). Pokud jste u telefonu, přišla by vám notifikace na telefon. Pokud sedíte u Facebooku na počítači a telefon u sebe v tu chvíli nemáte, notifikace by vám přišla na počítač. Bohužel, taková možnost momentálně není. Na internetu se dá nalézt několik příspěvků z doby okolo roku 2012 o tom, že společně s vaším uživatelským jménem na Facebooku máte i e-mailovou adresu ve tvaru uzivatelskejmeno@facebook.com, skrze kterou si s vámi lze chatovat prostřednictvím e-mailů. Tuto možnost jsem ozkoušel a dnes již nefunguje. Osobně se tomu ani nedivím - nikdy dříve jsem o této funkci neslyšel, a vzhledem k tomu s sebou asi nesla přílišná bezpečnostní rizika.