Pozor na falešné geocoiny

30.12.2020 | Blog | Ondra

Na inzertních serverech můžete často nalézt k prodeji nějaké geocoiny. Někdo se může zbavovat své sbírky neaktivovaných geocoinů a vy můžete získat geocoiny o něco levněji, než v geocachingových obchodech. Ne vždy však může být nákup natolik výhodný. Můžete totiž narazit na inzerát s falešným geocoinem.

Známým příkladem takovýchto falzifikátů je Templar Geocoin. Tento typ geocoinu jsme měli v naší nabídce za 265kč. Na Aukru jej však můžeme nalézt, jak ukazuje následující obrázek, o 76kč levněji.


Nabídka mince na Aukru (kliknutím se obrázek otevře v plném rozlišení).

Jenže ač mince vypadá na první pohled stejně (vidíme na ní nápis Geocaching.com i trackovatelný kód), nejedná se o skutečný geocoin, nýbrž o padělek z Číny. Ten mohl překupník koupit například na AliExpressu (odkaz), včetně poštovného do Česka v přepočtu za 39kč.

Dlužno dodat, že v tomto případě přeprodejce nejspíš nemá sám tušení, co vlastně nabízí. Necílí totiž na kešery, nýbrž na běžné sběratele mincí. Na inzerát tedy můžete nejspíš narazit pouze při brouzdání po inzertních serverech. Větší šance nalítnout je v případě, kdy přeprodejce tuší, co to vlastně v ruce má (nebo tedy ve skutečnosti nemá, neboť se jedná o padělek). V minulosti už se objevilo několik inzerátů, kdy přeprodejce trochu tušil něco o nějakých geocoinech a slovo geocoin do svého inzerátu dopsal. Text na této minci je však ve skutečnosti trochu jiný a vyražený kód (na všech padělkách tohoto typu stejný) patří ve skutečnosti nějakému geocoinu úplně jiného typu.


Detail falešného geocoinu z Číny (kliknutím se obrázek otevře v plném rozlišení).

Nejedná se pouze o tento typ geocoinů. Na čínských tržištích můžete (mimo stovek dalších) nalézt i kopii geocoinu věnovanému Augustinu Heřmanovi (původně z produkce českého Geocoinlandu), česká policie zase v roce 2018 vyznamenávala kopií geocoinu Svatého Václava (původně z produkce Hoblíka). Známé jsou v Česku i kopie Jack Squat Geocoinů, které před lety prodávalo hned několik překupníků coby geocoiny na svých vlastních e-shopech, zhruba po šedesáti korunách. Cena nízká, ovšem nikoliv nereálná - podobně velké skutečné geocoiny lze na Aliexpressu sehnat v přepočtu za 53kč.


Jack Squat Geocoin - poznáte originál? Je to ten vlevo.

Jak tyto padělky vznikly? Těžko říci. Většina producentů geocoinů objednává jejich výrobu v Číně. Mohlo zde tedy dojít ke zneužití raznic samotnými výrobci. Stejně tak je ale možné, že se jiný výrobce pouze "inspiroval" při brouzdání po geoshopech a následně si vyrobil téměř shodnou raznici. Jaká je však šance, že by čínští výrobci mincí nevědíc co vyrábět procházeli zrovna geoshopy a následně by podle jedné fotografie byli schopni vyrobit skoro tu samou minci, to uvažte sami.

Jak při koupi geocoinu nenalítnout?

Nejlepší je nakupovat v prověřených geocachingových e-shopech, kterých je v Česku asi pět. U e-shopů s jiným zaměřením je velká šance, že v jejich nabídce nejsou skutečné geocoiny, nýbrž pouhé napodobeniny. Což prodejci mnohdy ani sami nevědí.

Pokud se rozhodnete pro nákup na nějakém inzertním serveru, prověřte nejprve následující:

- zda je v názvu či v popisku inzerátu uvedeno, že se skutečně jedná o geocoin
- zda cena není podezřele nízká (geocoiny se obvykle prodávají od sta korun výše)
- zda (a to je nejdůležitější) je v popisku informace, jestli je geocoin ne/aktivovaný (zda se rozhodnete pro koupi neaktivovaného či koupi a adopci již aktivovaného geocoinu je na vás; přeprodejci falzifikátů však netuší co to ta aktivace je a tuto informaci u svých inzerátů neuvádějí)