V našem týmu bychom rádi uvítali nové členy, kteří by vytvářeli nové články (samozřejmě s geocachingovou tématikou) na náš blog a sdíleli občasné novinky či zajímavosti na našem Facebooku.
V současnosti totiž tento blog prakticky stojí na jednom člověku, který se nestíhá věnovat všem tématům. Oproti tomu je mezi hráči spousta pisálků, kteří sledují co se v geocachingovém světě děje, ale články o tom nepublikují buď vůbec, nebo jen na svých osobních webech. Ideální příležitost to spojit.
Být dobrovolníkem v našem týmu se nemusí zdát tak atraktivní, jako být doprovolníkem (reviewerem, překladatelem) v týmu samotného Geocaching HQ. Možná by se teď hodilo pár bodů, proč by měl být člověk členem právě našeho týmu. Nejspíš ale bude příhodnější se podívat trochu do historie, konkrétně do doby vzniku tohoto blogu.
Se Šimonem, který mě přemluvil abych se stal součástí tohoto týmu a který se zasloužil o to že zdejší web už před lety neskončil v propadlišti dějin, jsme měli ke psaní poměrně blízko. On tvořil školní noviny, já měl v tu dobu napsaných několik článků které jsem publikoval na různých geocachingových webech, nebo na svém soukromém Facebooku. V té době na českém internetu prakticky neexistoval blog, který by se geocachingu naplno věnoval:
- Byl tu magazín Geocacher, který se svým rozpětím podle mého věnoval všemu, čemu by se takový geocachingový blog věnovat měl. V tu dobu ale byla jeho aktivita už několik let na bodu mrazu.
- Existoval blog Za šipkou, který se soustředil hlavně na začátečníky a překlad článků z oficiálního blogu Geocaching HQ. Jednak zde tedy nechával prostor na články pro pokročilejší hráče, a jednak měl v tu dobu pauzu ve vydávání nových článků, ze které jsem nečekal že se ještě probere. Po nějaké době se sice probral, ale dnes už je přes rok opět bez jakéhokoliv nového článku.
- Byl tu web Kešky.cz. V tu dobu na něm byl nejnovější článek o TB, který se chystá na Mars. To se dodnes nezměnilo.
- Pak také blog GeoFashion, který občas publikuje nějaký překlad z oficiálního blogu. Tím občas myslím skutečně občas - letos to byl jeden a loni žádný.
- Stejnými lidmi spravovaný Geocaching.cz, na němž se už objevují pouze komerční sdělení. To jsou články, za které je jejich autor placen inzerenty, na jejichž zboží je v článku odkazováno. Mimochodem takovou nabídku jsme před nějakou dobou dostali i my. Shodli jsme se však na tom, že to rozhodně není směr, kterým bychom se chtěli ubírat.
- Vynechat nechci ani magazín Horydoly se svou sekcí věnovanou geocachingu, kde se soustředí výhradně na vlastní články. Vychází zde zhruba jeden za rok.
Zkrátka neexistoval žádný blog, který by byl v tu dobu aktivní a věnoval se geocachingu kompletně. Tím mám na mysli následující body, u kterých rovnou vypíšu jak se nám s nimi daří.
1, Informovat o novinkách ze strany Geocaching HQ.
Být to před nějakou dobou, nazval bych tento bod překladem článků z oficiálního blogu. Překlady však přestaly být potřeba v momentě, kdy se začaly na blogu HQ objevovat články přímo v češtině. To však neznamená, že bychom informovat o těchto novinkách přestali. Článek lze vždy rozebrat více do podrobna, přidat k němu vlastní myšlenky či historické souvislosti. Navíc oficiální blog HQ není jediným místem, kde HQ informuje o novinkách. Mnohdy tak přinášíme informace, které by se jinak do česka nedostaly. Myslím si, že tento bod se nám daří naplňovat.
2, Rozhovory.
Tady už to je ale slabší. Za tři roky existence blogu jsme udělali, pokud se nepletu, pouze tři rozhovory. V tom vidím velkou mezeru.
3, Psaní návodů.
Zde si nemyslím, že bychom na tom byli nějak špatně. Sepsali jsme například návod na vyrobení háčku na biltemy, na nastavení notifikací, na změnu datumu logu u eventu, a mnohé další. Existuje však spousta věcí, které by si své návody zasloužily. Například jednotlivé programy a aplikace. Zde je skutečně mnoho prostoru.
4, Informovat o kauzách a problémech.
Bylo by možná hezké, pokud by byl geocachingový blog naladěn pouze pozitivně. Ostatně mám pocit, že takovéto pozitivní naladění měla v minulosti valná většina geocachingových blogů. Správný blog by ale měl informovat o všem - tedy například o rezignacích reviewerů, spamování listingů, nebo podvodných webech nabízejících PM zdarma. V tomto bodě skutečně těžko najít jiný blog, než ten náš.
5, Přinášet zajímavé střípky z historie.
Za více než dvacet let hry se udála spousta věcí, která hru nějak ovlivnila, nebo se do její historie výrazně zapsala. Jako příklad tohoto bodu bych uvedl například článek zmiňující skutečného prvního FTFkaře, článek o čelenkách, nebo o prvním českém geocoinu. Určitě existuje spousta událostí, které by si zasloužily svůj vlastní článek.
6, Tipy na kešky, eventy, a reportáže z nich.
Tady máme velkou mezeru, velkou.
7, Informovat o novinkách souvisejících s Geocachingem.
Vyšla nová GPS? Chystá se nový Geokalendář? Pokud chceme aby se tento blog věnoval skutečně všemu co se hrou souvisí, pak by v něm nemělo chybět ani toto. A myslím si, že nechybí. Ač takovýchto článků nevzniklo mnoho, ono těch novinek také zrovna mnoho nevzniklo.
Blog není to jediné, na čem se v našem týmu zaměřujeme. Samozřejmě, pokud nějaká novinka nestojí za celý článek, sdílíme ji na našem Facebooku. To jsem ovšem momentálně neměl na mysli. Mezi naše aktivity patří i Geovýstavka (takový malý Maze, který jste mohli vidět na megaeventu GeoSlovácko, případně v záznamu zde). Co má být na nových bannerech? Je potřeba aktualizovat ty stávající? A co dále by mělo být na Geovýstavce vystaveno? I to je dílem našeho týmu, stejně jako občasné odpovědi v dotazech. I naše e-mailová schránka, stejně jako telefony, slouží často jako herní technická podpora. Záleží na každém z dobrovolníků, v čem konkrétně chce být aktivní.
K domluvě v našem týmu využíváme skupinového chatu na Facebooku (Messengeru). A to je asi tak vše, co mě v tuto chvíli napadá.
Pokud se chcete stát součástí našeho týmu, napište nám na náš e-mail utiskare@volny.cz, nebo třeba skrze Facebook. Rovnou můžete poslat nějaký článek do blogu, nebo tak. To už záleží jen na vás.