Pod pojmem deep web se rozumí část internetu, která je přístupná skrze klasické prohlížeče, avšak jejíž obsah není přístupný skrze vyhledávače. Pod pojmem geodeep bychom tak mohli mít na mysli nějaký tajný geocachingový web, ovšem tenhle se tak skutečně jmenuje. Už jsme jej zmínili v našem článku věnovaném finálkovým serverům, ale to se jednalo skutečně pouze o zmínku.
Důvodů, proč mu nyní věnujeme samostatný článek, je několik. V první řadě, ona zmínka mohla navodit pocit, že se jedná jen o klasický tabulkový web vyžadující po uživatelích zadání souřadnic nové keše, aby jim vydal jimi požadovanou finálku. Tak tomu však není, Geodeep funguje jinak a nabízí i jiné funkce. A v neposlední řadě nás o tento článek požádal jeden z vás - čtenářů.
Na úplný začátek si ale znovu zopakujme to, co jsme psali už minule. Cílem tohoto článku není propagovat finálkaření. Takový způsob lovu může vyvolávat neshody v komunitě, či vadit zakladatelům daných keší. Kdo však takovému pokušení podlehnout chtěl, ten už si určitě slovní spojení geocaching finálky do vyhledávače zadal (Google Trendy jsou důkazem vzestupu zájmu o toto téma), nějakou z veřejných databází našel, a pokud chtěl - i ji využil. Není tedy jediný důvod, proč bychom se tomuto tématu neměli věnovat - zvlášť, když se v našich článcích nevyhýbáme ani mnohem závažnějším tématům.
Geodeep vznikl 24.července 2020, tedy jen pár dní po ukončení provozu Fináře. Klade důraz nejen na anonymitu uživatelů (o tom ještě níže), ale i na tu provozovatele. Hostuje na serverech ve Švédsku, doména je registrována skrze umožňující zcela skrýt údaje o jejím majiteli. Ani obsahem webu samotného pak není žádný kontakt, ze kterého by bylo možné autora webu zjistit. K dispozici je pouze kontaktní e-mail ve tvaru doména@doména.
Jednou z takových služeb je právě registrace nového uživatele, kterou může provést pouze člen tohoto webu s aktivními premiovými funkcemi. Tento proces se dá nazvat jako pozvání, ke kterému musí člen webu zadat nick dotyčného, jeho Member ID a e-mailovou adresu. Pozvánku musí následně schválit provozovatel webu, a teprve tím pro nového uživatele započne přístup k webu.
Skutečně rovnou započne. Na e-mail nepříjde žádná pozvánka k registraci, nýbrž přímo přihlašovací odkaz. Ten si musí uživatel uschovat, neboť neexistuje žádná jiná forma přihlášení k webu (např. zadání uživatelského jména a hesla). Po kliknutí na tento odkaz se uživatel dostane na seznam pravidel, z nějž je pro nás nejdůležitější zákaz volně šířit snímky obrazovek z těchto stránek. Proto vám z mapy, kterou hnedle prozkoumáme, nabídneme pouze zrekonstruovanou fotomontáž.
Na mapě je k vidění pravděpodobně mnohem více ikonek, než jste předpokládali. Klasické ikonky fyzických keší značí, že v daném místě mají finálku, přičemž po rozkliknutí ikonky se ukáží finální souřadnice (a případně i jednotlivé indície či fotohinty). U ikonek virtuálek a earthek se po rozkliknutí zobrazí požadované odpovědi. Červené ikonky pak značí keše archivované. Ano, Geodeep je používán i lovci žijících archivovaných keší, proto můžete na mapě vidět i ikonku archivované tradičky. Archeocacheři se řídí podle obarvení krajů ikonek. Zelená značí, že archiválie je stále odlovitelná. Černá, že není. Když je kraj bílý, znamená to, že ikonku zatím nikdo nerozkliknul a odlovitelnost nezadal.
Hráči s premiovým členstvím na tomto webu mají na mapě i možnost filtrování (ne/zobrazení např. challenge keší, žijících archivek, jimi nalezených keší) či exportu do GPX. Mimo to mají přístup i k aplikaci pro Android, či k pozvánkovému systému. Premiové členství stojí 10 bodů na 24 hodin, nebo 500 bodů na rok. Body lze po jednom získat například za vložení nové žijící archiválie do systému, ovšem jsou i jiné způsoby. A mohou naskakovat i samy - pokud uživatel někoho pozve, získává pak z bodové útraty pozvaného 10%.
Ač je Geodeep český, je k dispozici i v angličtině. A je vidět, že je využíván i zahraničními hráči. To je vidět například v databázi odpovědí k Lab Adventures, která je na tomto webu taktéž. Jsou zde Adventures například z Německa, Rakouska, Slovenska, ale i Velké Británie, Belgie, Portugalska, či Španělska.
A k dispozici je i anonymní fórum, kde každý uživatel vystupuje pouze pod svým registračním číslem. To je k dispozici pouze v češtině a probírá se na něm vše možné - od chodu webu, přes luštění konkrétních keší, až po pozastavení publikací v době covidových restrikcí. Díky anonymitě zde zazní i to, co by na veřejných fórech pravděpodobně nezaznělo.