20 let od založení první české virtuální kešky

7.7.2022 | Blog | Šimon

Ano, dnes je tomu opravdu už 20 let, kdy byla v České republice založena první virtuální keška, která je dodnes stále odlovitelná. Ale pojďme se trošku kouknout na to, jak je to s virtuálními keškami v České republice.

 

Původní virtuální kešky bylo možné zakládat do roku 2005. V České republice do té doby bylo vytvořeno celkem 10 listingů, ale pouze 3 se dočkaly publikace. Jedna publikovaná už má za sebou dokonce i archivaci.

 

Těmi třemi, které se dočkaly publikace byly dvě virtuální kešky z Prahy (GC6F37 na Staroměstském náměstí + GCF496 na Karlově mostě) a jedna v Královéhradeckém kraji na Ruprechtickém Špičáku, která byla v roce 2010 archivovaná, ale odlovitelná je stále!

 

Tyto tři pak byly na dlouhou dobu jediné lovitelné virtuální kešky v České republice, až v roce 2017 se rozhodl Groundspeak náhodně rozdat 4 000 listingů nových virtuálek, ale jakožto se o ně nežádalo, jako v letech následujících přes formulář, přibližně třetina těchto listingů zůstala nevyužita. V Česku vzniklo celkem 120 těchto kešek z roku 2017. Tato “akce” se opakovala v roce 2019, kdy jich v ČR vzniklo 143 a naposledy se tato “akce” uskutečnila v zimě 2022, kdy jich u nás vzniklo zatím 67.

 

První z roku 2017 byly publikované jedna v Lokti, dvě v Karlových Varech, jedna v Plzni, jedna v Krkonoších a jedna v Olomouci.

 

První z roku 2019 byly publikované jedna pod Klínovcem, jedna v Kadani, jedna v Dolních Břežanech a jedna na Ralsku.

 

První z roku 2022 byla publikovaná v Praze pod Petřínem.

 

Níže se můžete, které virtuální kešky vznikl v jednotlivých vlnách v jednotlivých krajích jako první. Někdy vznikly ve stejný den třeba dvě virtuální kešky, které byly první v dané vlně, v přehledu níže je uvedena vždy jen jedna z nich …

 

mapky jsou použité z wikipedie

 

Nejlogovanější českou virtuálkou a nejoblíbenější podle favoritních bodů (FP) je ta na Karlově mostě v Praze (GCF496).