Finálkové servery

13.1.2022 | Blog | Ondra

Pokud nějaká zmínka dokáže vždy rozproudit diskusi, pak to je zmínka o finálkových serverech. Součástí hry jsou už od pradávna. Mnozí déle hrající keškaři si pamatují server finalky.com, který vzniknul v červnu 2010 a finálky prodával skrze sms po dvou eurech. Moc dlouho však nevydržel. Můžeme se jen domnívat, zda tomu tak bylo kvůli nátlaku hráčů, nebo kvůli přímému prodeji finálek zasáhl přímo Groundspeak. 

Nebyl to však první český finálkový server. Tím byl abux.net. Web vznikl snad už před rokem 2004, původně jako mirror databáze vtipů, básniček a podobných z dnes již taktéž neexistujícího webu ifun.cz. Pár let byla doména prázdná, ovšem už v roce 2009 se na stránky vrátil původní redakční systém. Tentokrát však namísto databáze vtipů začal fungovat jako databáze finálek. Jedny finální souřadnice zde stály 50 bodů, přičemž body se daly sbírat po desíti za vložení finálních souřadnic, jejich ověření, či za každý nákup finálky pozvaného uživatele dotyčným. Díky tomu, že byl web na neutrální doméně a v angličtině, zcela se vyhnul publicitě a zanikl až někdy po roce 2018, kdy jej společně s mnoha dalšími svými weby jeho autor vypnul.


Finálkový server abux.net v roce 2010.

Proč vlastně finálkové servery vznikly? Někteří jejich uživatelé říkají, že za to může postupný vznik těžších a těžších mysterek. Vždyť před dávnými lety existovalo na Geocaching.com doporučení, aby i ty nejtěžší založené mysterky byl schopen vyluštit běžný středoškolák. Jenže, je tomu skutečně tak? Pokud jsme někdy procházeli databázi finálkových serverů, jen těžko jsme na nich narazili na finálky skutečně těžkých mysterek. Proč? Protože většina těch historických i současných serverů byla založena na principu výměny - kus za kus. A komu se nechtělo luštit nějakou průměrně těžkou keš, u toho lze jen těžko očekávat, že by namísto toho luštil nějakou extra těžkou keš, kterou by do databáze výměnou přidal. Spíše nějakou s obtížností jeden a půl, nebo ještě lépe, nějakou s veřejně viditelným finálním waypointem. Finálkové servery tak jsou (nebo spíše byly) pro ty, kterým se nechce luštit, ovšem nesmíří se s tím, že by pro ně měly být dostačující pouze tradičky. Nesnažit se psát tento článek nestranně, snad bychom zde uvedli, že se jedná přinejmenším o chování nesportovní. Ovšem i jedna z největších českých geoautorit, Valen Reviewer, v květnu 2018 v jedné diskusi bez problému přiznal, že se nebude zdržovat luštěním a půjde raději rovnou na finálku. Ale pokračujme pěkně postupně.

Po zrušení finálek.com vznikají další weby. Například gcspoiler.cz, který zveřejňuje souřadnice tří mysterek a následně pro nezájem končí. A využívanější gcfinalky.cz jenž začínají praktikovat dnes známou praxi kus za kus, díky čemuž se stávají nejnavštěvovanějším finálkovým serverem. S návštěvností samozřejmě narůstá i počet ownerů, kteří nesouhlasí s tím aby finálky jejich keší byly na webu dostupné. V srpnu 2012 proto končí i tento web (v mezičase ještě existoval web vymena-souradnic.cz) a po další chvíli prázdnoty přicházejí další tři finálkové servery. U jednoho si už ani nevzpomenu na název, druhý se jmenuje finalky.cz a jako jediný zůstal fungovat do dnešních dnů. Třetí, který určitě stojí za zmínku, byl finalnikesky.cz. Tento web se totiž skutečně zapsal do historie.

Ač obvyklostí finálkových serverů byla jejich anonymita (autoři si byli vědomi, že provoz takového webu není úplně košér a mohl by se obrátit proti nim), v tomto případě přímo na webu jméno figuruje. Abychom se snad nedopustili nějakého porušení osobních údajů, říkejme mu třeba pan Kreslič. Sám o sobě uváděl, že je pouze programátor, ovšem diskusí ohledně morální stránky webu se účastnil více, než by se od pouhého programátora dalo očekávat. Doména je z počátku zaregistrována na jakousi paní (dle odhadů matku či přítelkyni pana Kresliče), poté co ji kačeři zaslali několik nenávistných sms a e-mailů je však web namísto očekávaného zrušení převeden na samotného pana Kresliče. V lednu 2013 následně na jiného pána, kterého můžeme podle geocachingového komiksu Vořechovi nazývat třeba Vořech, ale k tomu se vrátíme později. Pan Kreslič se jen tak nevzdává. Na spoustě blogů včetně mého tehdejšího se objevují komentáře obsahující odkaz na tento web, stejně tak se občas u nějaké keše objeví WN log s textem "Chcete najit i Vy finalni souradnice k teto a jinym kesim? Navstivte finalnikesky.cz kde naleznete vysledne souradnice nejen pro tuto cache, ale i pro dalsi cache ve hre geocaching".

Sám Kreslič za to dostává několik nedoporučujících příspěvků v katalogu živnostníků. Aby toho nebylo málo, je na webu označen coby referent DarkLord Reviewer. Do soukromé debaty mezi ním a Kresličem nevidíme, DarkLordův nick však z webu během pár dní mizí a web jede chvíli bez problémů dál. Prvního ledna 2013 však přichází největší spamovací akce, jakou svět kdy viděl. Pod nickem Najdi Ji! je odesláno zhruba 20 000 found it logů s textem (zkráceně) "tuto keš jsem našel díky webu finalnikesky.cz". Robot byl chytře spuštěn v době Groundspeakového volna, odstavit se jej tedy daří až po několika dnech.

Následuje několik debat na diskusním fóru, ve kterých se občas objeví nějaký nováček obhajující finálkový web. To by samo o sobě ještě divné nebylo. Ovšem když jsem do diskuse napsal, že mi přišel e-mail s informacemi o tomto finálkovém serveru aniž bych na něm byl kdy zaregistrován, v tu chvíli mi byl onen nováček nemající s tím webem nic společného okamžitě schopen říct můj datum registrace, uživatelský účet i e-mail na který registrace proběhla. Tím se prozradil a od administrátora dostal IP ban. A to se mu nelíbilo. Šestnáctého ledna u dveří zvoní první fyzický zákazník tohoto geocaching shopu. Ukázuje se, že se jedná o ČOI dorazivší na udání od údajného zákazníka, pana Kresliče.

A nebylo to naposledy, kdy jsem o něm slyšel. Kontaktoval mě i soukromě, ohledně mého vlogu na YouTube věnovaného právě tomuto finálkovému serveru.

 

Dobrý den,
pokud nesmažete ze serveru youtube.com okamžitě video ve kterém Vy zveřejňuje mé příjmení ve spojitosti s finálnímikeškami, doprovázeno mnoho nepodloženými a neověřenými informacemi a urážek vůči mé osobě, podám na Vás žalobu v občanskoprávním řízení.
Tento e-mail považujte na důvěrný.
Igor Kreslič
...
Dobrý den i vám,
v databázi nic.cz jste uveden jako vlastník domény, tudíž je mé spojování Vaší osoby s tímto webem správné.
Co se týče nepodložených a neověřených informací, za ty se omlouvám, momentálně tedy pracuji na sestřihu videa tak, aby v něm byly buď podložené a ověřené informace, či byl divák upozorněn, že se jedná o doměnku. Původní verze mého videologu byla odstraněna.
Urážky vůči Vaší osobě není problém odstranit, v tom případě však žádám také o to samé já vás - na facebookovém profilu Vámi provozované domény se nachází následující "ÚCHYL natočil video ...", "... a podobných KRETÉNŮ".
Zároveň vás také pozorňuji, že na Vašem webu je stále článek o tom, že se někdo ze správců Vašeho webu chystá krást putovní předměty. Ponechání tohoto článku znamená jeho schvalování. Jen pro informaci k tomu článku: Přestupku se dopustí ten, kdo
a) úmyslně způsobí škodu na cizím majetku krádeží, ..., nebo se o takové jednání pokusí,
b) úmyslně neoprávněně užívá cizí majetek nebo si přisvojí cizí věc nálezem nebo jinak bez přivolení oprávněné osoby.
V případě že by ke smazání nedošlo, nemám také nejmenší problém se žalobou ;).
Hezký den.
...
Dobrý den,
že jsou údaje v nic.cz jako registrátor domény neznamená to, že mé jméno/příjmení použijete ve videoklipu bez mého souhlasu.
FK má nyní dvě osoby s admin. právy, administrátora a majitele. Jak na webu, tak na Facebooku. Web/hosting/doménovou/FB administraci provádím smluvně na ŽL.
Kretény jsou nazváni uživatelé, kteřé úmyslně porušují podmínky použití webu. Nejsou jmenováni ani na ně není odkazováno. Tento příspěvek je můj (administrátor). a stojím si za ním.
"Úchyl" je již příspěvek majitele (ačkoliv neexistuje spojitost příspěvku s Vámi, je to pouze Váš úsudek), upozorním jej na smazání. Taktéž je autorem příspěvku v blogu a z mé pozice jej smazat nemohu. Zatím nevím že by k této činnosti došlo.
Přeji hezký den
...
Dobré odpoledne,
co se týče těch kreténů, ať se jimi nazývá kdo chce, stále se jedná o urážku. Vaše tvrzení že "na ně není odkazováno" není pravdivé. Ve statusu naopak je obsažen odkaz na diskusní téma, ve kterém je mimo jiné možné nalézt i můj příspěvek.
Že je ten "úchyl" namířen na mě se dá dokázat celkem snadno. Video věnující se kšeftování s finálkami bylo totiž do dnešního dne nahráno pouze jedno jediné - to moje. Z toho tedy jasně vyplývá, že se jedná o urážku mojí osoby.
To, že zatím nevíte o tom že by chystaná nezákoná činnost probíhala je sice hezké, avšak na situaci to nic nemění. Jen tu vyplývá další otázka: Pokud je pan Vořech nekačer, jak o sobě tvrdí, jak přišel k předmětům na té fotce umístěné ve článku? V tuto chvíli mě napadá pouze jediná možnost, a tou je něco, o čem vy "zatím nevíte"...
Chápu, že vám vadí, když někdo porušuje podmínky vašeho webu.
Váš kolega by si však měl uvědomit, že profesionálové řeší takové věci jinak, než sepsáním výhružného článku, kde upozorňuje na jím chystanou nezákonou činnost. A myslím si, že to moc dobře víte i vy.
Že jako programátor a správce nemáte přístup ke smazání článku je celkem zajímavé, avšak věřím, že autora článku uvědomíte. Možná si zatím není ani vědom toho, že napsal něco co by neměl...
Ondra
...
Dobrý den,
příspěvky na Facebooku jsem smazal. Uznávám svoji chybu, bylo to tam.
Neřekl jsem, že nemám přístupy. Řekl jsem, že z mé pozice vůči majiteli to smazat nemohu.
Jak PV přišel k předmětům netuším, nejsem jeho matka.
Díky za pochopení
...
Zdravím a děkuji za smazání.
Jak k nim přišel byla spíše řečnická otázka, že nejste jeho matka je mi naprosto jasné. Počkáme tedy, jak se k tomu postaví sám pan Vořech.
Hezký den,
Ondra

Pan Vořech se k těmto e-mailům nevyjádřil nijak, po pár týdnech nás pouze kontaktoval na Facebooku profil Finálníchkešek s tím, zda bychom jim nemohli vygravírovat adresu jejich webu na petkeše. To už jsme zase nechali bez odpovědi my.

V říjnu 2015 přichází (v tu dobu už je pod webem podepsán pouze pan Vořech) s novou verzí, která už není založena na principu výměny, ale uzavřené komunity. Vydržela však jen něco přes půl roku, V květnu 2016 byl provoz webu ukončen s tím, že nesplnil očekávání. Celá databáze finálek byla následně nahrána na Uloz.to, ostatně stejně tak tomu bylo už při konci již zmíněných gcfinálek.

Po těchto webech vznikl z klasických finálkových serverů snad už pouze Finář. Ten fungoval jako komunitní server. Jeho nejstarší záznamy ve WebArchivu sahají do ledna 2015 (tehdy ještě na adrese gc.elanot.cz), ovšem ani ten do dnešních dnů nezůstal v provozu.

Jak je na tom Česko s finálkovými weby v současnosti? Chvíli jsem se rozmýšlel, zda tento odstavec psát, nebo ne. Jak jsem psal výše, lov podle finálek není příliš morální. Na druhou stranu, kdo chtěl tomuto pokušení podlehnout, ten už si určitě slovní spojení geocaching finálky do Googlu zadal. Vynecháme-li tedy již zmíněný výměnný web, pak na stránkách maskovaných za stránky podporující výstavbu rozhledny Javořice nalezneme veřejně přístupnou mapu finálek, ve které jsou nejnovější keše z července 2017. Větší část stránky než tato mapa však zabírají koláže proti očkování, sčítání lidu či Pirátům. Běžné je také šmelení finálek ve k tomu určené skupině na Facebooku. A existuje také Geodeep, který je pouze na pozvánky a snad by prý měl být přímým následníkem Fináře.