Mezi oblíbenou aktivitu kešerů patří i vyplňování různých tabulek ve statistikách. Ať už se jedná o vyplnění tabulky nálezů s obtížností/terénem, tabulky nálezů podle data nálezu, nebo grafu nálezů podle azimutu od HC, není většinou zapotřebí opouštět Česko. Jinak je tomu však v případě, kdy chceme odlovit všechny existující typy keší, nebo všechny existující typy atributů.
Z jednadvaceti možných typů keší (ikonek) mají mnozí odloveno 16, jelikož tyto ikonky (alespoň jednou za čas) lze odlovit u nás v Česku. Jedná se o:
tradičky (stále k dispozici)
multiny (stále k dispozici)
mysterky (stále k dispozici)
letterboxy (stále k dispozici)
wheriga (stále k dispozici)
earthky (stále k dispozici)
eventy (stále k dispozici, byť ne při aktuální pandemické situaci)
CITO eventy (stále k dispozici, byť ne při aktuální pandemické situaci)
MEGA eventy (stále k dispozici ~3 ročně, byť ne při aktuální pandemické situaci)
Community Celebration eventy:
Původně byly do hry implementovány v roce 2010 pod názvem 10 Years! Event Cache a zdálo se, že kdo v tu dobu nehrál, další šanci k odlovu této ikony nedostane. V prosinci 2019 byl však tento typ keše přejmenován, ikonka překreslena a 20200 hráčů z celého světa dostalo možnost tento typ eventu uspořádat. Původně se měly eventy konat pouze do konce roku 2020, kvůli pandemické situaci však byl termín rozšířen až do konce roku 2021. Je tedy velká šance, že se do konce roku (nebude-li kvůli pandemické situaci termín znovu rozšířen) ještě několik eventů tohoto typu u nás objeví. Kdo je však nestihne, bude mít další možnost odlovit si tuto ikonku pravděpodobně až v roce 2030.
GIGA eventy:
Od roku 2014 bylo celosvětově uspořádáno 8 GIGA eventů, z toho jeden (GC6GB1B) v Plumlově. V tuto chvíli jediný další plánovaný (GC7WWWW) by se měl uskutečnit, až dovolí pandemická situace, právě v Praze.
virtuálky:
Ty bylo možné v první vlně zakládat do roku 2005. Na území Česka do té doby vzniklo 10 listingů (GCQ369 kasna.ol, GCPYAA Kovářská/Schmiedeberg, GCM0P5 Tanks for the Memories, GCK58J Petrovice Airport, GCJZV4 Tomas Garrigue Masaryk, GCH4AP Silent Cache, GCGVYG Skalni utvar/Sandstone formation, GCF496 Cache my Czech (Prague), GC9CD3 Ruprechticky spicak a GC6F37 Prague, Staroměstské náměstí), ovšem pouze poslední tři prošly publikačním procesem a na dalších 12 let se staly jedinými lovitelnými virtuálkami u nás (byť jedna z nich byla v roce 2010 archivovaná, ovšem její listing nebyl uzamknut právě z důvodu aby bylo možné ji i nadále lovit). V zahraničí následně vzniklo 9 jednodenních virtuálek v prosinci 2009, jejich autorem bylo Geocaching HQ a cílem bylo ulovit balóny vypuštěné jakousi nadací. V letech 2017 a 2019 bylo několika stovkám hráčům z celého světa umožněno založit novou virtuálku, a tak jich dnes je v Česku k dispozici více než 200.
webky:
Webky patří k typům virtuálních keší, které bylo v roce 2005 znemožněno zakládat. Narozdíl od všech ostatních virtuálních typů keší se webky dodnes do hry nevrátily. To však neznamená, že bychom v Česku nějaké nenašli. Stávající byly totiž ponechány na dožití (dokud nějaká webkamera snímá daný prostor a owner upravuje odkaz na webkameru pokud byl změněn) a do dnešních dnů přežily tři: GCNT0X v Kolíně, GCP1QT v Jičíně a GCPDPE ve Zbraslavi.
Locationless Cache:
Tento typ virtuálních keší vyžadoval kdekoliv na světě najít věc uvedenou v listingu (například sochu, most, krmelec, ...) a do logu uvést její souřadnice, bez nutnosti navštívit místo kde byla ikonka na mapě. Po zrušení virtuálních typů v keší v roce 2005 by tedy vůbec nevadilo, že v Česku žádný listing tohoto typu nikdy nevznikl, pokud by tedy i locationless byly ponechány na dožití. Jenže tak tomu nebylo, všechny listingy tohoto typu tehdy byly archivovány a logování uzamčeno. Přesto jsme se v roce 2019 dočkali návratu tohoto typu keše, a to prostřednictvím listingu GC8FR0G. Pro odlov stačí (dovolí-li pandemická situace) navštívit do konce roku nějaký MEGA či GIGA event a na něm se vyfotit u oficiálního banneru s maskotem Geocaching HQ - žabákem. A aby mohli tuto ikonku získat i ti, kteří se letos na žádný MEGA nebo GIGA event nedostanou, v lednu přibyl ještě jeden listing - GC8NEAT, kterou může do konce letošního roku odlovit kdokoliv i v blízkosti svého bydliště.
GPS Adventures Maze Exhibit:
Výstavu věnovanou Geocachingu pořádalo Geocaching HQ každoročně od roku 2007 do roku 2015 v USA nebo v Kanadě. V roce 2013 vytvořila českou verzi této výstavy Česká Asociace Geocachingu, která ji zatím uspořádala 2× v Česku, jednou v Rakousku a jednou ve Velké Británii. A uspořádat se ji v Česku chystá i potřetí, pod listingem GC7WWW0, až pandemická situace dovolí. Úplně nejbližší příležitost odlovit tento typ keše celosvětově budeme mít nejspíš letos v červenci ve Francii (GC80101).
/ labky (stále k dispozici, ve vlastní aplikaci)
A pak jsou tu ty typy, u kterých už je potřeba hranice překročit, pokud to tedy vůbec ještě k něčemu je. Těmi typy, které u nás neodlovíme, totiž jsou:
benchmarky:
Ony to vlastně vůbec nejsou kešky, nepočítají se do celkového počtu nalezených, ale v záložce s nalezenými keškami na vašem profilu můžete tuto ikonku mít. Nevíme přesně kdy, ale snad někdy v květnu 2002 byla na Geocaching.com naimportována databáze geodetických bodů v USA, které následně mohli hledat platící hráči (tehdy se nazývali Charter Member a jelikož ještě neexistovala mapa s možností filtrace či PQ, jako odměnu za placené členství dostávali přednostní přístup k novým funkcím). V srpnu téhož roku pak byla možnost lovit benchmarky zpřístupněna i neplatícím hráčům. Listingy těchto bodů je možné vyhledat na geocaching.com/mark/.
Project APE Cache:
V roce 2001 proběhla premiéra remaku filmu Planeta Opic z dílny Twentieth Century Fox. Při té příležitosti vznikl i Project A.P.E. (Alternative Primate Evolution), z kterého vzešlo dohromady 14 keší. Většina v USA, dvě v Austrálii, po jedné pak ve Velké Británii, v Japonsku a v Brazílii. Žádná následná údržba však neexistovala (přímo před založením bylo domluveno, že ztráta originální krabičky = archivace), takže více než polovina keší (převážně ty městské) neměla delší život než 3 měsíce. Jedna se například dočkala pouze dvou nálezů v den založení. Po roce 2011 zbyla (nepočítáme-li keš v New Yorku, která po obnovení lovci ztratila speciální ikonku) pouze jediná existující na jihu Brazílie (GCC67). V roce 2016 se pak skupině místních kešerů podařilo objevit i původní odcizenou krabičku keše GC1169, kterou zhruba 70 kilometrů od Seattle založili Jeremy a Moun10Bike (zakladatel webu Geocaching.com a tvůrce prvních geocoinů). Následně proběhl návrat původní krabičky na původní místo a odarchivace listingu, tedy v současné době je pro odlov tohoto typu keše na výběr.
Geocaching HQ:
K tomuto typu keše existuje pouze jeden jediný listing, a to GCK25B. Odlovit tuto ikonku lze pouze návštěvou sídla Geocaching HQ v Seattle. Tedy až pandemická situace dovolí.
Geocaching HQ Celebration:
Tento typ eventu je podobně jako Community Celebration eventy věnován oslavám X0 let od vzniku Geocachingu. Liší se však tím, že jeho pořadatelem je přímo Geocaching HQ a koná se v Seattlu, kde provozovatel této hry sídlí. Doposud se konal pouze jeden takovýto event (GC24GYW, 4.7.2010), ovšem pokud dovolí pandemická situace, další se uskuteční už tento rok (GC896PK, 21.8.2021). Další šance na odlov této ikonky pak nejspíš bude až v roce 2030.
Geocaching Block Party:
Po úspěchu prvního eventu typu Geocaching HQ Celebration následně Geocaching HQ každý rok v srpnu pořádalo v Seattlu tento typ eventu. V roce 2015 však muselo z důvodu nepříznivého počasí dojít ke zrušení mnoha doprovodných aktivit, a v dalším roce už další event tohoto typu nevznikl. A nevznikl dodnes. A možná už ani nikdy nevznikne.
Kromě benchmarků a labek mají všechny typy keší jednotný listing, ke kterému patří i atributy. V každém listingu musí být vybrán minimálně jeden. Pokud projdete listingy keší ve vašem okolí, určitě pro vás nebude problém narazit na nejpoužívanější atributy - například dostupné 24/7, ne/dostupné v zimě, vhodné pro vozíčkáře či drive-in keš. Horší to může být s atributy, které byly do možností na výběr přidány teprve nedávno (bonusová keš, součást powertrailu) nebo značí nutnost něčeho speciálního (vyžaduje potápěčskou výstroj, vyžaduje UV světlo). I takové atributy se u nás však najít dají a dost možná u nás vzniknou i nějaké nové kešky s těmito atributy. Existuje však trojice atributů, kterou byste v Česku hledali stěží.
Partnership Cache:
Tento atribut je možné nalézt u keší, které vznikly ve spolupráci Geocaching HQ s nějakou jinou firmou. V Česku existuje jediná keš s tímto atributem (GC75CX3), nicméně v době psaní tohoto článku je již několik měsíců disablovaná. Další nejbližší jsou pak slovenská GC8DGZC vzdušnou čarou 95km od Vsetína či německá GC4GA93 vzdušnou čarou 280km od Aše.
GeoTour:
GeoTour je série keší, která ovšem není zakládána samotnými hráči, nýbrž organizacemi majícími něco společného s cestovním ruchem. Série je pak jakožto GeoTour propagována včetně zakládající organizace, což ovšem samozřejmě není zadarmo. Možná právě proto první (a doposud jediná) GeoTour u nás, kterou vytvořilo Letiště Václava Havla v roce 2014, přestala být zhruba po dvou letech oficiální GeoTour a tím všechny kešky z této série ztratily i onen požadovaný atribut. Aktuálně nejbližší keš, kde lze tento atribut odlovit, je tedy momentálně německá GC91J1T zhruba 72km vzdušnou čarou od Aše.
Lost And Found Tour:
Tento atribut byl dostupný pouze u eventů typu 10 Years! Event Cache, pokud jej tedy owner eventu navolil. Eventů tohoto typu proběhlo v roce 2010 v Česku dohromady dvanáct, ovšem atribut měl pouze jeden jediný, a to GC23HKB poblíž Krásného Dvora. Další příležitost získat tento atribut od té doby nebyla.