Generátor logbooků

9.2.2021 | Blog | Ondra

Už když jsme před lety začali tvořit náš první logbook, položili jsme si důležitou otázku: Nabídneme ten logbook ke stažení? Ale jistě! I když jsou naše logbooky záležitostí pár korun, někomu se nemusí kvůli poštovnému jejich nákup vyplatit a raději si logbook vyrobí sám. A ač bychom na tom možná jako Geocaching shop měli "rejžovat", rozhodně nebudeme stažení nijak zpoplatňovat.

Posunout se na generátor pod článkem

můžete kliknutím zde.

Jenže v jakém formátu je nabídnout? Lidé bez Wordu neotevřou *.doc, lidé bez Corelu zase neotevřou soubor *.cdr. Jako nejideálnější se jevil formát PDF, který si může kdokoliv otevřít i na svém chytrém telefonu a z něj skrz wifi poslat do domácí tiskárny. Jenže do PDF souboru nelze dopsat vlastní údaje, jako název kešky či GC kód. Tento problém vyřešil náš programátor, který vytvořil tuto online aplikaci zvanou Generátor logbooků. Údaje je tedy možné zadat do políček níže, vybrat si ze tří dostupných typů logbooků a po kliknutí na tlačítko Vygenerovat se nabídne ke stažení logbook ve formátu PDF již se zadanými údaji.

 

Prvním nabízeným typem je logbook ve formátu A7, téměř totožný s tímto typem našich logbooků (ovšem my na desky používáme tvrdý [vícegramážní] papír). Na tento typ logbooku jsou zapotřebí 2 papíry formátu A4. Na titulní stránce je nad vámi zadanými údaji předtištěná měňférlepka, na zadní straně mudlokarta, zbývajících 30 stránek je určeno pro 120 zápisů. Pro kompletaci stačí rozstřihnout jednotlivé sloupečky, vložit je do sebe, přehnout a nahoře spojit dvěma cvaknutími sešívačky. Více však doporučujeme (a sami to tak děláme) rozstříhat papírky na jednotlivé A7 a pak teprve je srovnat a sešít, případně hřbět ještě přelepit lepící páskou. Pro rovné a stejně velké listy doporučujeme u všech typů logbooků namísto stříhání řez na tlusté skleněné desce pasparťákem podle plechového pravítka - je nám však jasné, že ne každá domácnost disponuje tímto vybavením.

 

Druhým typem je logbook do filmovky, lidově zvaný moták. Taktéž jej máme i fyzicky v nabídce. Na první stránce jsou vámi zadané údaje a informace pro náhodné nálezce, zbytek místa je věnován pro 93 nálezců vaší kešky. Pro kompletaci doporučujeme nejprve z levého a pravého kraje odříznout proužky o šířce 8-9mm, ze zbývající části papíru vám zbyde k nastříhání 7 sloupečků o šířce 4cm. Sešít následně nahoře dvěma cvaknutími sešívačky. Dejte při odesílání souboru do vaší domací tiskárny pozor, zda máte správně nastavené zrcadlení zadní strany, aby nebyly sudé stránky logbooku vzhůru nohama.

 

Třetím typem je logbook do petky. Přesně tento typ logbooku již nevyrábíme (namísto tištěných vnitřků používáme čisté ořezy z jiných tiskovin, které by jinak putovaly bez využití do sběru), ovšem pro ilustraci je nejblíže k němu tento PET logbook. Pro kompletaci nejprve provedeme střihy podle šedých čar, následně už stříháme jednotlivé řádky po sedmnácti milimetrech. Nakonec papírky poskládáme a na levé straně scvakneme sešívačkou. Zvažte, zda na logbook využijete všech 34 listů - pravděpodobně budete tisknout na obyčejný papír, který se začne po pár vytaženích vlnit. Možná může pomoci podlepit první a poslední stránku průhlednou izolepou, ovšem lepší schopnosti logbooku tím nemůžeme zaručit (naše logbooky vyrábíme z první a poslední stranou na barevném papíru vyšší gramáže a stejně si netroufneme na více než 30 listů).

 

Pakliže se chcete pustit do výroby něčeho složitějšího, na našem YouTube kanálu najdete návod pro vytvoření A7 logbooku s tvrdými deskami.

 

A zde je vám tedy generátor k dispozici: