Cystic Fibrosis tagů putuje světem již více než tisíc kusů.

11.5.2021 | Blog | Ondra

Na první pohled se hráč s nickem radek-pol nijak neliší od jiných hráčů. Za deset let hraní našel přes dva a půl tisíce keší, patnáct keší založil, do světa vypustil čtyřicet putovních předmětů.

To ovšem mluvíme o tom soukromém účtu. Pak je tu ještě účet Cystic Fibrosis, skrz který bylo vysláno do světa už více než tisíc traveltagů věnovaných cystické fibróze.

 

- Co je to ta cystická fibróza a jak se tě dotýká?
- Nemoc je se mnou od narození, díky genetické chybě se v plicích tvoří hlen, který na sebe naváže kdejakou bakterii, která způsobí, že jsi odkázaný na antibiotickou léčbu zhruba na 3x 14 dní během roku aby to z plic „dostali“ pryč a mohl jsi zase zas chvilku dýchat adekvátně. Mimo nemocnici musíme dodržovat nastavený režim jako například inhalace, dechové rehabilitace a několik léků pro podporu trávení, inzulin a dodatečnou kalorickou stravu podobnou jako Mana.


- Jak jsi přišel na nápad vypouštět traveltagy?
- Během hledání kešek jsem narazil na sérii TB Unite for Diabetes, kdy jsem si uvědomil skvělý potenciál těchto cestovatelů. Nic jako žádat podporu, finanční prostředky nebo něco vnucovat. Stačí jen napsat informaci o tom, co to Cystická fibrosa je a to nejlépe stručně a ve více jazykových verzích. Samozřejmě jsem na to přišel až ve chvíli, kdy jsem měl všechny autíčka i plyšové hračky od bývalých partnerek v oběhu. Takže jsem měl nápad a pak nastala otázka finanční a co bude na známkách připevněné. Po čase došel na řadu i motiv samotné známky :)
 
- Jak vypadaly první CF tagy, které jsi pustil do světa?
- Zprvu jsem dělal chyby. Používal lahvičky, které zbývají po namíchání roztoku pro inhalace a plnil je solí, případně je nechal prázdné a dovnitř dal ustřižený plechový proužek s trackovacím číslem. Jak asi tušíš, štítky se ztrácely, gumové víčko se časem stejně uvolnilo a bylo to fuč. Takže jsem začal z Číny nakupovat dětské prstýnky, které představují memotechnickou pomůcku ve vyslovení názvu nemoci pro anglicky mluvící děti (65 roses – Cystic fibrosis) a tyto jsem pak posílal na řetízku s Travel Bugy a jinými traveltagy. Ztrátovost po 2 letech byla např. 30 ze 100 vypuštěných cestovatelů. Musel jsem popřemýšlet, jak snížit náklady. To se povedlo ve spolupráci s geoobchodem U Tiskaře, kdy se dostávám na 56Kč za kus (včetně kódů od Groundspeaku a řetízků a prstýnků z Číny).
Po čase jsme zažádali o nový motiv známek a ten se zatím jen jednou měnil  stejně jako i počáteční písmena tagů s CF coby začátek kódů.


Takto vypadaly první vypuštěné traveltagy věnované CF

 

- Kolik CF tagů dnes existuje?
- CF známek je na profilu momentálně aktivováno přesně 1.000, ale bude jich existovat více, protože během let jsem byl požádán například o zprostředkování 50 ks série pro kačera do Dánska, který má syna s CF, a i několik kačerů z okolí projevilo zájem o individuální objednávky tématického cestovatele v počtu 50 a více ks.


- Jak je vypouštíš do světa?
- Ze začátku byla paráda vypustit třeba celou sérii na eventech, megaeventech a případně rozposílat kačerům na jejich domovské adresy, pokud cestovali do zahraničí. Několikrát jsem zkusil posílat známky na jiné kontinenty v počtu třeba 20 ks - Kanada, USA, Rio de Janeiro, Jihoafrická republika, Rusko, Japonsko, Austrálie a Nový Zéland. Ano, jde to, ale finančně to je zatěžující způsob a trvá zhruba měsíc, než si CF tag kačer na druhé straně odloguje z inventáře.  
V současné době se snažím CF tagy opět rozmisťovat s pomocí kačerů v naší zemi ať už korespondenčně nebo podle domluvy.

 

- Která z evropských dotací ti s tímto projektem pomohla?
- Pomoc jsem spíš získal od rodičů dětí, kteří měli možnost například získat bižuterii na řetízky za lepších podmínek. Samotné tagy jsem si financoval sám. Hodně se ušetřilo i na recyklování kódů ztracených putovních předmětů, které mi někteří kačeři věnovali na tento projekt. Velké poděkování tedy patří nejen jim, ale všem kačerům v naší zemi i v zahraničí, kteří s projektem pomohli a pomáhají.
Můj cíl vypustit 1.000 předmětů se splnil a jak jsem si myslel, že za tímto číslem uzavřu jednu z kapitol, tak se tak bohužel i bohudíky nestalo a je na cestě série CF tagů nová, tak nejspíš ještě nekončíme u symbolického čísla.