ČAGeo má 10 let. Kam se posunula?

7.2.2022 | Blog | Ondra

Psal se 7.únor 2012 a v tento den vznikla Česká Asociace Geocachingu (zkráceně ČAGeo). Založilo ji patnáct členů včetně jednoho reviewera, kteří si kladli za cíl následující (ze stránek ČAGeo):

  • kultivace geocachingu
  • ochrana přírody
  • ochrana památek
  • komunikace s Groundspeakem a národními asociacemi
  • komunikace s Reviewery (standardizovaný betatesting)
  • komunikace s geo-komunitami i jednotlivými cachery
  • komunikace s širokou ne-cacherskou veřejností
  • komunikace s autoritami typu:
    • úřady
    • policie
    • občanská sdružení
    • zájmové spolky
  • atd.

Asociace byla veřejnosti představena dá se říci až v dubnu a reakce na její vznik byly rozporuplné. Někteří její vznik přivítali s radostí, jiní nechápali k čemu může nám coby komunitě být asociace dobrá, no a někteří rovnou uvedli že tento způsob vzniku asociace nebyl vhodný. Citovat můžeme například tehdejší názor DarkLord Reviewera:

...problém mám s vystupováním před úřady a jinými subjekty. Logicky např. úřady, pokud za nimi přijde někdo ze sdružení za něco orodovat, tak protože budou věřit, že je to nějaký oficiální představitel českého GC (podobně jako KČT zastupuje zájmy turistů), tak s ním tak budou jednat.
Má to však malý háček - ty úřady vůbec nebudou tušit, že to NENÍ žádný oficiální představitel, a že to, co bude dohodnuto, pak nakonec vůbec nemusí platit, protože to z nějakého důvodu bude proti vůli GS, kterou tu vykládají a aplikují jedině revieweři, tj. jím zvolení zástupci.
A nastane problém - na jedné straně to budou naštvané úřady, protože tu bylo porušeno něco, co bylo dohodnuto s údajnými zástupci komunity, na straně druhé to pak odnesou kačeři, protože jim začnou úřady házet klacky pod nohy.
Proto znovu říkám, že takové sdružení možná smysl má, ale než bylo založeno, mělo nejprve tento svůj úmysl konzultovat s reviewery, jelikož něco založit a pak se teprve ptát nebo dokonce rovnou předpokládat, že to budou rev. respektovat a spolupracovat s tím, to je trochu mimo.

A netýká se to pouze úřadů. Pokud se na ČAGeo obrátí například vlastník pozemku, kterému se na něm objevila keš aniž by s jejím umístěním souhlasil, asociace nemůže v dané věci dělat nic jiného než prostředníka. Jak se ovšem v tehdejších diskusích často psalo - až čas ukáže, zda-li to k něčemu bylo. A po deseti letech od vzniku asociace je asi nejlepší čas k rekapitulaci.

Čitelný začátek, ovšem s nápady jiných

V začátcích asociace se příliš mezi komunitou neprezentovala, ovšem na svém webu nabízela pár zajímavých věcí. Například veřejný seznam členů, kteří měli možnost díky svému členství získat slevu na nákup v některých českých geoshopech. Pak třeba nabídka provádění betatestů, která se ovšem u komunity s aplausem nesetkala. Seznam betatesterů jsem založil už v prosinci 2010 a na svůj web si jej následně překopírovali i čeští revírníci (bohužel se mu od té doby nevěnovali, takže je poněkud neaktuální). Nikdo z lidí uvedených v tomto seznamu nechápal, proč by se svými znalostmi místního prostředí a herních pravidel najednou již nemohl být betatester on, ale pouze člen ČAGeo. Podobně tomu bylo například když se asociace v roce 2013 rozhodla vydat geokalendář s nejpovedenějšími krabičkami a nejkrásnějšími místy. Myšlenka to byla určitě zajímavá, ovšem v tu dobu už sedm let pravidelně realizovaná.

Od malého eventu až po MAZE

Co rozhodně stojí za zmínku je event zvaný CAGeo's Flying Circus. Výstava o Geocachingu, která se poprvé uskutečnila v září 2012 coby doprovodná část eventu Mega Moravia a následně ještě 4× pod obyčejnou eventovou ikonkou různě po Česku získala v roce 2013 zásluhou pořadatelů ikonku GPS Maze. Tu bylo možné do té doby získat pouze v USA, kde byla tato výstava vždy organizována přímo Geocaching HQ (dnes tomu tak již není, MAZE organizují i jednotlivci). První evropské MAZE se konalo v Praze v září 2013 coby součást megaeventu, na kterém jste tehdy mohli potkat i náš stánek. Navštívilo jej tehdy téměř 4000 nicků. Následně s touto výstavou ČAGeo navštívilo Velkou Británii, Německo, a mohlo dojít i na Slovensko - zde však došlo k retractování listingu, neboť pořadatelé Maze spolu s organizátory místního Mega nenašli společnou řeč v rámci finančních záležitostí.

Podruhé v Česku se Maze uskutečnilo v roce 2017 v Plumlově. Osobně však z pohledu návštěvníka musím říct, že se na něm asociace příliš nepředvedla. První dojem vytvořila hned u vstupu "ostraha", která zamezila vstupu s kufříkem s CWG na výměnu. Větou "Prosímtě, mohl bys nechat ten kufřík tady? Já se bojím, abys do něčeho tady nevrazil, přeci jen se to tady stává." to ovšem ani zdaleka nebylo. Doplnění, že jsme sem dnes už neměli jezdit protože se vše důležité odehrálo už včera, bylo jen takovou třešničkou na dortu. Dále již byli návštěvníci hnáni stanem jako stádo krav na jatkách. U připravených rébusů nebyla žádná šance na jejich vyzkoušení, neboť ti kdo si již vystáli frontu do stanu, přece překáželi těm, kteří teprve tu frontu stáli. Perličkou pak byl banner s pravidly pro CWG, vedle kterých byl automat s CWG věnovanými výstavě - které, samozřejmě, daná pravidla porušovala.

Další Maze se pak konalo v roce 2018 v Rakousku a od té doby jsme se pokračování nedočkali - mělo se uskutečnit v roce 2020 v Praze, ovšem kvůli přeložení megaeventu je plánováno na letošní rok. K tomu se však ještě dostaneme.

O tom, co se děje

Asociace stála i za dalšími zajímavými projekty. Vyzvednout můžeme například sběratelské kartičky "Takhle ne" a "Takhle ano", na které však po několika letech od jejich vypuštění už v keších jen těžko narazíte. Dobrou věcí byla taktéž mapa eventů, která však po pár letech fungování nějak beze slov z webu zmizela. Patrně byla aktualizována ručně a provádět neustále takovou aktualizaci bylo dozajista časově náročné. Asociace připravovala taktéž různé CITO eventy, či GIFF víkendy. V únoru 2017 si také na svůj herní účet adoptovala powertrail 101 dalmatinů (byť většina z autorů, kteří jej v roce 2011 vytvářeli, byla zakládajícími členy asociace, takže šlo spíše pouze o kosmetickou změnu). Na svém webu nabízela různé články a rozhovory, na Facebookové stránce pak nabízela i různé zajímavosti odjinud (například o nových podkladech pro mapy či o zákeřných klíšťatech). Tak tomu bylo až do konce roku 2018, kdy kvůli rodinným důvodům přestalo být několik aktivních členů nadále aktivními.

Jen to, co se vyplatí

Původní web se následně změnil v nový, který je pouze takovou rychlou prezentací. Zmizely z něj všechny staré články, v aktualitách je dnes pouze zmínka o chystaném GIFF víkendu 2019 (poslední, který z dílny ČAGeo proběhl) a o dvou přesunech chystaného gigaeventu z důvodu epidemiologické situace. Již se z něj nedozvíme ani jména či počet členů. Z menu zmizela dokonce i stránka pro nové zájemce o členství, nicméně vyhledávač ji indexuje a v době psaní tohoto článku vypadala následovně:


Stránka Členství v ČAGeo v době psaní tohoto článku.

Jediným vodítkem pro počet členů nám pak může být transparentní účet asociace, ve kterém se lze dostat až rok zpětně. Členské poplatky se totiž hradí právě jednou ročně prostřednictvím tohoto účtu. Facebooková stránka asociace již neinformuje o žádných novinkách, pouze o konaných akcích asociace. Ani série 101 dalmatinů na tom není nejlépe - na více než čtvrtině keší svítí atribut volající po údržbě, a například na osmnácté keši ze série nebyl nikdo od loňského dubna schopen zareagovat na to, že se rozšířením zastavěné oblasti dostala keš za plot. Ze stránek asociace se již nedozvíme ani konkrétní jména hlavních představitelů - sekce kontakt uvádí pouze adresu do Chrastavy, IČO, DIČ a e-mail. Konkrétnější pak je pouze veřejný rejstřík firem, ze kterého můžeme zjistit, že sídlo asociace se před dvěma lety přestěhovalo a předsedou se stal majitel jednoho českého geoshopu. Je zde tedy možný střet zájmů, který tedy bohužel ve výsledku není pouze možný, nýbrž reálný. Přesvědčili jsme se o tom tehdy, když jsme měli zájem, stejně jako před lety při prvním Maze, mít na eventu věnovaným dvaceti letům Geocachingu náš stánek. Gigaevent oficiálně pořádají dva skupinové účty - jedním z nich je Geocaching Prague Team, druhým pak ČAGeo. Je však úplně jedno, na koho z nich se obrátíme - u obou skupin je totiž tím hlavním představitelem zmíněný majitel nejmenovaného geoshopu. A ten rozhodl.

Nabízený sortiment co se týče šíře nabídky a charakteru nabízeného zboží neodpovídá charakteru a významu eventu. Musíme vybírat partnery, kteří jsou schopni nabídnout dostatečně široký sortiment, jehož rozsah, charakter a kvalita bude odpovídat významu eventu.

Pravdou je, že nás toto rozhodnutí překvapilo. Jediné, co jsme potřebovali zjistit, byla částka za pronájem místa pro stánek. Nedělali jsme si iluze, že to bude 200kč jako na městských trzích, ale třeba stonásobek. V naší účasti nás tedy klidně mohla odradit vysoká cena pronájmu místa. Že však "asociace" rozhodne, že nabídka v našem e-shopu je nedostatečná, zboží s geocachingem nesouvisející a k tomu ještě nekvalitní, to jsme opravdu nečekali. Přitom nabízíme mnohé potřebné - a víme, že není potřeba nabízet předražené speciality, neboť zájem o ně je, alespoň u nás, minimální. Některé výrobky bereme coby oficiální distributoři přímo od Geocaching HQ a podle nabídky ostatních geoshopů máme za to, že jsme společně s předsedou ČAGeo jediní. A to možná bude ten kámen úrazu - ono když jsou dva obchody s identickým zbožím, zákazník obvykle nakoupí pouze v jednom. A to v tom levnějším.

ČAGeo tedy po deseti letech dospěla k tomu, čeho se všichni v jejích začátcích báli. Že bude určovat, co je správné, a to špatné bude potlačovat. Tím však nechceme říct, abyste kvůli nám celý gigaevent bojkotovali. Určitě ne. Můžete nám ale pak dát vědět, kolik českých geoshopů se na této akci představilo. Na megaeventu v roce 2013 to podle webu bylo včetně nás šest českých geoshopů a další akci podporovali. Obáváme se však, že na tuto akci projde sítem asociace ze všech českých geoshopů pouze jeden jediný. Hádejte čí.