Počátky Geocachingu

12.10.2020 | Blog | Ondra

Na internetu se lze dobrat k několika verzím toho, jaké byly počátky Geocachingu. Tento článek byl sepsán přímo s použitím původních diskusí, měl by vám tedy přinést pouze pravdivé informace, byť se může lišit s jinými zdroji.

 

1.5.2000
Tehdejší americký prezident Bill Clinton oznámil odstranění umělé odchylky přidávané do signálu GPS.

 

2.5.2000
Skutečné vypnutí umělé odchylky zlepšilo přesnost tohoto vojenského navigačního systému pro běžné civilní uživatele z desítek až stovek na několik metrů.

 

3.5.2000
Dave Ulmer umístil první keš. Do konference sci.geo.satellite-nav následně napsal následující:
GPS Stash Hunt... Stash #1 is there!
No, a je to tady, vytvořil jsem první skrýš, můžete ji najít na následujících souřadnicích:
N 45 17.460
W 122 24.800
Uvnitř jsem nechal několik dárků pro příchozí. Hledejte černý plastový barel zakopaný do země. Něco si z něj vemte a něco dejte dovnitř. Zaznamenejte vaši návštěvu do logbooku. A užijte si to!

Vyjma logbooku obsahovala první keš následující věci na výměnu:
- kniha od Rosse Perota
- kazeťák
- 2x CD ROM Delorme
- videokazeta George of the Jungle
- čtyři dolary
- Delorme Topo USA Software
- prak
- konzerva fazolí (z té se později stal Travel Bug TBGJAA)

 

4.5.2000
Dave oznamuje, že první skrýš již byla někým nalezena.
Jo, někdo už navštívil Stash #1! Maskovacím listím bylo pohnuto. Neměl jsem čas se podívat dovnitř, ale udělám to později. Co vzali? Co zanechali? Co napsali do logbooku? Jaké tajemství!
Na českých serverech se můžeme dočíst, že prvním nálezcem se stal Bob Perschau. Ten však pouze v odpovědi navrhoval používat souřadnicový systém UTM a za nedorozumění nejspíš může špatný překlad fráze "just my $.02", která v překladu neznamená "jen moje maličkost", ale "jen můj skromný názor".

 

6.5.2000
Hans-George Michna se dotazuje na formulář pro ohlášení nové skrýše s plánem založit skrýš na jihu Německa. Jeho dotaz však zůstal bez odezvy, a proto si Evropa musela na první keš ještě chvíli počkat.

 

7.5.2000
Mike Teague oznamuje založení dvou nových skrýší. Zároveň informuje o tom, že včera (tedy 6.5.2000) nalezl skrýš #1. Tím mu je přisuzován první nález (nebo alespoň první zapsaný nález). O chvíli později také oznamuje založení webu se souřadnicemi keší, tedy takového předchůdce Geocaching.com.

 


První založená keš je známá jako zakopaný kyblík - ta druhá se od těch dnešních příliš nelišila.

 


První geocachingový web triax.com/yngwie/gps.html se od toho dnešního naopak lišil velmi.

 

10.5.2000
Na první odlovy skrýší #2 a #3 vyrazil Dave Ulmer. Jejich umístění se mu však příliš nezamlouvalo a do konference následně napsal:
Skrýše #2 a #3 jsou prostě příliš nebezpečné! Když se ta polštářová láva pokryje sněhem a ledem, může se tam někdo zabít! Ty trhliny v lávě jsou zabijáci! Nemusíme si při hledání prohlížet zbytky předchozích lovců skrýší. Je mi líto, ale musím ti doporučit, abys je přesunul.
K žádnému přesunu ale nakonec nedošlo.

 

12.5.2000
Peter McKellar založil první skrýš mimo USA,na Novém Zélandu.

 

15.5.2000
Třetí zemí se založenou skrýší se stalo Chile. Autorem skrýše byl Carlos Orrego. Týž den zakládá James Coburn mailing list s názvem gpsstash a umožňuje tak členům diskutovat o jejich nové zálibě.

 

26.5.2000
Dave Ulmer vyjadřuje obavy, že slovo stash může mít negativní konotace a navrhuje, aby se hra jmenovala nějak jinak. Mezi následnými návrhy je například Geosatplaneteering. O čtyři dny později přichází Matt Stum s nápadem nazývat skrýše "geocache" a následující den (1.června) Dave Ulmer tento nápad schvaluje.

 

3.6.2000
Chris O'Byrne založil první keš v Evropě, konkrétně v Irsku.

 

7.6.2000
Dave Ulmer vytváří první virtuální keš. Na místě je nutné zjistit kód, který se má následně odeslat na jeho e-mail.

 


U první virtuálky byla i možnost výměny - a to na soukromém serveru, odkud bylo možné nějaký soubor smazat a nějaký jiný tam nahrát.

 

2.9.2000
Jeremy Irish oznamuje registraci domény Geocaching.com. O pár dní později Mike Teague oznamuje, že jeho web bude ukončen.

 


Web Geocaching.com 9.11.2000

 

25.9.2000
První krátká zpráva o Geocachingu se objevila na serveru Slashdot. O měsíc a den později vychází článek o Geocachingu také v New York Times a startuje tím vlnu článků v různých médiích.

 

1.6.2001
Založení první keše v Česku.

 

10.6.2003
Proběhla registrace domény Geocaching.cz. Web však byl téměř bez obsahu.

 

13.6.2003
Na adrese geocaching.globenet.cz vznikl první český web o Geocachingu. Jeho autorem byl Jan Bartovský. Na webu sice byly dostupné kešky WPT#1 a WPT#2, obě však byly uvedené i na Geocaching.com a samotný web zobrazovall data právě z Geocaching.com. Web byl po následné domluvě přesunut na adresu Geocaching.cz.

 


Mapa na geocaching.globenet.cz v roce 2003